5 потресаващи истории от последния ден на трансферния прозорец

5 потресаващи истории от последния ден на трансферния прозорец

Наближава краят на трансферния прозорец в Англия, който за първа година няма да продължи до 31 август, а ще затвори точно ден преди официалния старт на новия сезон. В този ред на мисли, повечето отбори вече са приключили със селекцията и са стиковали състава си за предстоящата кампания, но все още има и такива, които очакват да финализират 1-2 сделки. Да купуваш играчи в последния ден от трансферния прозорец винаги е рисково, защото никога не се знае какво ще стане. Тук сме подбрали 5 феноменални случая на провалени трансфери или сделки, завършили по брутално шокиращ начин.

 

5) Бенжани Мварувари в Манчестър Сити, 2008г.


Когато "гражданите" внезапно се сдобиха с ненормална покупателна сила, те се почувстваха като дете в магазин за бонбони и пълни джобове с пари - започнаха да харчат сякаш това е последния ден от живота им. По това време нападателят на Портсмут Бенжани Мварувари беше едно от интересните имена във Висшата лига и това провокира Сити да предложат щедрите 7,6 милиона паунда за правата му. За съжаление, това се случи точно в последния ден от трансферния прозорец и от "Сити ъф Манчестър" нямаха много време за да завършат сделката. Въпреки че напускането на Бенжани беше сериозен удар по амбициите на Помпи, офертата беше "прекалено добра за да бъде отказана" според мениджъра Хари Реднап и нещата тръгнаха по каналния ред. Свен-Горан Ериксон, който тогава бе начело на Сити, пропътува разстоянието до Лондон още сутринта, за да подаде необходимите документи и след това се върна в Манчестър, очаквайки Бенжани на летището. О, колко добре щеше да си почака. Зимбабвийският национал трябваше да хване полета от Саутхямптън до Манчестър в 15:15 часа, за да премине медицински тестове. Само че той пропусна да се качи на самолета. Следващият полет в 17:00 също не бе уважен от Бенжани, а този в 18:45 бе отменен. Всички в Манчестър тънеха в недоумение какво се случва, само за да бъдат покосени от неправдоподобната история, че играчът е заспал на летището и е пропуснал да се качи на самолета. И двата пъти. По-вероятно е предположението, че Мварувари изобщо не е искал да преминава в Сити, но той все пак се появи в Манчестър в 23:15 и като по чудо сделката бе финализирана минути преди края на трансферния прозорец. 

 

4) Еманюел Пти в Арсенал, 1997г.


В днешно време 2,5 милиона паунда могат да ти осигурят услугите на играчи като Тодор Неделев или половин Кирил Десподов. Само че през 1997г. тези пари бяха напълно достатъчни за да убедят френския Монако да пусне капитана си Еманюел Пти да премине в отбор от Висшата английска лига. Французинът с опашчицата, който само година по-късно щеше да отбележи във вратата на Бразилия във финала на световното първенство. Мнозина са запознати с лондонския мит как Пти е бил на косъм да подпише с Тотнъм, но в последния момент е преметнал ръководството на "шпорите" и се озовал в кръвния враг Арсенал. По това време Хотспър отчаяно търсят класен комбинативен централен полузащитник. Погледът им се спира на Еманюел Пти, който отговаря на всички тези изисквания и те го канят на среща в Северен Лондон с клубния президент по това време сър Алан Шугар. Всичко вървяло по план и Пти получил опознавателна обиколка из стария "Уайт Харт Лейнт", след което помолил от клуба да му извикат такси. Всички си помислили, че той ще отпътува за летището и ще се върне във Франция, за да си събере багажа, но вместо това халфът поел по не особено дългия път до "Хайбъри" - дом на най-големия враг на Тотнъм - Арсенал, където да се срещне с мениджъра Арсен Венгер и президента Дейвид Дейн. Венгер, които вече бе работил с Пти в Монако, перфектно знаел за качествата на играча и успял да го убеди да подпише с "артилеристите" още същия следобед. Към този звучен шамар в лицето на Тотнъм можем да добавим и факта, че "шпорите" платили за таксито, отвело Пти до лапите на големия враг. "Ако искат, ще им върна 20-те паунда, няма никакъв проблем." - шегува се Еманюел в интервю за Sky Sport много много години по-късно.

 

3) Питър Одемвинги в КПР, 2013г.


Без никакво съмнение това е една от най-великите истории от последния ден на трансферния прозорец, която осъвместява обърквация, неточност и прилична порция срам за нигерийския нападател. Насред монументалната доза неразбирателство между два клуба се намира Питър Одемвинги, който предприема на пръв поглед резонно пътешествие, за да завърши формалностите по трансфера си от Уест Бромич в Куинс Парк Рейнджърс. Нападателят пропътувал 200 километра с личния си автомобил за да премине медицински преглед в Южен Лондон, или поне така си е мислел той. При пристигането му на "Лофтус Роуд", на Одемвинги му е отказан достъп до клубната база, тъй като трансферът все още не бил финализиран. Питър решил да почака отвън докато все пак двата клуба официално си стиснат ръцете и през това време раздавал автографи на местните фенове, а също така и дал интервю за Sky Sports от колата си, в което заявил на репортерите, че бил готов да напише нова глава в кариерата си, убеден, че всичко е наред. Нали разбирате на къде отиват нещата? За огромна изненада на Одемвинги, неговият трансфер се провали, което значи, че той трябваше да се пропътува още 200 километра след 10-часовото кибичене пред офиса на Куинс Парк. Да не говорим за неловкото му завръщане в съблекалнята, където вече се бе сбогувал с уж бившите си съотборници. Това, което Одемвинги все пак не е знаел е, че Уест Бромич са договорили да получат в замяна крилото на "обръчите" Джуниър Хойлет, но той отказал да премие на "Дъ Хоутърнс". Дребна подробност, която би спестила доста главоболия и премеждия на нигериеца, както и дългото самотно пътуване между Бирмингам и Лондон.

