Ето защо следващият Меси няма да дойде от "Ла Масия"

Ето защо следващият Меси няма да дойде от "Ла Масия"

Златният стандарт

 Нека върнем лентата назад с почти десет години и да погледнем към финала на УЕФА Шампионска лига за сезон 2010/2011. Отборите, които ще спорят за трофея, са Барселона и Манчестър Юнайтед.  Прочитайки съставите на двата тима, веднага ни прави впечатление, че в стартовите единадесет на каталунците  фигурират цели шест състезателя, отгледани в академията на Барса. На практика гръбнакът на отбора (Меси, Шави, Иниеста, Бускетс, Пике и Валдес) са все играчи, отраснали и развити в “Ла Масия” (в превод “Фермата”) - златният стандарт за футболните академии по онова време. А на резервната скамейка намираме Карлес Пуйол, Тиаго Алкантара и Боян Къркич - също възпитаници на школата на клуба. Нещо повече - човекът, който ги води, Пеп Гуардола, е преминал през същия път и дори като играч е част от “Дрийм Тийма” на Барселона от началото на 90-те години на миналия век.

 На кратко това е отбор, който дължи всичко на “Ла Масия”: наставник, който разбира философията на клуба и знае как да я приложи и футболисти, отгледани с ДНК кода на Барселона, имплантиран дълбоко във футболното им съзнание. Разбира се, пускането на толкова много родни таланти е подсладено от факта, че каталануците с лекота побеждават възпитаниците на сър Алекс Фъргюсън с 3:1  и за втори път за три години грабват най-престижния клубен трофей на планетата. В същата година и тримата тенори на отбора - Лео Меси, Андрес Иниеста и Шави, са в топ 3 на номинираните за “Златната топка”. Безспорен триумф за “Ла Масия” и философията на клуба.

Настоящето

 Прескачаме в наши дни за да видим кои нови футболисти, дошли от академията, изграждат новия гръбнак на Барселона. Лео Меси все още е в клуба, както и Пике и Бускетс. И тримата са на 30 или повече години. Следващите двама, Сержи Роберто и Рафиня, са съответно на 27 и 26 г. На практика единствената нова добавка от юношите е Карлeс Аленя (на 21 г.), който през сезон 2018/2019 записа 631 минути игра в 17 двубоя за каталунците. И ето го проблема за тази нова Барселона. Под ръководството на последните два президента, философията за набавяне на нови футболисти е по-близо до тази от вечните врагове от Реал Мадрид, отколкото до традициите на Барселона, простиращи се няколко десетилетия.

  За Неймар например бяха дадени между 90 и 100 млн. евро. Сума, която предизвика оставката на тогавашния президент Сандро Росел (първоначално обявил, че стойността е по-близо до 50-60 млн.) и започването на различни съдебни дела срещу част от страните, взели участие в покупката. Добавяме към това и стотиците милиони дадени за Дембеле, Коутиньо и Френки де Йонг и крайният резултат е виден - новата политика на Барселона под ръководството на Хосеп Мария Бартомеу е купуване на успешни играчи, вместо произвеждане на такива. За справка, издръжката на “Ла Масия” за един сезон коства на каталунците около 4,5 млн. евро. Само за футболиста Малком, записал едва 15 двубоя в Ла Лига през сезона, бяха дадени близо 40 млн. евро.
 По всичко личи, че ситуацията във “Фермата” не е това, което беше и благодарение на разкрития, направени от испанския журналист Шави Торес, разбираме причините за това падение.

Масия 360

 През сезон 16/17 Бартомеу разкри новата си визия за академията наречена “Масия 360”. Стратегията му е да инвестира повече в съоръжението и хората, които работят там. Той планира да добави квалифицирани психолози, учители и треньори. На хартия планът му звучи добре, но както ще разберем в следващите редове, изпълнението е повече от некомпетентно.

Управниците

 Алберт Солер е назначен да организира новата стратегия за “Ла Масия”. Солер първо обмисля да сложи за ръководител на проекта Пепе Гратакос, но в последствие се спира на Карлес Фолгуера, който има повече практически опит с школата. Испанецът е в клуба от 1995г., но назначението разгневява Пеп Сегура - друга силна фигура в Барселона. Сегура  желае приятеля си Гратакос да получи поста. Още от самото начало започват търканията в стратегия “Масия 360”.

Програмите за развитие

  Една от идеите на Бартомеу е да се въведат нови програми за развитие на младежите, водени от психоложката Ана Мерайо. Самата идея също е с добри намерения - да се назначат различни психолози и учители, които да подпомагат талантите в няколко различни сфери -  учебен, психологически и емоционален растеж.
 Но бързо става видно, че тези нови подходи не са особено ефикасни - младите футболисти или нямат време или желание да отделят допълнителен фокус за  срещи с психолози в клуба. И двете страни на практика са вдигнали ръце едни от други и си кооперират на най-повърхностно ниво. Цялата дейност струва на Барселона 900 000 евро за миналия сезон.

 Другата от споменатите насоки - емоционално обучение също е провал. За нейното развитие Барселона наема компания на име La Granja и плаща за услугите ѝ около 100 000 евро на година. В момента договорът с фирмата е прекъснат и програмата е преустановена.
 Единственото ниво, където футболистите получват адекватно развитие, е образованието. За тях са налични различни курсове в сферите на спортния маркетинг, предприемачество и финанси, които могат да послужат на момчетата в случай, че те не съумеят да се реализират като играчи.

