Загубените синове на "Ла Масия"

Загубените синове на "Ла Масия"

 В последните години нивото на работа на така прословутата школа на Барселона бе поставено под сериозна въпросителна. Каталунците все по-рядко налагат родни кадри, а в същото време харчат колосални суми, за да подсилят състава си с всевъзможни футболисти от други отбори.

 Дали политиката на Барса се е изменила или пък просто "Ла Масия" вече не произвежда гениалните играчи, от които "блаугранас" имат нужда? Отговорът на този въпрос може да се търси дълго, но ние вече сме провели нашето проучване по темата и можете да го прочетете тук.

 Днес обаче ще обърнем внимание на бившите кадри на академията, които така и не заиграха за Барселона, а вместо това потърсиха щастието си другаде. Имената са добре познати и за някои се знае, че произлизат от "Ла Масия", а за други вероятно ще се изненадате.


Ектор Бейерин
 Десният бранител се подвизава в Северен Лондон вече близо 10 години, така че вероятно сте забравили, че той някога е бил рожба на Барселона. Каталунецът се премести в Арсенал едва 16-годишен и със статута на крило, но "артилеристите" преработиха таланта му и в момента той се изявява доста успешно като защитник. Под ръководството на Арсен Венгер, Бейерин се превърна в един от най-обещаващите футболисти на позицията си и дори Барса пожела да си го върне, но до сделка така и не се стигна. При лондончани Ектор бе избран в идеалната 11-торка на сезона във Висшата лига за 2015/16, а освен това бе награден и за най-добър млад каталунец за 2015г. Последните 2 сезона са неблагоприятни за Бейерин, тъй като той страда от травми, но пък когато е във форма е наистина забележителен играч.

Микел Артета
 Историята на настоящия мениджър на Арсенал е доста интересна. Той е баск по произход, но докато е на 15 се мести в "Ла Масия". Въпреки забележителния си талант, Артета не успява да пробие в Барселона и след като известно време играе за Б-отбора на тима е даден под наем на ПСЖ, а след това и продаден на шотландския Рейнджърс. В една от версиите на играта "Championship Manager" той е един от най-надарените млади таланти и се превръща в истинска легенда. В реалността обаче Артета достигна до някой голям клуб чак на 29, когато бе продаден от Евертън на Арсенал. Друг наистина доста шокиращ факт е, че той така и не изигра нито 1 мач за националния отбор на Испания. В момента пък е един от най-високо ценените млади мениджъри в света, така че се надяваме треньорската му кариера да е доста по-успешна от тази на терена.

Кейта Балде
 Испанецът от сенегалски произход бе един от многото обещаващи млади играчи в академията на Барса, но тъй като бе доста нетърпелив да получи шанс за изява в мъжкия футбол, той напусна каталунската столица на 16-годишна възраст и премина в школата на Лацио. Тъкмо там той се превърна в един от най-интересните млади играчи в Европа. Добрите му изяви за римските "орли" накараха редица големи отбори да се интересуват от подписа му, но той в крайна сметка премина във френския Монако. По това време "монегаските" бяха действащ шампион на Лига 1, но на Балде там не му потръгна. В дебютния си сезон вкара доста по-малко, отколкото очакваха от него, след което се завърна в Серия "А" като преотстъпен в Интер. В момента той продължава да е собственост на Монако и да играе за тима от княжеството.

Адама Траоре
 За разлика от гореизброените футболисти, Траоре поне изигра няколко мача за Барса. Той записа 2 участия в срещи от Купата на Краля и по 1 в Ла Лига и Шампионската лига, като, разбира се, влизаше като смяна. Той обаче не пасваше на стила на каталунците и Луис Енрике така и не го наложи в първия състав. Вместо това Траоре бе продаден на Астън Вила. Там пък крилото рядко играеше, тъй като "виланите" му предложиха доста тлъст договор и предпочитаха да го държат на пейката, отколкото да му плащат мощните бонуси. Следващата стъпка за него бе Мидълзбро, а след това и Уулвърхямптън. Тъкмо там се подвизава Траоре и в момента. Солидната му физика и добрата му техника го направиха един от най-исканите играчи във Висшата лига, като е въпрос на време да напусне "вълците" за някой по-именит клуб.



Алекс Грималдо
 Този играч започна кариерата си в академията на Валенсия, но когато бе на 12 "Ла Масия" го придърпа, тъй като бе доста обещаващ. Той дебютира за Б-отбора на Барса страшно млад - на 15 години и 349 дни през 2011г. По това време той постави рекорд за най-млад играч, появявал се някога в игра в Сегунда Дивисион. Постепенно Грималдо стана титуляр на Барселона Б и също така бе част от състава на Испания до 19 години, който спечели европейската титла през 2012г. Въпреки силните си изяви, бранителят така и не получи шанс в първия отбор на Барса, защото там несменяем титуляр продължава да е Жорди Алба. Вместо това Грималдо бе продаден на Бенфика за 1,5 милиона евро. В момента Алекс е една от големите звезди на "орлите", като е едва на 24, но вече е спечелил куп трофеи. 

