Играчите на сезона за всеки отбор от Висшата лига

Играчите на сезона за всеки отбор от Висшата лига

Чухме и последния съдийски сигнал по елитните албионски терени за сезон 2018-19. От ветровития северен Нюкасъл до южните брегове на Саутхемтън и Брайтън футболния живот на острова отново ще поеме лятна глътка отдих. Или поне до 3-ата седмица на месец август, когато 17 стари и 3 новокласирали се във Висшата лига ще подновят най-оспорваното първенство на континента. Докато изчакваме да научим и последния класирал се измежду Астън Вила и Дарби Каунти обаче е време да отчетем всички тези наградени за най-добър играч на сезона в своите отбори. Едва 7 от тези 20 футболисти са с английски паспорт. В селектираните присъстват цели 2-ма вратари, 8 нападатели или офанзивни играчи и общо 12 чужденнци от страни като Полша, Южна Корея и Филипините. Любопитен е и избора на Люк Шоу за играч №1 на Манчестър Юнайтед, въпреки допуснатите цели 54 попадения за отбора му - анти-рекорд от сезон 1978-79 насам.

Ето и всички отличени в хронологичен ред спрямо крайното класиране.

Манчестър Сити

Рахим Стърлинг

Статистика: 17 попадения във Висшата лига в 34 мача, 5 гола в Шампионска лига, 16 асистенции във всички турнири, хеттрик във финала на ФА Къп.

Най-добър играч във Висшата лига според Асоциацията на журналистите

 

 Ливърпул

 Вържил ван Дайк

Статистика: Несменяем титуляр във всички 38 мача на Ливърпул и най-малко допуснати голове в лигата(22); 4 попадения във Висшата лига и 2 в Шампионска лига, без допуснат дрибъл срещу нападател.

Играч на Висшата лига според играчите

 

Челси

Еден Азар

Статистика: Топ реализатор на Челси за втора поредна година с 16 попадения и 15 асистенции в първенството, капитан на Белгия.

Плеймейкър на Висшата лига

 

Тотнъм Хотспър

Хюн Мин Сон

Статистика: 20 гола и 10 асистенции във всички турнири; реализира 8 гола в 8 мача между Коледа и 10 февруари; отбеляза решаващи общо 3 гола при победата с 1:0 и загубата с 3:4 от Ман Сити в Шампионска лига; златен медалист на Азиатските игри през август 2018 в Индонезия.

Първият кореец с подобно признание във Висшата лига.

 

Арсенал

Александър Лаказет

Статистика: 18 гола през сезона, включително срещу Ливърпул, Тотнъм, Челси и Валенсия, както и асистенции срещу Манчестър Юнайтед;

Най-силни двубои – 1:1 срещу Ливърпул на „Емирейтс“, 1:0 срещу Наполи на “Сан Пауло” и 4:2 срещу Тотнъм на „Емирейтс“

 

Манчестър Юнайтед

Люк Шоу

Статистика: Записа 40 двубоя във всички надпревари в сезона на едва 23 години след дълга реабилитация заради счупен крак; първи гол за Манчестър Юнайтед в откриващия мач за сезона срещу Лестър; 6-а поредна година, в която защитник или вратар печели наградата за „червените дяволи“.

 

Уулвърхемптън

Жоао Мутиньо

Избран за "Играч на сезона" от феновете на отбора. Статистика: Титуляр или резерва във всички 38 мача във Висшата лига; 7 асистенции и най-много създадени голови положения(14) в последните 4 кръга; закупен за 5 милиона паунда от Монако благодарение на агента Жорже Мендес.

 

Евертън

Лукас Динье

Статистика: Дебютен сезон за Евертън след преминаването му от Барселона; 4 гола извън наказателното поле, два от които от пряк свободен удар; Първи по общ брой центрирания във Висшата лига(280).

 

Лестър

Рикардо Перейра

Статистика: 35 мача и 2 попадения за сезона; Престижен гол за 2:1 срещу Манчестър Сити през декември и ювелирен соло гол срещу Евертън през октомври; единствебният португалец в отбора на „лисиците“.

 

Уотфорд

Етиен Капу

Статистика: 3-ият играч с най-много минути за „стършелите“ през сезона в 37 мача с 4 гола и 3 асистенции; Водещ в класацията за най-много пресечени топки и в топ 10 по успешни шпагати.

 

Уест Хям  

Лукаш Фабиански

Статистика: Най-много спасявания за сезона(148 в 37 мача); избран и за попълнение на годината за „чуковете“; отличил се със 6 блестящи спасявания при нулевото равенство с Челси през септември.

 

Кристъл Палас

 Аарън Уан-Бисака

Статистика: 36 изиграни двубоя за 21-годишния десен бранител; взима роля в рекордни за клуба 16 чисти мрежи във всички надпревари; печели трето място със 129 двубоя за топката чрез шпагати.

 

Нюкасъл

Соломон Рондон

Статистика: Директно въвлечен чрез гол или асистенция в 47% от всички попадения на Нюкасъл с 11 гола и 10 асистенции; първият нападател след Алън Шиърър през 2002/03, който печели приза.

 

Борнемут*

 Калъм Уилсън или Райън Фрейзър?

Статистика Уилсън: Дебют и гол за „Трите лъва“, реализатор №1 за Борнемут в една кампания във Висшата лига за всички времена(14 гола и 10 асистенции в 30 мача).

Статистика Фрейзър: Бележи 8 гола и рекордни 14 асистенции за „черешките“

 Доскоро дуото Уилсън-Фрейзър беше по-продуктивно от това Меси-Суарес.

 

Бърнли

Ашли Уестууд

Статистика: Решителен играч в серията от 8 мача без поражение през януари и февруари, която изкачи Бърнли извън зоната на изпадащите; 2 попадения и 7 асистенции; с основна заслуга за достигането до последния плейоф за групите на Лига Европа през август.

 

Саутхемптън

Нейтън Редмънд

Статистика: Трети най-резултатен в състава на „светците“ със 6 гола в 38 двубоя, които допринасят за най-малко 7 допълнителни точки; един от двамата новоповикани от Саутхемптън в състава на Англия за финалите на Лигата на Нациите, заедно с Джеймс Уорд-Праус.

 

Брайтън

Шейн Дъфи

Статистика: Централният бранител се отличи с цели 5 попадения, 4 от които във високорезултатни двубои с поне 3 гола.

 

Кардиф

Нийл Етъридж

Статистика: Филипинският страж спаси цели 3 дузпи(срещу Джеймс Мадисън, Калън Уилсън и Кенеди) от 5 изпълнения за сезона и бе на крачка от изравняване на рекорда от 4; Записа втория най-висок брой спасявания в лигата(127).

 

Фулъм

Александър Митрович

Статистика: Снажният сърбин и бивш играч на Нюкасъл се разписа 11 пъти, почти два пъти повече от втория топ реализатор на „котиджърс“. Въпреки смяната на двата треньори, нападателят допринесе за 1/3 от попаденията на Фулъм.

 

Хъдърсфийлд

Кристофър Шиндлер

Статистика: Второ поредно отличие за централният защитник; изигра 37 мача и отбеляза попадение, донесло една от малкото точки в иначе кошмарният сезон за “териерите.”

 

 

Допълнително – млад отбор на сезона във ВЛ

Вратар: Арианет Мурич(Ман Сити)

Защитници: Трент Алекзандър-Арнолд(Ливърпул) – Хуан Фойт(Тотнъм) – Джо Гомес(Ливърпул) – Райън Сесеньон(Фулъм)

Полузащитници: Деклан Райс(Уест Хям) – Матео Гйендузи(Арсенал) – Дейвид Брукс(Борнемут)

Нападатели: Ричарлисон(Евертън) – Маркъс Рашфорд(Ман Ютд) – Дуайд Макнийл(Бърнли)


Гласували: 7, рейтинг: 4.6

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?