Дунав победи Септември в спиращ дъха мач и остава в Първа лига

Дунав подпечата оставането си Първа лига, след победа с 3:2 като гост на Септември и така навакса изоставането от 1:0 след първия мач, и с повече голове на чужд терен спечели плейофа със „Столичани“. В истинско зрелище превърна този двубой, в който имаше от всичко – обрати, много голове, червен картон и много драма до последния съдийски сигнал. След тази загуба, Септември очаква завършилият на трето място във Втора лига отбор, в решителен плейоф за оставане в елита на България.

Септември започна по – добре мача и откри резултата още в 6-ата минута. След дълъг пас на Фабиано Алвеш, Здравко Димитров надигра Самуел Инкоом и прати топката в долния десен ъгъл на вратата пазена от Благой Макенджиев. Това принуди Дунав да тръгне малко по – смело в атака и „Русенци“ започнаха да притесняват стража на домакините Янко Георгиев. Първо в 19-ата минута той спаси удар на Исмаил Иса, а само три по – късно се намеси и при опасен удар на Красимир Станоев от фаул. В 30-ата минута и левият страничен стълб помогна на стража на „Септемврийци“, когато след удар с глава на Ахмед Ахмедов топката се отби първо в гредата, след това срещна тялото на плонжиралия Георгиев и отново се удари в гредата, за да може накрая вратаря да я улови. В 41-ата минута, обаче Дунав стигна до гол. След центриране на Александър Исаевски отляво, Исмаил Иса с много точен удар с глава матира Георгиев. Стража също може да бъде винен, тъй като тръгна да излиза, но се спря, което много наруши подготовката му за удара на Иса. Само минута преди края „Драконите“ направиха пълен обрат и шокираха своя опонент. Самуел Инкоом изведе по чудесен начин Свилен Щерев отдясно, който напредна и с удар в обратния ъгъл не остави шанс на Янко Георгиев да се намеси.

Второто полувреме започна с натиск на Септември, които търсеха гол, с който отново да излезнат напред в общия резултат. В 57-ата минута Макенджиев за малко да подари гол за „Столичани“, като след едно центриране не успя да улови топката, тя попадна на пътя на Кристофър Мандиангу, който обаче не се възползва докрай от възможността и все пак топката бе изчистена от играч в небесно – синьо малко пред гол – линията. Пет минути след това се откри нов шанс пред Мандиангу. Той получи топката в наказателното поле, освободи се от защитник на Дунав и отправи изстрел, който обаче премина над вратата. В 67-ата минута, все пак Септември успя да изравни чрез своя капитан, Борис Галчев, който засече топката след центриране на Глишич и я прати под плонжа на Макенджиев, който бе длъжен да се намеси по – добре. Малко след това обаче Дунав отново поведе. След центриране на Красимир Станоев, Бенга и Фабиано Алвеш се сблъскаха и не успяха да изчистят топката, а тя попадна при Дюлгеров, който в опита си  да изчисти я постави на крака на Свилен Щерев и той с многохубав удар от въздуха прати топката в мрежата на Септември за трети път. В 80-ата минута Янко Георгиев направи много груба грешка при изнасяне на топката, като предостави кълбото на Исмаил Иса, който намери Ахмед Ахмедов и последния от добра позиция нецели горната греда и пропусна да успокои мача за „Русенци“. В ответната атака на „Столичани“, правещият иначе перфектен мач Свилен Щерев влезна изключително грубо в краката на Здравко Димитров и получи директен червен картон. Логично след това Дунав се прибра да пази резултата без да оставя много пространства за играчите на Септември, които се опитваха с центрирания да създадат нещо по – опасно. Така в 88-ата минута при поредното центриране в наказателното поле на Дунав, Благой Макенджиев излезе и боксира топката, но не достатъчно добре и тя се озова в Здравко Димитров, който се опита да прехвърли вратаря на Дунав, но не успя да намери рамките на вратата. До края на срещата Септември продължи да упражнява натиск, но до по сериозно положение не се стигна.

Така Дунав ще играя за четвърта поредна година в елита на България, а Септември ще трябва да се бори за оцеляването си в Първа лига с някой измежду Арда (Кърджали) и Монтана.

Гласували: 0, рейтинг: 0