В мач от първия кръг на Шампионската лига за сезон 2020/21, едно старо съперничество бе възобновено. Става въпрос за срещата между италианския Интер и немския Борусия Мьонхенгладбах. На пръв поглед не изглежда тези два тима да има какво толкова много да делят, но ако погледнем в историята, ще видим, че през 70-те те изиграват един скандален мач.
В момента отборът на Борусия Мьонхенгладбах е един от стабилните в немската Първа Бундеслига. "Жребчетата" бяха в сериозен спад в края на 20-ти и началото на 21-ви век, когато заредиха дори няколко сезона във второто ниво на местната футболна йерархия, но към момента те се справят доста добре.
Връщаме лентата назад до 70-те години, когато Борусия бе един от най-силните отбори в Европа. Във въпросното десетилетие Гладбах наредиха 5 титли от Бундеслигата, една национална купа, както и 2 трофея от турнира за Купата на УЕФА.
През 1971/72 тимът правеше едва второто си участие в турнира за Европейската купа, когато на пътя му се изправи един от колосите на Стария континент по онова време Интер. Срещата е от втория кръг на надпреварата, но определено е един от най-вълнуващите сблъсъци, който може да се получи въобще - първенците на Германия и Италия да мерят сили толкова рано.
Жребият определя Борусия да домакинства в първия мач, така че на 20 октомври 1971г. стадион "Бьокелберг" в Мьонхенгладбах се пръска по шевовете от немски фенове, които очакват да гледат едно невероятно зрелище. Разбира се, съоръжението далеч не отговаря на класата на "жребчетата", но те ще трябва да почакат още около 35 години, за да се сдобият с новия си "Борусия Парк".
Немците разполагат с някои изключителни легенди на играта в състава си. Нападението се води от Йозеф "Юп" Хайнкес, а зад гърба му оперира останалият втори в надпреварата за "Златната топка" за 1972г. Гюнтер Нетцер. Други от култовите футболисти на тима са датският национал Улрик льо Фавр, който действа отляво на нападението, бъдещият световен шампион Херберт Вимер, както и тоталният професор на играта в защита Берти Фогс.
В тима на Интер пък също можем да намерим футболисти, оставили своя отпечатък върху световния футбол. Нападението се води от стрелеца Роберто Бонинсеня, а зад гърба му действа Сандро Мацола. Джачинто Факети и Таркизио Бурнич пък са двама от стожерите в защита.
Шоуто е гарантирано!
Двубоят започва обещаващо, като още в 7-ата минута домакините повеждат. Точен е тъкмо Хайнкес, а феновете по трибуните на "Бьокелберг" предусещат велика победа. До 21-вата минута резултатът вече е 2:1. Голмайсторът на Серия "А" за предходния сезон Бонинсеня е изравнил, а датчанинът Льо Фавр отново е дал преднина на своите.
Тъкмо тогава обаче настъпва един скандален момент, заради който двубоят ще получи звучното прозвище "Мачът на кенчето" (Büchsenwurfspiel). Срещата изведнъж е прекъсната поради неясни тогава събития. Голмайсторът Бонинсеня, както се намира в близост до тъчлинията, изведнъж надава вик и се свлича на земята. По спомените на футболистите, Мацола изкрещява нещо на нападателя мигове преди той да падне.
На терена настава тотален хаос!
Всички играчи наобикалят главния съдия Джеф Дорпманс, като всеки претендира за нещо. Италианците настояват мачът да бъде прекратен, докато бесните германци обвиняват Бонинсеня в симулция. Двама души запазват самообладание - Гюнтер Нетцер и Сандро Мацола.
Първият се навежда и видимо изхвърля нещо от игрището, докато вторият забелязва двама италиански привържценици в тълпата да пият Кока-Кола от кенче, след което ги моли да му дадат поне едно, за да покаже на съдията, че Бонинсеня е уцелен по главата тъкмо с такъв предмет. Разбира се, Мацола обяснява, че кенчето, с което е ударен неговият съотборник е пълно. Галимацията е невероятна!
След 7 минути на хаос и разправии, реферът решава да поднови мача. Треньорът на Интер Джовани Инверници няма избор, освен да замени зашеметения Бонинсеня. Италианските футболисти са толкова сигурни, че заради събитията УЕФА ще реши да анулира мача, че до края на срещата не оказват никаква съпротива на немските си опоненти. Така головете валят в мрежата на вратаря Виери, докато резултатът не придобива смехотворни измерения.
След последния съдийски сигнал, таблото показва победа за Борусия Мьонхенгладбах със 7:1. Отново Льо Фавр и Хайнкес бележат по веднъж, Нетцер се разписва на 2 пъти, а крайният резултат е оформен от защитника Карл-Дитер Зийлоф от дузпа. Играчите на Интер са толкова бесни, че съдията не е прекратил срещата, че дори крилото Марио Корсо си позволява да изрита рефера, заради което отнася наказание за няколко мача, макар че "нерадзурите" се опитват да припишат деянието на резервата Джан Пиеро Джио.
Може би ще си помислите, че лудориите свършват до тук, но ще сте в сериозна грешка.
След края на мача, немците нахлуват в съблекалнята на Интер с идеята да търсят саморазправа с Бонинсеня, но установяват, че него го няма. Единственият човек там е клубният лекар, който им съобщава, че голаджията е бил в шок и е имал огромна цицина на главата си.
Всички в италианския лагер са абсолютно сигурни, че заради въпросните събития "нерадзурите" ще получат служебна победа. Единственият, който има някакви съмнения, е спортният директор на тима Франко Мани, който, разтревожен, бърза да говори с вицепрезидента Пепино Приско, който пък е известен италиански юрист.
"Шефе, виж сега, в правилата на УЕФА никъде се споменава какво ще стане в случай като този. Десет пъти изчетох правилата, дори и на френски, но никъде не намерих такъв текст." - казва Мани.
Приско обаче не се трогва от някакъв си правилник и моментално пуска оплакване до УЕФА с искането за служебна победа на Интер. Междувременно пък немският футболен съюз не седи със скръстени ръце и също пише доклад до футболната централа, в който обвинява италиански фен за хвърленото кенче. Полицията в Мьонхенгладбах обаче успява да идентифицира извършителя, който се оказва нидерландски имигрант, опеделено привърженик на Борусия.
Вицепрезидентът Приско обаче е много убедителен в исканията си към УЕФА. Изключително вещ в законоприлагането, той дори присъства на заседанието на дисциплинарната комисия в Женева, където отново изтъква причините си за оплакването. След продължителни дебати, УЕФА все пак решава да отсъди в полза на жалбата на Приско, но не назначава служебна победа, а преиграване на мача, което трябва да се състои дори след реванша в Милано.
Борусия Мьонхенгладбах и Интер се срещат на "Сан Сиро" на 3 ноември, където вече "нерадзурите" печелят с 4:2. Головете са дело на Белуджи, Жаир, Джио и на пострадалия Бонинсеня. За немците пък бележат отново Льо Фавр и поливалентният Ханс-Юрген Виткамп. Преиграването се провежда на неутрален терен в Берлин в началото на декември и завършва при нулево равенство. Така Интер елиминира "жребчетата" и продължава по пътя си към финала, където пък е победен от знаменития тим на Аякс на Йохан Кройф с 2:0.
До ден днешен все още не е напълно ясно какво се е случило във въпросната среща между Борусия и Интер на "Бьокелберг". Италианският журналист Алфео Биаджи пуска подробна статия, в която описва своята гледна точка за събитията:
"В онзи ден се прибрах от въпросния мач в Мьонхенгладбах с петна по палтото. Най-известното кенче в историята на футбола прелетя над главата ми и се заби в черепа на Роберто Бонинсеня. Все още се виждат тъмните петна по дрехата ми. Помня, сякаш беше вчера, как кенчето удари Бобо (Роберто) по главата. Също така видях как Сандро Мацола вдигна нещо от земята и го даде на съдията Дорпманс. Веднага се обърнах назад и видях как пълен рус мъж се опитваше да се измъкне, но двама полицаи моментално го заловиха и го отведоха някъде. Палтото ми беше светло и петната от Кока-Кола все още се виждат по него, въпреки че го носих на химическо чистене, когато се върнах в Италия."
Това е всичко, което се знае за "Мача на кенчето" (или още Büchsenwurfspiel и la Partita della Lattina, както е известен съответно в Германия и Италия). Какво стана обаче с въпросното кенче от Кока-Кола? Първоначално съдията Дорпманс го връща в родната си Нидерландия, където го дарява на музея в стадиона на Витес. 40 години по-късно обаче, от ръководството на Борусия Мьонхенгладбах молят Витес то да им бъде върнато, така че в момента то се намира в музея в Гладбах. Хората в града смятат, че "жребчетата" са имали достатъчно силен състав, за да се борят за Европейската купа през онзи сезон, но това кенче ги е лишило от възможността. А дали е така, никога няма да разберем.
Прочетете също:
http:mewkid.netwhen-is-xuxlya3 - Amoxicillin On Line Amoxicillin 500mg cpb.zffy.otzasada.com.zfu.zs http:mewkid.netwhen-is-xuxlya3
Отговори 0 0