Четири емблематични английски стадиона, които бяха разрушени и заменени

Четири емблематични английски стадиона, които бяха разрушени и заменени

4. Лестър Сити (Филбърт Стрийт > Кинг Пауър)

 “Филбърт Стрийт” бе дом на Лестър Сити за повече от век. Съоръжението за първи път отваря врати през далечната 1891г. По онова време “лисиците” носят наименованието Лестър Фоси и делят терена на “Виктория Парк” с Лестър Тайгърс, отбор по ръгби. През 1889г. Фоси най-после става професионален клуб и нуждата за собствен стадион неимоверно се заражда.


 В първите 30 години от съществуването на “Филбърт Стрий”, кръстен на улицата, на която се намира, стадионът е скромен и се състои от терен и малка трибуна в западната му част. За жалост е трудно да се намери статистика от онова време, но информацията, която имаме е, че първият домакински двубой за сезон 1891/92 за Лестър е срещу тим на име Дерби Джънкшън. Мачът завършва при резултат 1:0 за “лисиците”.

 През 90-те години на XX-ти век започва да става ясно, че дните на “Филбърт” са преброени. По това време Лестър е редовен участник в елита и поизносените трибуни на съоръжението започват да отесняват за нарастващите тълпи. Първоначално идеята е “Филбърт Стрийт” да се реновира, но по-късно е купена земя в близост до арената, където започва строежът на нов стадион.

 “Филбърт” е продаден през 2002 г. за 3,75 млн. паунда на строителна компания, а последният мач в сто и единадесет годишната му история е победа над Тотнъм с 2:1 в края на сезон 2001/2002. За жалост това един от петте триумфа на Лестър във Висшата лига за кампанията и те изпадат от елита.

 Финансирането на нов стадион идва във възможно най-лошото време за тях. В един момент те дори губят правата за съоръжението, но всичко завършва щастливо с пристигането на тайландския милиардер Вичай Шривадханапрабха, който откупува и модернизира стадиона. Вичай му дава и името “Кинг Пауър”. Именно този стадион е домът на Лестър Сити, в който те печелят единствената шампионска титла в историята си през 2016г.

 

3. Манчестър Сити (Мейн Роуд > Етихад Стейдиъм)

 През 1922 г. Манчестър Сити решава да търси нов дом, след като старият “Хайд Парк” няма повече място за нови места и в добавка към това част от главната трибуна изгаря в пожар през 1920г.

 Земята за бъдещия “Мейн Роуд” е закупена за едва 5500 паунда, а целият строеж коства на клуба около 100 000 паунда (6,5 млн. в днешни пари). Седящите места са близо 10 000.

 Първият двубой на отбора на новото ултрамодерно (за времето си) съоръжение се състои на 25 август 1923г. Тогава цели 58,159 фена стават свидетели на домакинска победа на “гражданите” над Шефилд Юнайтед с 2:1. През 1934г. е постигнат рекорд за най-много зрители на “Мейн Роуд”, когато близо 85 000 запалянковци на Манчестър Сити и Стоук Сити го изпълват за мач от Купата на Ф.А. Арената е толкова внушителна, че англичаните започват да я наричат "Уембли на севера".

 През 90-те години на миналия век “Мейн Роуд” е модернизиран според новите стандарти на Висшата лига и разбира се, капацитетът е намален сериозно в полза на седящи места и безопасност на феновете.

 В началото на новото хилядолетие “гражданите” имат планове за повишаване на капацитета на съоръжението си, но те бързо са замразени и в крайна сметка се взима решението клубът да приеме за нов дом стадион “Сити ъф Манчестър”, който е построен от общината за британските Commonwealth Games 2002.

 Последният мач в историята на “Мейн Роуд” е между Манчестър Сити и Саутхямптън. Билетите достигат цена до 250 паунда, а стадионът се пука по шефовете от близо 35 000 запалянковци, дошли да станат свидетели на този исторически мач. За тяхно нещастие, “небесносините” губят с 0:1 финалното си домакинство.

 През 2005г. “Мейн Роуд” е срутен и на мястото му са построени жилищни сгради. По време на съществуването му, “гражданите” стават шампиони на Англия два пъти и печелят Купата на Ф.А. цели четири  пъти.

 

2. Тотнъм Хотспър (Уайт Харт Лейн > Тотнъм Хотспър Стейдиъм)

 “Уайт Харт Лейн” приема мачовете на Тотнъм Хотспър от 1899г. до 2017г. За тези 118 години, съоръжението е домакин на 2,533 официални двубоя.