 

2) Давид де Хеа в Реал Мадрид, 2015г.


Може би е излишно дори да споменавам, че този трансфер така и не се случи. И все пак през летния трансферен прозорец на 2015г. Реал Мадрид бяха безкрайно близо до подписа на испанския вратар на Юнайтед, като сделката мистериозно се провали заради, както го обясняват от Мадрид, "бумащина". Всички параметри по преминаването на Де Хеа в "кралския клуб" бяха уточнени, а Юнайтед щяха да получат в замяна тлъста сума пари и доста надеждния вратар Кейлор Навас, който вече си бе стегнал багажа за "Олд Трафорд". Това, което се случва, може само и единствено да хвърли огромно петно срам върху двата клуба, като в последствие се разбира, че необходимите документи и на двамата играчи не са подадени навреме и е пропуснат крайният срок. И докато в Англия все пак може да се апелира за определена отсрочка с цел да се завърши вече уговорен трансфер, то в Испания няма такава практика. В първите няколко дни след тази случка, обстоятелствата по провалената сделка са обявени за мистериозни и из киберпространството летят какви ли не догадки и варианти какво точно е станало. За да си измият ръцете, и двата клуба се обвиняват взаимно, пускайки официални изявления пред медиите. Оказва се, че за да е още по-пикантна историята, документите на Де Хеа не са пристигнали в испанската столица заради неработещ факс. Това отнело известно време да се констатира като проблем, а междувременно крайният срок изтекъл. Документацията така или иначе пристигнала, но това е било след дъжд качулка. Можете сами да си правите изводите кой е виновен за тази злощастна развръзка. Кейлор Навас нарича този ден "един от най-ужасните в цялата ми кариера", тъй като той също не успя да завърши преминаването си в Юнайтед. "Плаках пред жена си когато трансферният прозорец затвори. И аз съм човек и всичко просто се срина в мен. Чаках на летището, дори си бях оставил багажа за чекиране. Не се бях качил на самолета, но бях на път." - спомня си той.

 

1) Адриен Силва в Лестър, 2017г.


И ако смятате, че бюрократщината в нашата мила татковина е най-ужасното нещо, което може да ви се случи в сблъсъка с държавните институции, значи определено от тази история ще ви олекне. По принцип няма много какво да свърши човек за 14 секунди, освен ако не е Юсеин Болт или онова детенце, което държи рекорда по най-бързо нареждане на кубчето на Рубик. А сега си представете, че тези 14 секунди ви лишават от 4 месеца футбол, какъвто е случаят с героя от тази точка и неговия нов клуб Лестър. През лятото на 2017г. "лисиците" се опитваха да продадат халфа Дани Дринкуотър на колоса Челси за възможно най-висока цена, така типична щом става въпрос за английски играч. В крайна сметка "сините" щедро платиха цели 35 милиона паунда за правата на футболиста и то в последния ден от трансферния прозорец. Тъкмо това даде зелена светлина на Лестър да завърши преминаването на новото си попълнение Адриен Силва на "Кинг Пауър Стейдиъм". Само че трансферът бе блокиран не от ФА, а от ФИФА, тъй като документацията пристигнала в офисите на футболната асоциация цели 14 секунди след изтичане на крайния срок. Това означаваше само едно - че 22-милионната придобивка на Лестър ще трябва да почака цели 4 месеца преди да направи дебюта си за клуба. Заради 14 секунди! Вече покойният тогавашен президент на "лисиците" Вичай Сривадханапраба, по-известен в средите на "От Засада" като Вини, направи всичко възможно и представи доказателства пред ФИФА, че сделката е финализирана навреме. От футболната централа обаче отказаха да преразгледат случая, въпреки че Лестър внесе жалба до спортния арбитражен съд. Представете си да получите нова играчка за Коледа, но тя да дойде без батерии и когато отидете до магазина за да си купите батерии, той да е затворил преди 14 секунди. И да отвори след цели 4 месеца! При проверката се оказа, че трансферът е завършен навреме, но Силва не е регистриран за мачовете на тима в срок. Така дебютът му за Лестър се отложи с 4 месеца, а самият играч заяви, че е "отвратен" от тази развръзка. И все пак - правилата са си правила...


Гласували: 8, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Безработният" дрийм-тийм на лято 2023
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Най-скъпите трансфери на зима'23
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Ето ги най-скъпите футболисти от всяка европейска нация
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Моля, развържете кесията!
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина