Късно снощи футболна Европа за пореден път бе разтърсена от неочаквани новини. Създаденият едва през 2009г. отбор на РБ Лайпциг ще играе в полуфиналите на Шампионската лига, след като успя да изхвърли един от най-коравите отбори на Стария континент - Атлетико Мадрид.
Хората на Диего Симеоне за втора поредна година отпадат сравнително рано, но те така и не намериха отговор на подредената и мотивирана игра на "червените бикове". Опитният аржентински наставник бе надхитрен от младия си колега Юлиан Нагелсман, който навърши 33 години на 23-ти юли. Той е по-млад от Кристиано Роналдо, и дори от Лионел Меси!
Въпреки че Лайпциг е един от най-презираните отбори в Първа Бундеслига, заедно с Хофенхайм, трябва да поздравим тима от бившата ГДР за израстването през последните няколко години. Разбира се, неизчерпаемите финансови средства на конгломерата Ред Бул играят огромна роля в този ръст, но пък нека погледнем по-подробно какви футболисти пристигат в тима, както и сумите, похарчени за тях.
Взимаме последните два трансферни прозореца (лятото на 2019 и януари 2020), за да видим на какво залагат "червените бикове".
Привлечени:
Дани Олмо (21 години) - 19 млн евро
Адемола Лоокман (21 години) - 18 млн евро
Кристофър Нкунку (21 години) - 13 млн евро
Ханес Волф (20 години) - 12 млн евро
Луан Кандидо (18 години) - 8 млн евро
Патрик Шик (23 години) - Под наем
Итън Ампаду (18 години) - Под наем
Анхелино (23 години) - Под наем
Останалите са футболисти, които се състезават за младежите на Лайпциг, но от време на време биват включени в групата за мачовете от Бундеслигата. Общата сума на привлечените играчи + сумите по различните наеми е 74,5 милиона евро. Средната възраст на привлечените е 20,6 години! Тук слагаме едно огромно пояснение, че тази възраст дори е вдигната от вратаря Филип Чаунер, който пристигна за 350 хил. евро на 33 години, но той не е играл нито веднъж през сезона.
В същото време Лайпциг са продали футболисти за общо 50 милиона. Тоест, какво излиза? Че финансовият гигант Ред Бул е похарчил едва 25 милиона за селекция през лятото!
Предполагам, че мнозина от вас ще кажат: "Да, но през миналите трансферни прозорци тимът е харчил много повече." Поглеждаме веднага към трансферите през сезон 2018/19.
Привлечени:
Амаду Хайдара (20 години) - 19 млн евро
Норди Мукиеле (20 години) - 16 млн евро
Матеус Куня (19 години) - 15 млн евро
Марсело Сарачи (20 години) - 12 млн евро
Тайлър Адамс (19 години) - 2,63 млн евро
Виждаме, че немците отново залагат на младежи, за които харчат общо 65 милиона евро. В същото време тимът продава халфа Наби Кейта на Ливърпул за 60 милиона и левия бек Бернардо на Брайтън за още 10 млн. Какво се оказва? Че тук Лайпциг дори е на печалба от трансферите.
Колкото и да гледаме назад, тенденцията винаги е една и съща - в града от Източна Германия пристигат млади футболисти за скромни суми, които след това биват продавани много по-скъпо. Същевременно с това РБ Лайпциг успява да запише доста сериозни представяния. За четирите си години в елита, "червените бикове" имат 2 бронзови медала, 1 сребърен и едно шесто място.
Ако погледнем по-детайлно футболистите, които се подвизават в тима, ще видим, че най-възрастният от титулярите е вратарят Петър Гулаши (30 години). След това са Марсел Халстенберг и Емил Форсберг (28), капитанът Вили Орбан (27), Марсел Сабицер и Юсуф Поулсен (26). Всички останали са дори под 25! Тук не броим гореспоменатия Чаунер, който реално е четвърти избор за вратар и не е играл нито веднъж.
Правилното селектиране на наставници също е доста ключово за успехите на тима. Първият треньор на Лайпциг в елита бе добре познатият ни Ралф Хазенхютъл. По настоящем австриецът е начело на отбора на Саутхямптън, като дори бе награден за мениджър номер 1 на месец юли във Висшата лига.
Настоящият треньор Юлиан Нагелсман пък продължава възходящия път. Двубоят с Атлетико бе истински показател за буквално неизчерпаемите качества на младия наставник. Всички добре знаем как "дюшекчиите" подхождат в мачовете си с по-бързите и технични опоненти. Опитните лейтенанти на Чоло доминират физически и буквално могат да разплачат всеки с безкомпромисните си намеси. Но дори и те бяха потресени от подхода на Нагелсман към снощната среща.
Лайпциг излязоха добре подготвени за твърдата игра на Атлетико и на свой ред дадоха да се разбере, че няма никак лесно да се предадат. Според статистиката, немците са извършили 21 нарушения срещу "едва" 12 за "дюшекчиите". Въпреки това хората на Нагелсман получиха само три жълти картона и то след 70-тата минута. През останалото време те просто смазаха Атлетико в собствената им игра. Отговориха на агресията с агресия. Двубоят бе осеян с тънки нарушения, дело на "биковете", които обаче не бяха достатъчно груби, за да бъдат санционирани с картони и в същото време достатъчни, за да изнервят футболистите на Симеоне.
Друго, което трябва да отличим е, че Лайпциг вкараха и двата си гола от игра. Не им бяха нужни статични положения, за да преодолеят по някакъв начин сгъстената отбрана на мадридчани. Ако обърнем внимание на първото попадение в мрежата на Ян Облак, ще видим, че цели 8 футболисти на Атлетико бяха в собственото си наказателно поле. И все пак Дани Олмо някак си намери празното пространство, за да стреля необезпокоявано с глава към вратата.
Определено класирането на Лайпциг напред е добра новина за другия полуфиналист в потока ПСЖ. Видяхме как Неймар и компания се измъчиха срещу дефанзивно играещия Аталанта, така че последното нещо на света, което те биха желали, е да мерят сили с майстора на окопаването Симеоне. Футболът, който Томас Тухел изповядва, е силно подобен на този на Нагелсман. Определено за парижани ще е доста по-лесно да покажат красивата си игра срещу друг офанзивно настроен тим, отколкото срещу стената на Чоло. Французите са отявлени фаворити в този сблъсък, но снощният двубой между Лайпциг и Атлетико ни направи сигурни в две неща:
Първо - на ПСЖ няма да им е никак лесно.
Второ - очаква ни един изключително вълнуващ сблъсък, който ще е празник за нападателния футбол!