Грижата за младежите

  През 2011 г. тази лъскава сграда бе открита за да служи като жилище на младите таланти на Барселона.

 Тя е на пет етажа и може да подслони до 83 спортисти и набор от помощници и треньори. Съоръжението разполага с фитнес зала, кът за отдих и плувен басейн. Освен, че новата сграда осигурява завиден комфорт на играчите, от финансова гледна точка е разумно решение, тъй като на ръководството на клуба няма да му се налага да плаща престоя в хотел на част от младежите си (каквато е практиката до този момент).

 Но и тук отново започват да се зараждат проблеми. По идея на Пеп Сегура стаите от петия етаж се превръщат в офиси, които са заети от армията от психолози и учители. Фитнесът и басейнът са закрити, а кътчето за отдих също е реорганизирано в офис пространство. Като резултат от промените, част от играчите се преместват в стаи на други момчета, където имат значително по-малко пространство или отново са пратени на хотел.

 Поразително е, че дори ситуацията с храната, осигурена на младите таланти, не е по-добра. За изхранването на спортистите е назначена Sodexo - компания, която доставя храна в болници, клиники и дори в затвори! Според Шави Торес хранителните продукти са с нисък стандарт, тъй като бюджета за менюто на младежите е драстично орязан и не отговаря на изискиванията за спортна нутриция. В старата сграда на “Ла Масия” клубът е работил със собствени готвачи, но след това е взето решение да се наеме външна фирма.

 


 

Спортните треньори

  И не на последно място са треньорите, които са наети да обучават младите таланти. Оказва се, че самият Солер лично уволнява опитни ръководители и ги заменя с нови такива, които не са доказани в професията си.

Пепе Гратакос и Марк Кармона (бивш играч по футзал) отговарят за тяхното кариерно развитие. Първият е освободен след следния коментар в едно интервю пред медиите: "Меси няма да е толкова добър без Неймар, Суарес, Иниеста, Пике и другите."

И това са хората, които трябва да предадат ДНК-то на Барселона и философията, установена от Кройф? Освен тях е назначен и Рикард Муньоз, който се е занимавал с хокей. Той отговаря за запазването на идентичността на клуба, но според Шави Торес работният му ден е сведен до това да развежда нови играчи и семействата им из музея на клуба.

 Заключение

  В заключение можем да кажем, че ако гледаме спечелените трофеи и постигнатите резултати на терена, Барселона определено е един от най-успешните отбори на планетата. Тимът триумфира с Ла Лига и Купата на Испания в четири от последните пет сезона. Шампионската Лига също е завоювана през сезон 2014/15.  Но тогава в стартовия състава на отбора фигурират четири продукта на “Ла Масия” и на практика, никой от тях не е от новото поколение. Това са Меси, Пике, Бускетс и Иниеста.

 И тук е редно да си зададем въпроса, дали тези играчи биха били получили място в сегашния отбор на Барселона. Представите си, че новият Меси в момента е на 14 години и е принуден да спи на хотел или в тясна стая с още 2-3 момчета, хранят го с храна, която се дава на затворници, а в първия отбор, където уж трябва да намери място след няколко години, постоянно търсят нови играчи, за които се пръскат суми от порядъка на 100-150 млн. Дали новият Меси ще успее да се реализира в клуба в тези условия?

 Ето отборите, в които играят някои от по-обещаващите таланти, излезли от академията в последните години: Марк Муниеса - Стоук Сити, Андреу Фонтас  - Селта Виго, Исак Куенка - Депортиво, Боян Къркич - Стоук Сити. Дори и за Тиаго Алкантара, смятан за един от най-ярките таланти на “Ла Масия” и Испания, не е намерно място и той е продаден в Байерн Мюнхен.

 Да, многото трофеи са хубаво нещо, но те са наистина специални, когато са постигнати с момчета от собствената академия, които не само, че “горят” за клуба си на терена, но са лоялни и са готови да служат безскорисно на Барселона, дори и като завършат с активната си спортна кариера. В крайна сметка, ако можем да  изразим проблема  с простичка метафора, бихме задали следния въпрос: “Каква торта предпочитате за рождения си ден - такава, направена от любящата ви майка или купена от най-близкия супермаркет?"


La Masia no es toca ("Не пипайте Ла Масия")


  Прочетете също:  


Гласували: 16, рейтинг: 4.6

Още новини от деня:
Коментари
Владимир Трифонов Главен 03.08.2019 15:10

Много интересна статия, не знаех толкова подробности за ситуацията в Барса и ЛаМасия. Разбира се, че айсберга е огромен и когато виждаме успех на терена това е вследствие на много правилни решения на много нива и в продължение на период от време. Наистина неприятно впечатление ми прави последните години залагането на гръмки трансфери, което Барселона предприема. Както е отбелязано в статията, това е почеркът на Реал (М). Без да съм фен на един от двата отбора, винаги съм бил по-привлечен от идентичността на Каталунците и философията им. В заключение, защо Атлетико и Симеоне да не се възползват от тези колебания и да не станат шампиони :)))

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха