Играчът на десетилетието за всеки клуб от Висшата лига

Играчът на десетилетието за всеки клуб от Висшата лига

Арсенал - Аарън Рамзи

 Халфът се нуждаеше от повече от година, за да се възстанови от тежка контузия. Търпението на Арсен Венгер към уелсеца се отблагодари с над 350 мача и 65 гола, два от които бяха победни за трофеи от ФА Къп. Напусна през изминалото лято като свободен агент, което му навлече гнева на феновете, но той изпревари Лоран Кошчиелни като играч на декадата.


 

Астън Вила - Брад Фриедел

 Гордън Страхан сравни вратаря със Супермен, докато играеше за Блекбърн. Американецът взе криптонитът със себе си и след трансфера си на "Вила Парк" през 2008 година. Фриедел бе непробиваем в състава на Мартин О'Нийл и въпреки че игра само една година през това десетилетие, приносът му бе огромен.

Борнемут - Стийв Куук

 Това са най-добре похарчените 170 хил. паунда в историята на Борнемут. Бранителят има над 300 мача за "черешките" след трансфера си от Брайтън преди седем години. Борнемут бе на 10-то място в Лига 1 по това време, но Куук се превърна в символ на тима при всичките му промоции и утвърждаването във Висшата лига.

Брайтън - Люис Дънк

 Тук изборът е труден, но Дънк изпреварва с малко Бруно Салтор. Както казва песента на феновете "Дънк е с Брайтън от Уитдийн до Уембли". Бранителят е роден в града, учил е в южното градче, прекарва юношеските си години в клуба и има договор с "чайките" от 2010 година. Капитанът на Брайтън е безстрашен, великолепен във въздуха и дори се разписва често. През сезон 2014/15 той даже беше голмайстор през сезона.

Бърнли - Ашли Барнс

 Барнс може да резюмира състава на Бърнли през седемте си сезона на "Търф Мур". 30-годишният нападател игра в петте кампании при Шон Дайш в елита, като с всеки изминал сезон вкарва все по-често. След като обиколи редица клубове в началото на кариерата си, сега Барнс е доказан нападател в най-силното първенство. Въпреки че стилът му на игра не е от най-красивите, той е точно като клуба си - постоянен, ефективен и труден за съперник.

Челси - Еден Азар

 Не само за последната декада, белгиецът е един от най-добрите играчи, стъпвали на "Стамфорд Бридж". Неговата креативна гениалност му донесе редица индивидуални награди по време на седемте му сезона в Англия, а той беше решителната фигура за титлите през 2015 и 2017 година. Защитниците във Висшата лига със сигурност са се зарадвали, след като напусна през миналото лято.

Кристъл Палас - Уилфред Заха

 Само Хулиан Сперони се доближава до влиянието на Заха за "орлите". Той израства на един хвърлей от "Селхърст Парк". Дебютира за Палас през март 2010 година и записва над 300 мача за тима. Напуска за малко в посока Манчестър Юнайтед, където се оказва последния трансфер на Алекс Фъргюсън. Без него Кристъл Палас нямаше да запишат рекордните седем поредни сезона във Висшата лига.


 

Евертън - Шеймъс Коулман

 Коулман бе привлечен в Евертън за 60 000 паунда от Слиго Роувърс през януари 2009 година, а днес е капитан на Евертън и Ирландия. Уравновесен, смел и здрав физически, Коулман се превърна в един от най-добрите бекове в Премиършип. Той описва духа и качествата, от които "карамелите" се нуждаят отново.

Лестър - Джейми Варди

 От гол в дебюта си срещу Торки до победни голове за титлата във Висшата лига и 1/4-финал в Шампионска лига, Варди е минал през всичко със Лестър. Нападателят можеше да последва примера на Нголо Канте и Рияд Марез и да напусне след шокиращата титла, но той предпочете да остане в Лестър и сега преследва нов сензационен успех. Феновете на "лисиците" го обожествяват, липсва на феновете на националния отбор, а бранителите ще празнуват в деня, в който реши да се откаже.

Ливърпул - Луис Суарес

 Проблемна фигура, която не е част от златната генерация на Юрген Клоп, но няма друг играч, който да запали искрата на Ливърпул, така както Суарес го направи. Имаше моменти като шутът му срещу Арсенал, голът срещу Нюкасъл и попаденията срещу Норич, както и непремиримото преследване на топката и желанието за победа. Всичко това поведе Ливърпул към титлата през сезон 2013/14, която бе изпусната в края на сезона. Най-вероятно той е най-талантливия играч в историята на Ливърпул.

