Наскоро ви запознахме с някои шокиращи треньорски назначения, които се провалиха с гръм и трясък. Определено рисковете, които бяха приели ръководствата на клубовете, не се оправдаха. Може би си спомняте за апокалиптичните периоди на Гари Невил начело на Валенсия, или пък на Тони Адамс в Гранада.
Днес обаче ще ви разкажем за 5 изненадващи назначения на треньори и мениджъри, които се оказаха успешни. Критерий за това са спечелените трофеи, завоювани от съответните наставници и отборите им.
5) Клаудио Раниери в Лестър Сити
Определено едно от най-невероятните назначения в историята на Висшата лига. Клаудио Раниери имаше доста богата визитка, преди да акостира на "Кинг Пауър Стейдиъм", но последните му няколко авантюри се оказаха доста неуспешни. Когато италианецът бе обявен като новия наставник на Лестър Сити, футболната общост на Острова го прие с огромно недоверие. "Догодина по-скоро ще играят с МК Донс, отколкото с Манчестър Юнайтед." бе най-скромното изказване по темата. "Лисиците" бяха успели да се спасят като по чудо от изпадане през сезон 2014/15, осъществявайки силен финален спринт, след което се разделиха с мениджъра си Найджъл Пиърсън. За всеобща изненада, точно 12 месеца по-късно, Сити триумфираха с шампионската титла от Висшата лига, а Раниери остана в сърцата на феновете на тима за винаги.
4) Стийв МакКларън в Твенте
Всички помним този английски мениджър с наистина успешния му престой в Мидълзбро. МакКларън успя да спечели Купата на Лигата, както и да класира Боро на финал в турнира за Купата на УЕФА през 2006г. Това му завоюва огромната подкрепа на футболната общност в Англия, когато той бе предложен за нов национален селекционер. Разбира се, МакКларън се провали с гръм и трясък и пропусна да класира "трите лъва" на Европейското първенство в Австрия и Швейцария и следователно бе уволнен. Тъкмо следващото му назначение се превърна в огромна изненада за всички. Англичанинът пое скромния холандски Твенте и още в дебютния си сезон стана вицешампион в Ередивизи, завършвайки на второ място след АЗ Алкмаар, а година по-късно триумфира с титлата. "Червените" спечелиха 16 от 17-те си домакински мача и изпревариха Аякс с точка на върха. След края на кампанията МакКларън напусна в търсене на нови предизвикателства, но и до ден днешен това остана върховото постижение в кариерата му.
3) Франк Рийкард в Барселона
По принцип холандците имат сериозни традиции в каталунската столица, но не и точно този човек. Рийкард никога не бе играл за клуба, както и нямаше почти никакъв треньорски опит, преди да поеме "Блаугранас". На клубно ниво той имаше едногодишен престой в Спарта Ротердам, като успя дори да направи така, че най-старият професионален холандски клуб да изпадне от Ередивизи за пръв път в историята си. Логично, той бе освободен през лятото. Точно година по-късно Рийкард бе потърсен от Барселона. "Каталунците" изпитваха сериозни трудности и бяха в отявлена криза и къдрокосият холандец се оказа правилният избор за тях, въпреки че феновете приеха пристигането му с недоверие. Рийкард изкара 5 години на "Камп Ноу", спечелвайки две титли от Ла Лига, както и Шампионската лига (за пръв път от онзи дрийм-тийм на Йохан Кройф от началото на 90-те), но може би най-важното му решение бе да даде път на един нисък аржентински тийнейджър, който се превърна в истинска легенда на играта.
2) Арсен Венгер в Арсенал
В момента не изглежда като това да е бил изненадващ ход, но през 1996г. нещата стояха по този начин. Пристигането на Арсен Венгер в Арсенал предизвика огромни полемики, най-вече сред останалите мениджъри от Висшата лига. Французинът нямаше никакъв опит в английския футбол, като преди да застане начело на "топчиите", той бе водил Нанси и Монако в Лига 1, както и японския Нагоя. Коментарът на Алекс Фъргюсън бе красноречив: "Казват, че бил интелигентен човек? Че говорел 5 езика? В академията ми има 15-годишно момче от Кот д'Ивоар, което говори 5 езика." Ситуацията в Арсенал бе доста сложна. Само за година на "Хайбъри" се бяха сменили трима различни мениджъра, а тъкмо Венгер бе човекът, който трябваше да замени последния успешен наставник на "артилеристите" Джордж Греъм. Въпреки огромното недоверие към французина, той успя да върне клуба към старата му слава, спечелвайки 3 титли от Висшата лига и 7 пъти ФА Къп. До ден днешен неговото постижение от непобедимия сезон остава неподобрено.
1) Зинедин Зидан в Реал Мадрид
Защо това назначение да е изненадващо? Зизу е една от най-големите легенди на играта, но можем да изтъкнем 2 сериозни причини, поради които назначението на французина начело на Реал Мадрид може да се счита като сериозна изненада. Първо, отказвайки се от активната игра през 2006г., Зидан заяви, че няма никакво намерение да се занимава с треньорство. Той започна да взима участие в мачове на ветераните на Реал, както и в различни срещи по футзал. Няколко години по-късно Зизу заяви, че е размислил, но първата му работа бе като съветник на Флорентино Перес. След това той бе и посланик на футбола на Реал Мадрид, което ни отвежда до причина номер 2. Преди да замести уволнения Рафаел Бенитес през януари 2016г., Зидан бе водил единствено втория отбор на "кралете" - Реал Мадрид Кастия. Той застана начело на "кралския клуб" с почти никакъв опит като треньор в професионалния футбол, но веднага изведе тима до три последователни трофея от Шампионската лига, което бе абсолютно безпрецедентен случай в историята на състезанието от преименуването му през 1992г. Освен това той спечели и 2 Суперкупи на Европа, 2 пъти Световното клубно първенство и веднъж Ла Лига.
Номера 1 и 2 са Моуриньо в Интер и Люпко в ЦСКА Тире София.
Отговори 2 0