Готвейки се за тази статия се изненадахме, че всъщност българите, печелили някое от големите първенства на Европа, могат да се преброят на пръстите на едната ръка (дори на хора, на които им е ампутиран единият пръст). За жалост не се очертава да имаме играч, който да част от шампионски отбор в близкото бъдеще, тъй като изглежда, че скаутите от големите лиги все по-рядко и по-рядко идват по нашите географски ширини в търсенето на нешлифовани български диаманти. Ето кои са родните футболисти, печелили големите титли на топ първенствата, подредени в хронологичен ред.
1. Христо Стоичков - Ла Лига (1990/1991)
На 3 май 1990г. Христо официално подписва договор с Барселона. Той привлича интереса на каталунците година по-рано, когато ЦСКА София среща Барса в мач от турнира за КНК. Камата се разписва на три пъти в двете срещи и тези попадения завинаги променят живота му.
Стоичков бързо намира успехи с екипа на Барселона. Още в първия си сезон в Испания той покорява Ла Лига и завършва на 5-о място при голмайсторите с 14 попадения. Преди да напусне Каталуния, той вдига титлата още 4 пъти. Най-силното му постижение в битката за трофея “Пичичи” е през сезон 1992/1993, когато вкарва 20 попадения и заема 3-то място в класирането. Любопитен факт е, че то е споделено със следващия футболист в тази статия.
2. Любослав Пенев - Ла Лига (1995/1996)
Още един играч, който пристига от ЦСКА София в Ла Лига. Любослав е избран за “Футболист на годината” в България през 1988г., което му спечелва трансфер във Валенсия, но първият му трофей идва след като е продаден на Атлетико Мадрид през 1995г. Нещо повече - през онзи сезон “дюшекчиите” печелят знаменит дубъл, а Пенев се разписва цели 16 пъти в първенството. Той става и голмайстор на отбора с общо 22 попадения. Като българи, само можем да съжаляваме, че Любо не успява да вземе участие на Световното първенство през 1994г.
3. Мариан Христов - Бундеслига (1997/1998)
Приказката на Кайзерслаутерн през онзи знаменит сезон е една от великите истории, в която отбор аутсайдер триумфира като шампион. “Лаутерите” са новаци и тъкмо са се завърнали в елита, но благодарение на тактическия гений на Ото Рехагел успяват да излъжат конкуренцията и да избягат с титлата, преди грандовете да разберат какво се е случило. Мариан Христов, който тъкмо е пристигнал в отбора от Левски София, играе като халф през онзи паметен сезон.
4. Димитър Бербатов - Висша Лига (2008/2009)
Още в началото на професионалната си кариера Берба е близо до грандиозен успех с Байер Леверкузен. С “аспирините” той има шанс да спечели требъл през 2002г., когато те са замесени в битката за титлата на Германия и достигат финалите както в Шампионската лига, така и за Купата на страната. За жалост, съдбата не е на негова страна и той ще трябва да почака цели седем години за първия си голям трофей.
През сезон 2008/2009 Димитър Бербатов се превръща в първия българин, който е печелил Висшата лига на Англия. Той постига това като футболист на Манчестър Юнайтед, а през 2010/2011 повтаря постижението, като този път е и топ голмайстор на лигата с 20 попадения.
Интересно е да отбележим, че за цялата история на Серия "А" нямаме нито наш сънародник, който я е печелил. Валери Божинов бе част от Ювентус през сезон 2006/2007, когато ториници станаха шампиони на Серия "Б" и се завърнаха в елита.
Бонус: Димитър Рангелов - Бундеслига (2010/2011)
Димитър Рангелов е единственият българин, печелил Бундеслигата през 21 век. През сезон 2010/2011 той е собственост на Дортмунд, които стават шампиони под ръководството на Юрген Клоп. Митко е отдаден под наем наем на Макаби Тел Авив още през септември, но преди това успява да запише 14 минути игра срещу Байер Леверкузен. Изглежда, че според правилника на лигата, това е достатъчно, за да му бъде връчен шампионски медал, така че технически нашенецът е последният българин с титла от някое от топ първенствата на Европа.