Футболните мачове, които карат зрителите да тръпнат в напрежение до последния съдийски сигнал, лека полека остават в миналото. Това гласи статистически анализ на последните 26 години в европейския футбол, който включва 11-те водещи първенства на Стария континент.
Заключението е, че мачовете стават все по-предвидими, а освен това домакинското предимство е изчезнало. Вероятно това е и главната причина УЕФА да отмени правилото за голове на чужд терен за всичките си международни клубни турнири.
Таха Ясери е компютърен социолог от Университета в Дъблин, а освен това е и огромен футболен привърженик. Той е създал специален компютърен алгоритъм, който да анализира близо 88,000 европейски мача през последните 26 години. Заключението му е, че напоследък по-силните отбори все по-често побеждават по-слабите в сравнение с преди.
"Футболът е толкова вълнуващ, защото винаги съществува вероятност по-слабият отбор да спечели. Но, за съжаление, наливането на пари в спорта без каквато и да е регулация може да отнеме това от феновете." - заключва Ясери.
Той е открил, че финансовото неравенство между отборите става все по-осезаемо. Големите отбори печелят повече мачове и трупат повече богатства. След това си купуват по-добри футболисти и печелят още повече мачове.
"Като футболен запалянко, това наистина е трудно за приемане." - казва още той.
Луис Мигел Ечегарай, футболен анализатор за CBS, смята, че решението е да се въведе независим регулатор във всяка голяма футболна лига.
"Могат да се наложат правила, които да забраняват определени неща, като например главоломното харчене за футболисти." - заявява той.
Според Ечегарай, изравняването на икономическите показатели в европейския футбол може да върне обратно магическите моменти, като например този, когато Лестър Сити започнаха сезон 2015/16 с шансове да станат шампиони, оценявани на 5000-1, но те го сториха.
"Точно затова историята на Лестър е толкова вдъхновяваща - защото не се случва често." - завършва той.