Триумвират от издънки дозавърза интригата в Ла Лига

Богатата неделна програма в Ла Лига започна с три поредни сблъсъка, които трябваше да хвърлят яснота върху битката между „Хетафе“, „Севиля“ и „Валенсия“ за последното място, даващо право на участие в ШЛ. Вчера „Атлетик“ направи грешна стъпка срещу „Алавес“ и сякаш пропусна да се хване на хорото с тези три отбора, макар че не бива да ги отписваме. „Жирона“ пък искаше да поеме глътка свеж въздух на дъното, докато „Реал Сосиедад“ и „Ейбар“ нямаха нищо против да си осигурят още по-спокойни последни кръгове.

Ейбар“ изненада неприятно „Валенсия“.

В първата серия от трилогията едни срещу други на „Местая“ излязоха „Валесния“ и „Ейбар“. Домакините изоставаха на три точки от „Хетафе“ и „Севиля“ и въпреки тежкия си график търсеха задължителни три точки. Гостите пък се намираха в средата на таблицата, но все още им оставаше да потвърдят официално оцеляването си. Домакините бяха фаворити, но не бива да забравяме, че „прилепите“ нямаха успех над „оръжейниците“ в последните им 5 директни сблъсъка. И тенденцията не се промени.

Първите 45 минути преминаха под ниско темпо и без особено опасни положения. Играта беше относително равностойно, но все пак „Ейбар“ успяваше да наложи типичната си агресивна игра в средата на терена, а „Валенсия“ не намираше отговор на противниковата преса. Гостите разиграваха по-добре и стигнаха до няколко заплашително разбърквания пред вратата на Нето, но бразилецът нямаше сериозни главоболия.

През втората част нещата не се промениха много и баските отново играеха по-настъпателно. „Прилепите“ се събудиха след час игра. Гамейро на два пъти се озова на чудесна позиция, но веднъж бе спрян от Дмитрович, а при втория опит стреля много лошо. Темпото като цяло се покачи значително, но след импулса в играта на домакините, „Ейбар“ отново пое юздите. Гостите обаче страдаха от липса на добри завършващи подавания и удари. Така в 90-ата минута можеха горчиво да съжаляват, но Санти Мина се... размина с топката непосредствено пред вратата и пропусна златния шанс за „Валенсия“. В допълнителните три минути последваха няколко опасни настъпления на „Ейбар“ и след едно неразбирателство в домакинската отбрана резервата Чарлес излезе сам срещу вратаря. Така 30 сек. преди края опитният бразилец донеса победата с 1:0 за баските, които обезпечиха оцеляването си.

Жирона“ изплува над чертата, прекъсвайки черната си серия.

Във втория епизод от днешната поредица „Севиля“ гостуваше в Каталуния на закъсалия „Жирона“. Домакините бяха в отчайваща форма – 6 поредни загуби, и непременно трябваше да прекъснат серията, ако искаха да се спасят от изпадане. За гостите пък трите точки също бяха от голямо значение, особено предвид по-ранната издънка на „Валенсия“ и доста тежката програма до края пред другия конкурент за зона ШЛ - „Хетафе“.

Първото полувреме на „Монтиливи“ протече динамично, с не малко атаки към двете врати и поделено надмощие. „Жирона“ започна по-дейно, но първото сериозно положение се откри пред „Севиля“ в 13-ата минута. Мунир бе изведен зад гърба на защита, но вратарят Боно го пресрещна майсторски. След единоборството топката обаче отскочи към Бен Йедер, който бе длъжен да се възползва от опразнената врата, но избърза и стреля встрани. По-късно с добра намеса се отличи и другият страж – Томаш Вацлик. След центриране от пряк свободен удар Бернардо нанесе силен удар с глава, но чехът показа котешки рефлекс и изби в корнер. След десетина минути бранителят на Жирона Бернардо имаше нова възможност да се разпише с глава. Този път обаче напречната греда се оказа негов враг.

След почивката каталунците упражниха методичен натиск и той даде плод в 63-ата минута, когато Порту се разписа за 1:0. Стуани получи добър пас в пеналтерията, но се засуети и не смогна да нанесе удар. В крайна сметка обаче успя да чукне встрани към Порту. Той осъществи светкавично двойно подаване с Пере Понс в наказателното поле. Това обърка бранителите и Вацлик и вратата зейна широко отворена пред Порту, който не се поколеба да открие резултата. След попадението „Севиля“ опита да вземе инициативата, но с изключение на един опасен изстрел на Банега в заключителните секунди, андалусийците не създадоха нищо градивно и „Жирона“ спокойно съхрани аванса си. Евер Банега пък получи директен червен картон в края на мача след неспортсменско изпълнение.

Реал Сосиедад“ приземи „Хетафе“. Слаб съдия засенчи добрата игра на двата отбора.

След като получи щедри подаръци от „Валенсия“ и „Севиля“, „Хетафе“ със сигурност силно се надяваше да вземе поне точка от осакатения състав на „Реал Сосиедад“. Баският гранд пък се срина надолу в последните седмици и трябваше да си подпечата оставането в Ла Лига, тъй като отборите под него определено са много коварни.

Домакините започнаха доста добре и още в 4-тата минута Сангали можеше да открие с удар отблизо под ъгъл, но стражът на гостите бе заел отлична позиция. По-късно Оярсабал изпрати сходен снаряд, но от другата страна. Давид Сория отново бе на място и изби в корнер. При неговото изпълнение обаче Джене подкоси Мерино в наказателното поле и след намеса на ВАР, арбитърът посочи бялата точка. Така в 21-ата минута Вилям Жозе от дузпа вкара за 1:0. В 40-ата минута след статично положение Вилям Жозе събори Уго Дуро в пеналтерията и гостите имаха може би основателни претенции за дузпа. Реферът обаче не склони да разгледа ситуацията.

Хосе Бордалас се видя принуден да измени на стила си и през втората част „Хета“ заигра много агресивно, с трима нападатели. Това раздвижи атаката на гостите, но ги направи и по-уязвими в защита. Те си изпатиха от една атака като по учебник, която домакините развиха в 53-ата минута. Многоходовата комбинация бе завършена от Микел Оярсабал и резултатът стана 2:0. В 74-ата минута Херонимо Рули очевидно препъна Хайме Мата в наказателното поле, но съдията отново отказа да види ситуацията, а явно и хората в стаичката решиха да я подминат. В последствие старши треньорът на гостите – Бордалас, беше изгонен, тъй като си позволи да репликира абсурдните решения на съдийската бригада. „Хетафе“ все пак върна един гол за 2:1 в 89-ата минута след техничен изстрел на Саму Сайс в обратния ъгъл. Силите на гостите обаче не стигнаха за повече и двубоят завърши при резултат 2:1. Въпреки скандалните отсъждания на рефера, не бива да омаловажаваме силната игра на "бяло-сините".

Помогнете на мисията ни за достоверност на новините. Споделете тази статия във Facebook и посещавайте otzasada.com всеки ден!

Гласували: 2, рейтинг: 5.0

Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Ужасът "Валенсия": Собственик срещу фенове
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Бензема наказа Барселона след 11 минути (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Нападателите на елитните клубове в Европа
Футболистите скочиха на графика, искат повече почивка
Звездите, които отсвириха Реал Мадрид
Небесносиният голеадор на Виго
Реал Мадрид с нов драматичен обрат чрез Бензема (видео)
Преди 14 години Роналдиньо вкара последния си гол за Барселона и той бе истинско бижу (видео)
Обамеянг се разписа за пети път в последните три мача (видео)