Вечният град - мечтана дестинация за българските отбори в Европа

Както добре знаем, в последните години се нагледахме на какви ли не неудачи с българско участие, както на клубно, така и на национално ниво. Противно на това обаче, прави впечатление отличното представяне на българските отбори в последните им 3 мача в Рим. Въпреки че логично бяха считани за аутсайдери, 3 родни тима не само не загубиха, но и дори не допуснаха гол във въпросните срещи. А ето и хронологията на събитията:

1) 17.12.2009 “Лацио” 0:1 “Левски”. Още в началото на сезона “Левски” прави изненадваща треньорска рокада, уволнявайки Емил Велев, който печели титлата на страната месец по-рано и го заменя със спорна фигура като Радко Достанич, наричан също Кратко Останич. “Сините” елиминират “ФК Баку” в квалификациите на Шампионската лига и това е достатъчно да си осигурят място в групите на Лига Европа. Там обаче тимът нанизва 5 поредни поражения, при това без да отбележи гол. Идва и последният мач – гостуване на “Лацио” в Рим. Настроението в отбора е минорно, но напук на всичко “Левски” играе добре и редува пропуск след пропуск на “Олимпико”. Логичното се случва в началото на второто полувреме, когато Христо Йовов излиза на стрелкова позиция и елегантно копва топката, отбелязвайки единствения гол в мача – Рим е превзет!

2) 20.02.2014 “Лацио” 0:1 “Лудогорец”. Това е първо участие на “Лудогорец” в пролетната фаза на Евротурнирите и едва вторият им изобщо сезон в Европа. Въпреки че печелят убедително групата си в Лига Европа, разградчани са аутсайдер срещу “Римските орли”, в чиито състав блести Мирослав Клозе, който няколко месеца по-късно ще стане реализатор №1 в историята на световните първенства по футбол. “Лудогорец” не само не се стряска от гостуването на “Олимпико”, но може да съжалява, че не открива дори по-рано – още в началото Светльо Дяков лековато изпуска дузпа с удар тип “Паненка”, а след половин час игра Марселиньо изстрелва снаряд от 30-на метра, който разтърсва напречната греда. В края на полувремето Безяк бележи хубав гол с удар извън наказателното поле. Втората част е инфарктна – Владо Стоянов спасява дузпа на Фелипе Андерсон, а двата тима остават в намален състав. Все пак “Лудогорец” стига до успеха и си постила отлично преди да елиминира “Лацио” седмица по-късно.

3) 29.10.2020 “Рома” 0:0 “ЦСКА”. “ЦСКА” е в криза след 6 поредни мача без победа в първенството и неприятна загуба при домакинството на “Клуж” с 0:2. Освен това тимът е воден от Даниел Моралес, който няма никакъв опит като старши треньор на мъжки отбор. Напук на очакванията за разгромна загуба, “ЦСКА” прави много силен мач и дори може да съжалява, че не си тръгва и с трите точки от “Олимпико”.

И какво излиза? Рим не само е удивителен за посещение град, но и не е чак толкова страшен като футболна дестинация за родните ни тимове. Да, “Лацио” и “Рома” са далеч от успехите на на “Ювентус”, “Милан” и “Интер”, но пък са сериозен фактор не само на Ботуша, а и в Евротурнирите.

Гласували: 3, рейтинг: 4.7