Луис Гарсия
 На този играч му бяха дадени не един, а два шанса да докаже себе си на "Камп Ноу". Юноша на Барса в края на 90-те, Луис Гарсия изигра един-единствен мач през сезон 1998/99 и той бе като резерва в двубоя за Суперкупата на Испания. След това той бе даван под наем, а през 2002г. напусна окончателно и стана част от тима на Атлетико Мадрид. Гарсия направи доста успешен сезон при "дюшекчиите", заради което каталунците решиха да активират клаузата му за откупуване обратно и той отново се озова в Барселона. Крилото помогна на "блаугранас" да станат вицешампиони в Ла Лига зад първенеца Валенсия, но това не бе достатъчно. Луис Гарсия отново бе продаден, този път на Ливърпул, където той отново работи под ръководството на Рафа Бенитес. Двамата бяха стари познайници от периода под наем на играча в Тенерифе, който по това време бе менажиран тъкмо от Бенитес. Всички знаем какъв бе приносът на Гарсия за успеха на "мърсисайдци" в Шампионската лига през сезон 2004/05.

Андре Онана
 Настоящият вратар на Аякс е един от стабилните в европейския футбол и вероятно съвсем скоро ще последва своите бивши съотборници Де Йонг и Де Лихт в някой по-голям и богат клуб. Онана е камерунец по произход и бе част от академията на Самуел Ето'о в родината му. Тъкмо от там той се присъедини към "Ла Масия" на 14-годишна възраст, но пък така и не игра за "блаугранас". През 2015 бе обявено, че Онана ще подпише с друг клуб, който много разчита на кадрите от академията - Аякс. През 2016г. той вече бе титуляр на "божиите синове", като и в момента е окупирал поста. Наред с трофеите в Холандия, камерунецът вече спечели и няколко индивидуални отличия, като например Камерунски футболист на годината за 2018-та, Най-добър африкански вратар за 2018-та, а освен това попадна в идеалния отбор на Купата на Африканските нации през 2019г. и остана седми в класацията за наградата Яшин, която ежегодно се връчва на най-добрия вратар в Европа. 

Мауро Икарди
 Още една крайно интересна история. Мауро Икарди, който през годините успя да си спечели много врагове с държанието си на и извън терена, някога бе част от академията на Барса. Младият аржентинец се мести да живее на Канарските острови докато е на 9, а на 15 вече бе вербуван от "Ла Масия". Каталунците успяха да спечелят битката за подписа на играча с клубове като Реал Мадрид, Валенския, Севиля, Арсенал и Ливърпул. Икарди обаче игра едва 3 години за юношеските формации на Барса, след което премина под наем в Сампдория. Година по-късно трансферът му при генуезците стана перманентен само срещу някакви си 400 000 евро. От тогава до сега Икарди се превърна в един от най-добрите голаджии в историята на Серия "А", а наскоро осъществи и мултимилионен трансфер във френския ПСЖ.




Достойни за споменаване:

Пепе Рейна - мнозина може и да не си спомнят, но стражът изигра близо 50 мача за 2 сезона за Барса. Тогава Рейна бе едва 20-годишен и бе продаден на тима на Виляреал, който по онова време се ползваше като сателит на каталунците. Вместо да се обиграе и да се завърне на "Камп Ноу", стражът премина в Ливърпул, а от там и в Наполи, Байерн Мюнхен, Милан и Астън Вила.

Жорди Кройф - разбира се, че когато баща ти се казва Йохан Кройф, хората ще очакват велики неща от теб. Жорди не бе слаб футболист, но не бе и на нивото на именития си баща. Той игра за първия тим на Барселона до 1996г., когато подписа с Манчестър Юнайтед. Жорди така и не убеди в качествата си и след няколко безуспешни сезона на "Олд Трафорд" премина в Алавес.

Джовани дос Сантос - мексиканецът така и не успя да се утвърди на "Камп Ноу", въпреки че през 2007г. бе смятан за следващия голям талант, който ще излезе от "Ла Масия". Вместо това той напусна Барса и започна обиколката си из Европа и света. Същото важи и за брат му Джонатан. Доскоро двамата бяха съотборници в тима на ЛА Галакси.


Гласували: 17, рейтинг: 4.2

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Ужасът "Валенсия": Собственик срещу фенове
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Бензема наказа Барселона след 11 минути (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Нападателите на елитните клубове в Европа
Футболистите скочиха на графика, искат повече почивка
Звездите, които отсвириха Реал Мадрид
Небесносиният голеадор на Виго
Реал Мадрид с нов драматичен обрат чрез Бензема (видео)
Преди 14 години Роналдиньо вкара последния си гол за Барселона и той бе истинско бижу (видео)
Обамеянг се разписа за пети път в последните три мача (видео)
Мачът, в който Лионел Меси бе футболист на Атлетико Мадрид
Пропуск на месеца: издание януари (видео)
Набил Фекир: гол директно от корнер (видео)
Македонец пред трансфер в Барселона?
Какво се случи с Филипе Коутиньо?
Как разкъсваният от проблеми Райо изумява футболна Европа
Нови правила в Ла Лига, свързани с пандемията