5 славни момента на полеви играчи, които се проявиха като вратари

В наша предишна статия ви разказахме за мача между Манчестър Сити и Мидълзбро, в който треньорът Стюърт Пиърс взима странното тактическо решение да пусне действащия вратар Дейвид Джеймс в нападение, за да опита да измъкне трите точки. Още по-странно е, че това е планирано от наставника в предишния ден, а не е някаква негова спонтанна прищявка.

В последствие се оказва, че Джеймс никога нямаше да пробие в спорта като нападател, но в днешната статия ще ви разкажем за пет играчи, които пък спокойно могат да му откраднат хляба.

Вини Джоунс

Годината е 1995-та, а мястото - “Сейнт Джеймсис Парк”, Нюкясъл. Уимбълдън, в чийто редици се подвизава бъдещият филмов актьор Вини Джоунс, гостува на “свраките”.

При резултат 3:1 за Юнайтед, стражът Пол Хеалд решава да напусне наказателното си поле, за да опита и да пресече една топка по дясното крило, насочена към Лес Фърдинанд. Хеалд обаче е твърде бавен и вместо да играе с кълбото, се врязва в краката на съперника си.  Той веднага е изгонен, а според часовника има да се играят още 31 минути футбол. За капак гостите са направили всичките си смени и не могат да вкарат в игра резервния вратар.

В този момент Вини Джоунс доброволства да заеме мястото на изгонения си колега и застава между гредите.

И изненадващо за феновете, той всъщност прави няколко брилянтни спасявания. По това време Нюкясъл Юнайтед са един от най-силните отбори в Англия и опасните им атаки се нижат една след друга.

“Свраките” печелят с 6:1, но трябва да отбележим, че два от головете им са абсолютно неспасяеми, а изявите на Вини Джоунс с вратарския екип се помнят и до днес. Все пак той се справя точно толкова добре, колкото и титулярният страж на отбора!

Palmsbet Sports Betting Bulgaria

Младен Петрич

През сезон 2006/2007 Базел и Нанси се срещат в групите на турнира за Купата на УЕФА.

Двата отбора си спретват наистина зрелищни 90 минути. Те достигат резултат 2:2, но в добавените минути вратарят на Базел Франко Костанцо е изгонен за фал в наказателното поле.

Нападателят от Хърватия Младен Петрич решава да заеме мястото му, тъй като разрешените смени са изчерпани.

Зад топката застава мароканският нападател Микеал Хретиен, който се надява, че ще донесе късна победа на френския тим.

Без много да му мисли мароканецът изпраща топката ниско и вдясно. Петрич веднага реагира и отразява удара с лявата си ръка. Той веднага се хвърля върху кълбото за да предотврати допълнението на Хретиен и в крайна сметка опасността е преодоляна. Точката за швейцарците е спасена, а Петрич е героят на вечерта.

Родриго Паласио

През 2012 г. Интер Милано среща Верона в мач от Купата на Италия. Домакините си осигурят комфортна преднина от два гола през първото полувреме, благодарение на Антонио Касано и Фреди Гуарин.

През втората част обаче, победата на “нерадзурите” е застрашена, след като вратарят Кастелаци се контузва, а всичките смени вече са направени.

Родриго Паласио се нагърбва с отговорността да го замести в оставащите 15-20 минути.

Следват множество опасни атаки от Верона, но те така и не довеждат до гол, благодарение на акробатичните намеси на Паласио, включително и тази невероятна проява:

Импровизираният страж дори успява да опази мрежата си “суха”. След победата той споделя следното:

“Първоначално Киву каза, че иска да е на вратата, но треньорът поиска да е някой измежду Рики Алварес и моя милост. Аз съм играл на вратата като хлапе и поех отговорността. ”

Хуан Карлос Рохас

Ситуацията на Рохас е класика в жанра. Пет минути преди края на двубой от мексиканската лига между Пачука и Морелия резултатът е 1:1. Точно тогава вратарят на домакините Мигел Калеро спъва съперников футболист в собственото си наказателно поле. За нарушението си, той е изгонен, а Морелия имат реален шанс да измъкнат късна победа. И сигурно щяха да успеят, ако не бе храбрата намеса на Хуан Карлос Рохас.

Десният защитник взима униформата на изгонения страж и хладнокръвно спасява дузпата на Мигел Сабах. Равенството е спасено.

Козмин Моци

В цялата модерна история на УЕФА‌ Шампионска лига едва един български отбор бе достигал групите на турнира преди 2014г. - Левски София.

Именно това бе голямата цел на Лудогорец Разград, когато се изправят срещу Стяуа Букурещ на 27 август 2014г. в реванш от последния предварителен кръг за влизане в групите на турнира.

Разградчани имат да наваксват пасив от 1 гол от първия двубой, което допълнително усложнява задачата им.

Мачът е оспорван и до последно изглежда, че Стяуа ще устискат нулевото равенство. Вандерсон обаче е на друго мнение. Бразилецът бележи изравнителен гол в последната минута от редовното време и хвърля битката в продължения. Голямата драмата тепърва предстои.

В 119-тата минута стражът на домакините Владо Стоянов е изгонен за фал извън пеналта и бранителят Козмин Моци заема мястото му за дузпите.

Моци вкарва първата дузпа за отбора си, но с това геройствата не му приключват. Той отразява удара от бялата точка на Първулеску, втори в списъка с изпълнители за гостите.

Двата трима достигат до 6:5 при дузпите и още веднъж Моци показва впечатляващи рефлекси. Този път той спасява шута на Корнел Ръпа и изстрелва Лудгорец към първо участие в Шампионската лига. На следващия ден новината за геройствата на Козмин Моци обикаля страниците на най-големите световни медии. BBC‌ го нарича “Спасителя на Лудогорец”.

Проетете също:
Лудият мач, в който вратарят Дейвид Джеймс бе пуснат в нападение, за да донесе победата