 Преди да бъде издигнато, “шпорите” играят двубоите си игрище, което са наели под наем през 1888г. Първоначално то има едва една трибуна с капацитет 100 седящи места, а съблекалните са разположени под нея. С нарастването на публиката, която посещава мачове на Тотнъм, се заражда и нуждата от истински стадион.

 Първият официален двубой на лондончани на “Уайт Харт Лейн” се състои на 4 септември 1899 срещу Нотс Каунти. Цели 5000 фена изпълват скромните трибуни, генерирайки “космическите” приходи от 115 британски паунда. Домакините отпразнуват отварянето на новия си дом с разгромното 4:1.

 На “Лейн” Тотнъм печели единствените до сега две титли на Англия в историята си - през 1950/1951 и през 1960/1961. Стадионът и техен дом при осемте им успеха в турнира за Купата на Ф.А.

 През новото хилядолетие Тотнъм Хотспър се утвърждава като един от успешните тимове в елита на Англия. Те често успяват да достигнат участие в групите на Шампионската лига и по това време скромният капацитет от 36 000 седящи места на “Уайт Харт Лейн” се оказва недостатъчен за амбициите на клуба.

 Така е взето решението “Лейн” да бъде срутен и на мястото му да се построи ултрамодерен и футуристичен стадион на стойност 1 млрд. британски паунда.

 Последният мач в историята на старото съоръжение се състои на 14 май 2017г. В него Тотнъм Хотспър приема Манчестър Юнайтед и постига победа с 2:1, която гарантира второ място в крайното класиране на Висшата лига - нещо, което лондончани не са постигали от 1963г. Последният гол на стария стадион е отбелязан от Уейн Рууни.

 Още на следващия ден започват разрухата на “Уайт Харт Лейн”, а строежът на новия “Тонтъм Стедиъм” приключва през 2019г. Новият стадион е истинско чудо на модерната спортна архитектура, която впечатлява всеки фен и журналист, преминал през портите му.

 



1. Арсенал (Арсенал Стедиъм > Емирейтс Стейдиъм)

 Официалното име на стадиона е “Арсенал Стадиъм”, но с времето феновете започват да го наричат “Хайбъри”, заради квартала в северен Лондон, където е издигнат.

 Самият строеж се състои през лятото на 1913 година и по онова време “Уулуич Арсенал” наемат терен на университета “Сейнт Джон” за 20 000 паунда. Две от условията на наема обаче са, че футбол не трябва да се играе на в дните на католическите празници и също така, че алкохол няма да се консумира на територията на стадиона. Разбира се, ръководството бързо разбира, че футбол, празници и бира са добра комбинация и само след година успява да отмени тези ограничения.

 Първият двубой на "Арсенал Стейдиъм" за сезон 1913/1914 е победа с 2:1 над Лестър Фоси в старата Втора дивизия. Рекордът за най-много посетители на съоръжението е постигнат на 9 март 1935г., когато 73 295 футболни фена пристигат за мач със Съндърланд, завършил при резултат 0:0.

 Всичките 13 шампионски титли на Англия са спечелени на “Хайбъри”, включително е тази през сезон 2003/2004, когато “топчиите” завършват като първенци, без да допуснат и една загуба.

 Многото успехи на тима в края на миналия век и началото на настоящия, както и редовното участие в Шампионската лига, принуждават ръководството на Арсенал да търси нов дом, който да приюти нарастващия брой фенове, готови да изпразнят портфейлите си за привилегията да гледат своя любим клуб. Почти всеки мач на “Хайбъри” е изпълнен до пълен капацитет с още десетки хиляди запалянковци, чакащи за своя ред да гледат отбора си.

 Един от плановете на борда е да се закупи “Уембли”, който да бъде споделян с английския национален отбор. Офертата на “топчиите” обаче е отхвърлена през 1998г. През следващата година най-после е взето решението за строеж на нов стадион, който ще носи името “Емирейтс”, като част от спонсорска сделка с авиолиния “Емирейтс”.

 Последният мач в историята на “Хайбъри” се състои в края на сезон 2005/2006. В него “топчиите” домакинстват на Уигън Атлетик и се нуждаят от победата на всяка цена, за да се преборят с големия враг Тотнъм за място в Шампионската лига.

 В един момент от двубоя ситуацията е мрачна, тъй като гостите водят с 2:1. За пълния обрат е нужна капитанската намеса на Тиери Анри. Французинът обръща хода да събитията с хеттрик, като при финалния си гол пада на колене и целува терена. Така приключва славната история на “Хайбъри”, който е дом на “артилеристите” цели 93 години.

 Днес на мястото на бившия стадион се намира луксозна жилищна сграда.


Гласували: 10, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?