Най - вълнуващите мачове през изминалото десетилетие (Част 1)

В навечерието на новото десетилетие ние се връщаме назад за да ви припомним едни от най – запомнящите се мачове в последните десет години. Ето и избраните от нас:

Уругвай 1–1 Гана (Световно Първенство 2010)

Безспорно най – драматичния мач на този турнир и един от най - драматичните в историята на Световните финали.

Съли Мунтари и Диего Форлан бележат за двата тима в редовното време, за да се стигне до продължения. Там в самият край Доминик Адая стреля с глава и прави безпомощен Муслера, но Луис Суарес слага ръка на пътя на топката, за което е изгонен с директен червен картон и е отсъдена дузпа в полза на африканците, която Асамоа Гиан пропуска.

Стига се до изпълнения на единадесет метрови удари, при които Уругвай показват по – здрави нерви и продължават към ½ финалите.

Байерн Мюнхен 5-1 Волсфбург (Бундеслига 15/16)

В този мач за изненада гостите повеждат през първата част с гол на Даниел Калигури. През второто полувреме в игра за „Баварците“ се появява головата машина Роберт Левандовски. Само за девет минути между 51та и 60та той оставя името си в историята с най – бързо отбелязаните пет гола отбелязани от един футболист. С тях той носи победата на своя отбор във въпросния мач.

Манчестър Сити 0-1 Уигън (ФА Къп 12/13)

Богаташите от Манчестър Сити срещат борещия се за оцеляване Уигън във финал, който изглежда предрешен. Но ФА Къп се е доказал неколкократно, че няма фаворити и аутсайдери. „Гражданите“, загубили вече битката за титлата от градския си съперник, претърпява ново сериозно разочарование срещу отбор, който само дни по – късно ще се прости с елитния си статут. Гол на Бен Уотсън в добавеното време на втората част печели купата за момчетата на Роберто Мартинез.

Байерн Мюнхен 1-1 Челси (Шампионска лига 11/12)

Един незабравим финал и за двата тима. На своя собствен стадион „Баварците“ доминират и почти се виждат победители, след като Томас Мюлер бележи в 83-ата минута. Броени секунди преди края обаче Дидие Дрогба смълчава трибуните, а минути по - късно бележи и решителната дузпа за своя тим и носи радост на „синята“ част от Лондон.

Уотфорд 3-1 Лестър (Плейоф за влизане във Висша Лига 12/13)

Безспорно няма по – знаменит плейоф в Чемпиъншип от този. При равенство в общия резултат и дълбоко в добавеното време Лестър получават правото да изпълнят дузпа. Зад топката застава Антъни Нокерт. Алмуния обаче прави блестящо двойно спасяване, а при контра атаката на „Стършелите“ гостите се оказват тотално неподготвени и след центриране на Форестиери, Джонатан Хог сваля с глава към Трой Дийни, а капитана не бърка и праща своя тим на финал за радост на привържениците на „Викаридж Роуд“.

Арсенал 2-1 Барселона (Шампионска Лига 10/11)

Един от наистина добрите резултати за „Артилеристите“ в последното десетилетие. Въпреки смазващото превъзходство на „Блаугранас“ и голът на Давид Вия, Арсенал успяват чрез Ван Перси и Аршавин в края на мача да постигнат добър резултат срещу тима на Хосеп Гуардиола.

Парма 4-5 Милан (Серия А 14/15)

Девет гола, два червени картона и забележителен автогол – това беляза този невероятен мач с марка Италия. Бонавентура, Хонда, Менез на два пъти и Найджъл де Йонг донесоха победата на „Росонерите“ въпреки попаденията на Касано, Фелипе, Лукарели и автогола на Де Шилио извън наказателното поле. С червени картони се отличиха Фелипе  и Бонера.

Борусия Дортмунд 4-4 Шалке 04 (Бундеслига 17/18)

Срещата започва мечтано за домакните – 4:0 до 25-ата минута. Никой не предвещава това, което ще се случи през втората част. Два бързи гола връщат надеждите на Шалке, но резултатът остава такъв до 86-ата минута, когато Калигури бележи, а в добавеното време ветеранът Налдо шокира „Сигнал Идуна Парк“.

Бока Хуниорс 1-3 Ривър Плейт (Копа Либертадорес 2018)

Няма как да не присъства поне един мач от Южна Америка в тази класация. Първия мач от този двубой завършва при резултат 2:2. Заради размирици вторият мач е преместен в испанската столица Мадрид. След 1:1 в редовното време, в продълженията Бока остават с девет човека след червен картон на Уилмар Бариос и контузия на Фернандо Гаго, а от това се възползва Ривър и отбелязва два гола, с които печели мача.

Борусия Дортмунд 3-2 Малага (Шампионска Лига 12/13)

След нулево реми в Испания всичко трябваше да се реши в Германия. Резултата е 1:1 до 82-ата минута, което напълно устройва гостите, но въпреки това те стигат до втори гол чрез Елизеу. Когато не се вижда път обратно за момчетата на Юрген Клоп те някак си успяват да стигнат до два гола в добавеното време и така да си гарантират място в следващата фаза.

Уест Бромич 5-5 Манчестър Юнайтед (Висша Лига 12/13)

В последния си мач начело на „Червените дяволи“, легендарният сър Алекс Фъргюсън излиза с немалко резерви, след като вече си е осигурил титлата. Хет-трик на Лукаку спомага с това последния мач на легендарния шотландец да бъде наистина незабравим.

Челси 2-4 Брадфорд Сити (ФА Къп 14/15)

Въпреки, че предният сезон Брадфорд отстранява Арсенал и Астън Вила, за да стигне до финала на Купата на Лигата, това е може би най – добрият резултат на Братфорд. Челси играят с доста голяма част от звездите си и повеждат с 2:0 и така, като че ли изглежда, че изненадата е невъзможна. Резултатът е намален преди почивката, а след нея в игра за Челси влизат още от звездите им. Това не дава нужния резултат, а в последните 15 минути мачът за Челси се превръща  истински кошмар, след като допускат пълен обрат и напускат надпреварата. Така ФА Къп вижда поредната грандиозна изненада в мачовете си.