Гостуванията на ЦСКА Москва в България

Гостуванията на ЦСКА Москва в България

В първия си мач от груповата фаза на Лига Европа Лудогорец посреща руския ЦСКА Москва. Московските армейци за първи път гостуват в България в двубой от европейските клубни турнири, но далеч назад във времето клубът често е посещавал нашата страна. В продължение на повече от 30 години всеки сезон за московския ЦСКА започва с подготвителен лагер на родна земя и приятелски мачове с местни клубове. По това време турнетата зад граница са популярни, като доста от тях имат и комерсиален характер и Съветската футболна федерация получава добри хонорари за участието на клубове от страната в различни турнири.

На родна земя московчани изиграват десетки контроли, както срещу водещите тимове на българския футбол, така и срещу клубове от ранга на ФК Асен Гаргов (Калояново), Крепост Хисаря и Торпедо Карлово, срещу градски сборни отбори и дори срещу българския национален отбор.

Първото гостуване

Първото турне на московските армейци е през далечната вече 1965 г. Тогава подопечните на Валентин Николаев се изправят срещу пет български отбора. В първата среща, играна на 22 февруари, сливенският Текстилец е разгромен с 6:1, а в състава на ЦСКА личат имената на капитана на съветския национален отбор Алберт Шестерньов и националите Владимир Федотов и Борис Казаков. Следва гостуване в Пазарджик, където е победен отбора на Искра с 2:0. Единственото си поражение в турнето съветските футболисти допускат при срещата с Берое (0:1) на 28 февруари, а навръх 3 март ЦСКА се изправя срещу Ботев Пловдив и надделява с 2:0. Турнето приключва на 7 март с контрола срещу съименниците от ЦСКА Червено знаме, също спечелена с резултат 2:0.

ЦСКА срещу ЦСКА

Всъщност двата армейски отбора са се срещали цели 10 пъти. Първият двубой между тях е през 1958 г. на Спартакиадата в ГДР, когато двата тима се казват ЦДНА и ЦСК МО. Мачът се играе под проливен дъжд, като московчани повеждат в резултата с гол на Стрешний. Футболистите на ЦДНА обаче доминират през по-голямата част от срещата и успяват да поведат с 3:1 с голове на  Панайот Панайотов - Гацо, Крум Янев и Иван Колев. От ЦСК МО обаче не се предават и връщат две попадения, за да вкарат мача в продължения. Решаващ се оказва изстрелът на Кирил Ракаров от пряк свободен удар, който класира българския тим на финала на турнира.

Вече споменатият двубой от 1965 г. се оказва и единствената победа на ЦСКА Москва срещу ЦСКА София. Българският тим постига първи успех над съименника си при предсезонната подготовка през 1969 г., когато Димитър Пенев вкарва единствения гол в срещата. На следващата година резултатът се повтаря, като голмайстор е Георги Денев. В края на годината ЦСКА Москва ще спечели първата си титла на СССР след 19-годишна пауза.

70-те и 80-те години са труден период за ЦСКА Москва и тимът е далеч от претендентите за титлата, така че не бива да се учудваме на положителния баланс на софийските армейци срещу съименниците си – 4 победи, 5 равенства и 1 загуба. За последно двата тима се срещат през 1984 г. в Слънчев Бряг, като софийският ЦСКА печели с резултат 2:1.

Двете срещи с Левски

Мнозина помнят сблъсъка между Левски и ЦСКА Москва в Купата на УЕФА, но първия мач между двата отбора се изиграва на 8 юни 1967 г. и завършва 0:0. По това време „сините“ изиграват още три контроли със съветски отбори – на 21 юни с Торпедо Москва (загуба 1:3), на 24 юни с Черноморец Одеса (0:3) и на 28 юни записват нулево равенство със СКА Ростов на Дон.

Двубоят от Купата на УЕФА през сезон 2005/06 пък беше единственият досега мач на „армейците“ с български отбор в Европа. По тогавашните правила в групите на турнира играят 5 отбора, които играят помежду си само веднъж. В групата са още Олимпик Марсилия, Динамо Букурещ и Хееренвеен. ЦСКА е актуалният носител на трофея и побеждава Левски с 2:1 в срещата, играна на московския стадион „Динамо“. Два гола във вратата на „сините“ вкарва Вагнер Лав, а Валери Домовчийски връща едно попадение малко преди последния съдийски сигнал. Въпреки това ЦСКА не успява да преодолее груповия етап, а Левски достига ¼-финалите на надпреварата.

Специални гости в Петрич

През 1981 г. в Петрич се провежда международен турнир с участието на Беласица, Беласица (Струмица), Пирин, Академик София, Марек, Стяуа, ЦСКА Москва и националния отбор на СССР. Отборите са разделени в две групи, като победителят от всяка отива на финал. В своята група ЦСКА завършва наравно 1:1 с Пирин и побеждава Марек с 1:0. В третия мач армейците губят с 0:4 от националния отбор на СССР, за който играят звезди като Фьодор Черенков, Юрий Гаврилов и Леонид Буряк. Впоследствие „Сборная“ печели турнира, след като във финала побеждава домакините от Беласица Петрич с 3:1.

Капитанът на съветския национален отбор Александър Чивадзе пък подчертава гостоприемството на организаторите и добрите условия за тренировка и подготовка.

Срещу националния отбор

През март 1968 г. ЦСКА се среща и с българския национален отбор. Трикольорите лесно вземат мача с 5:2, водени от Петър Жеков и Димитър Якимов. Втората и последна среща между „лъвовете“ и московчани се провежда през февруари 1980 г. в Карлово, като България печели с минималното 1:0.

Интересно е, че на няколко пъти ЦСКА Москва играе с армейския национален отбор на България. През януари 1989 г. двата отбора участват на турнира „Червена звезда“ в Москва като са в една група. Московските армейци надделяват с 2:0 с голове на Крутов и Корнеев. Само месец по-късно при последното гостуване на съветските футболисти в България ЦСКА печели мача с армейския отбор с 3:1. Последната среща между тимовете е отново на „Червена звезда“ през 1990 г. В груповия етап набиращата сила селекция на Павел Садирин разгромява армейския ни тим със 7:1, като само на полувремето резултатът е 5:0.

Малко по-рано същата година московчани получават възможността да пробват своите сили в САЩ, където изиграват 2 двубоя с Атланта Чийфс. Падането на социализма и ограниченията пред футболистите от Източния блок бележи и края на традицията всеки сезон ЦСКА Москва да гостува в България. Предпочетени са дестинации като Италия, Испания, Белгия и Холандия, а в последните години отборът често провежда своите подготвителни лагери в Австрия.


Гласували: 6, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Испанската доминация година по година
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
Лудогорец срази Рома с 2:1 (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра