През това лято вече се случиха няколко трансфера на играчи, изиграли само един сезон на високо ниво. Манчестър Юнайтед и Атлетико (Мадрид) платиха огромни суми за Аарън Уан-Бисака и Жоао Феликс, въпреки че и двамата имат само по един сезон сред професионалистите. Времето ще покаже дали рискът си е заслужавал, но в настоящата статия ще ви представим 10 играча, които изиграха само един силен сезон, след който се провалиха шумно.
Чарли Адам (Ливърпул)
Адам помогна на Блекпул да се класира изненадващо за Висшата лига през сезон 2009/10, вкарвайки 20 гола във всички турнири - включително и в плейофа срещу Кардиф. През следващия сезон халфът събра много погледи с играта си. Шотландецът вкара 12 гола във Висшата лига, но не успя да помогне на Блекпул да оцелее. За щастие на Адам, Ливърпул оцени представянето му и го привлече за 8 млн. паунда. Той изкара една година на "Анфийлд", по времето на Кени Далглиш и спечели Купата на Лигата. През следващото лято премина в Стоук Сити, а в момента кара пробен период в Блекбърн.
Афонсо Алвеш (Мидълзбро)
Името му кара феновете на Боро да изтръпват. Те вярваха, че Алвеш ще е удар за клуба, когато бе привлечен за рекордните за тима 12,5 млн. паунда през януари 2008 г. В предишните 18 месеца бразилецът вкара 48 гола в 50 мача за Хееренвен. След пристигането си на "Ривърсайд" нападателят отбеляза 6 гола в 11 мача. За нещастие на Боро, бразилецът вкара само още 4 пъти след това. През лятото на 2009 замина за Катар и се отказа през 2015 г., след две години без отбор.
Тайтъс Брамбъл (Нюкасъл)
Може и да ви е трудно да повярвате, но Брамбъл бе желан от много клубове в края на сезон 2001/02. Защитникът бе в основата на сензационното 5-то място на новака Ипсуич, а Нюкасъл веднага извади 6 млн. паунда за услугите му. Това, което последва, бяха серия от гафове, които го превърнаха в YouTube звезда. През 2012 г. бе "избран" в най-лошата единайсеторка на Нюкасъл за всички времена. В момента вече 37-годишният бранител играе за Стоумаркет Таун.
Дани Гуиса (Фенербахче)
През лятото на 2008 година Гуиса бе във формата на живота си. Нападателят спечели "Пичичи" за голмайстор на Примера, вкарвайки 27 гола за Майорка, което му спечели и място в националния отбор за Европейското първенство. Той дори вкара два гола за "Ла Фурия" в турнира. Арсенал и Барселона проявяваха интерес, но бяха спрени от исканите 13,7 млн. паунда от Майорка. Фенербахче се целеше в европейски пробив и бе съгласен да развърже кесията. Тогава кариерата на Гуиса тръгна надолу. След Фенербахче той игра в Малайзия и Парагвай, а в момента играе в Сегунда Б (третото ниво на испанския футбол) за Атлетико Санлукено. Преди няколко месеца заяви в интервю, че не съжалява за кариерата си.
Франсис Джеферс (Арсенал)
Джеферс завинаги ще бъде един от най-големите провали на Висшата лига. Нещата обаче можеха да са много различни, след като дебютира за Евертън едва на 16 и се говореше за него така, както и за Уейн Рууни няколко години по-късно. Сезон 2000/01 бе неговият голям пробив, когато формира страхотно партньорство с Кевин Кембъл. Качествата му привлякоха вниманието на Арсенал, който плати 8 млн. паунда за нападателя. Вместо кариерата му да тръгне стремглаво нагоре се получи точно обратното. Измъчван от контузии, Джеферс основно седеше на резервната скамейка, въпреки че дори игра веднъж и вкара за националния отбор на Англия. Но играта му вече бе тръгнала надолу и след престои в Австралия и Малта окачи бутонките през 2013 година, когато играеше за Акрингтън Стенли в Лига 2.
Хави Морено (Милан)
Морено бе ключова фигура за Алавес, когато "баските" се превърнаха в "убиец на гиганти" в Купата на УЕФА и стигнаха до финала. Те загубиха с 5:4 във велик мач от Ливърпул, но нападателят вкара два гола на "мърсисайдци" и общо 28 пъти през сезона. Това бе големият момент на Морено и той бе привлечен от Милан. Нападателят предпочиташе спокойния начин на живот и тежкия режим в Милано не бе за него, което го накара да напусне година по-късно. Морено никога не повтори добрата си форма от началото на века и не успя да се наложи в Атлетико (Мадрид), Болтън и Сарагоса.
Бенжани Мварувари (Манчестър Сити)
Трудно е да се забрави колоритният престой на Таксин Шинаватра като собственик на Манчестър Сити. Той направи доста странни трансфери, сред който бяха Валери Божинов, Роландо Бианки и Бенжани Мварувари. Като че ли всички страни бяха разочаровани от трансфера на зимбабвиеца, още преди да се е състоял. Нападателят бе вкарал 12 гола в 23 мача за Портсмут и сподели, че е бил шокиран от трансфера и не е искал да напуска южния бряг. Той се успива и изпуска два полета за Манчестър и пристига след края на трансферния прозорец. Сити искат да откажат сделката, след като откриват проблем с коляното му, но от Висшата лига потвърждават трансфера. Бенжани прекара два сезона в Манчестър и се отказа от активната кариера през 2014 година в ЮАР.
Антонио Ночерино (Милан)
Милан привлече Ночерино от Палермо през 2011 година, с идеята да замести току-що освободения Андреа Пирло. Сделката изглеждаше превъзходна, тъй като халфът влизаше в последната година от договора си и дойде срещу половин млн. евро. А през предишния сезон бе вкарал 10 гола и бе в отбора на сезона. Но Ночерино не успя да задържи формата си, вкара само 6 гола в 138 мача за "росонерите" и взе номер 22, носен преди него от Кака. Халфът дори каза пред медиите, че има по-добър поглед над играта от Дженаро Гатузо. Ночерино не се наложи на "Джузепе Меаца", а след това игра за Уест Хем и Орландо Сити. В момента 34-годишният халф е свободен агент.
Жером Ротен (ПСЖ)
Ротен бе сред звездите на Монако достигнали до финал в Шампионска лига през 2004 година. Людовик Жули премина в Барселона, където игра с огромен успех, а Ротен се присъедини към ПСЖ. Парижани не бяха това, което са днес, но завършиха втори в Лига 1 през сезон 2003/04. По време на петте години на Ротен в столицата на Франция, върховото класиране на тима му бе 6-тото място, като дори на моменти се бореха за оцеляване. Крилото бе определено като провал и по време на престоя си в Рейнджърс, а през 2013 година приключи кариерата си.
Хакан Якин (ПСЖ)
Якин бе звездата на Базел, когато тимът достигна втората групова фаза (ако си спомняте, че съществуваше такъв регламент) на Шампионска лига, изпреваравйки Ливърпул. Швейцарците бяха близо и до фазата на елиминациите, но изостанаха от Ювентус само по голова разлика. Якин бе желан от много клубове и предпочете ПСЖ, но французите анулираха договора му по-малко от месец по-късно. Според парижани, те са били подведени и не са знаели за проблемите на Якин с контузии. По-късно се присъедини към Щутгарт и Галатасарай, но не успя да впечатли. Хакан Якин се завърна в Швейцария през 2005 година, но никога не повтори играта си от сезон 2002/03.
Източник: fourfourtwo.com
Ами Салах къде е?
Отговори 1 2Туря ти египетския в тесното дупе :)
Отговори 2 0