Манчестър Сити - Давид Силва

 Испанецът ще напусне "Етихад" през следващото лято след десетилетие на игра в халфовата линия, която може да се сравни с творбите на Пикасо - еднократна изложба с уникална артистичност. Силва е неподръжаем и бе фундаментална фигура за успехите на Сити през декадата, сред които бяха и 4 титли. Вече е на 33 години и изчерпването на физическите му сили рефлектира върху цялостното представяне на "гражданите" през сезона.

Манчестър Юнайтед - Давид де Хеа

  Де Хеа бе титулярен страж през шампионския сезон 2012/13 - последният случай, когато "черевените дяволи" спечелиха титлата. Седем години след напускането на Алекс Фъргюсън испанецът е единствения играч, показващ постоянно световна класа. В мъглата на безпорядъка, Де Хеа спасяваше Юнайтед непрестанно и се доказа като един от най-добрите футболисти в света.

Нюкасъл - Шейк Тиоте

 За известно време Тиоте, който почина едва на 30 години поради сърдечен арест, беше най-безкомпромисния разиграващ полузащитник в Англия. Котдивоарецът започна седемгодишния си период при "джордитата" през 2010 и винаги ще бъде помнен с безпощадния си шут от над 30 метра, с който направи 4:4 срещу Арсенал през 2011 година. Партньорството му с Йоан Кабай бе в основата на петото място на "свраките" през сезон 2011/12.

Норич - Уес Хулахан

 Познат на феновете на "канарчетата" като "Уеси", Хулахан бе важна част от три промоции и четири сезона в елита. Норич бе "асансьор" през изминалото десетилетие, но те изградиха стил с къси пасове, техника и много красиви комбинации. Ирландецът притежаваше всички нужни качества и бе станал капитан, преди да заслужи бенефиса си на "Кероу роуд".

Шефилд Юнайтед - Били Шарп

 Технически, Шарп започна декадата в Юнайтед, въпреки че бе в трансферния списък и играеше под наем в Донкастър. Тогава напусна за втори път. И се завърна. Направи третия си дебют за "остриетата" при успеха с 4:0 над Джилингам. Последваха две промоции и 90 гола, които превърнаха Шарп в легенда на Шефилд Юнайтед.

Саутхемптън - Рики Ламбърт

 След пет незабравими сезона Ламбърт напусна Саутхемптън като герой. Той се присъедини към "светците" в Лига 1 с репутацията на голмайстор от Бристол Роувърс. Головете му класираха южняците последователно в Чемпиъншип и Премиършип и дори си спечели повиквателна за националния отбор на 31-годишна възраст. През 2014 година премина в любимия си Ливърпул, но там не успя да докаже качествата си. Отказа се преди две години.

Тотнъм - Хари Кейн

 Кейн е романтичната връзка между отбора и феновете на Тотнъм. Той притежава работна етика, която изисква повече работа от него и околните всеки изминал ден и вкарва непрестанно - над 170 гола от дебюта му през август 2011 година. Модрич и Бейл имаха важна роля за "шпорите", но без съмнение - Кейн е най-важния им играч за изминалото десетилетие.

Уотфорд - Трой Дийни

 Без съмнение, това бе декадата на Дийни. Нападателят не бе част от Уотфорд само за 6 месеца в последните 10 години. В началото не показваше качествата си - 2 гола в 17 мача, но той израстна като играч и човек. Най-точният пример е настоящия сезон - Уотфорд се мъчеше по време на контузията му, но след завръщането на Дийни започнаха да печелят точки.

Уест Хем - Димитри Пайе

  Всичко приключи със сълзи, но Пайе беше сред най-добрите в света, когато беше в настроение. Пристигна срещу 10 млн. паунда от Марсилия през 2015 година, а финтовете, триковете и фауловете му бяха най-запомнящите се неща в последния сезон на "Ъптън Парк". Качествата му бяха ненадминати, като винаги ще се помни соловият му рейд между бранителите на Мидълзбро, завършил с попадение. През януари 2017 потопи феновете на "чуковете" в сълзи, с решението си да се върне в Марсилия.

Уулвърхемптън - Мат Дохърти

 Няма играч, който да резюмира по-добре възхода на "вълците" от ирландеца, който дори не беше твърд титуляр за Бохемианс, когато премина при Уулвс срещу 80 000 паунда през 2010 година. Поигра под наем в няколко отбора, но винаги се климатизираше и бе част от състава в Лига 1, Чемпиъншип, Висшата лига и Лига Европа. 27-годишният бек е сред най-добрите на позицията си в първенството.


  Прочетете също:  


Гласували: 37, рейтинг: 4.3

Още новини от деня:
Коментари
Ал 30.12.2019 20:56

Добра класация. Лека забележка: Фрийдел е американец. Продължавайте с яките статии.

Отговори 3 0
Mr. West Ham 31.12.2019 19:18

По-скоро Mark Noble.

Отговори 1 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?