Както футболът е част от живота, така и животът е част от футбола. Най-комерсиалният спорт в световен мащаб дава възможността на футболистите да си изберат път, по който да поемат и да се развият и в същото време да си подредят приоритетите спрямо желанията си. И във футбола, и в живота драстичните промени могат да доведат до пагубен край или до ново начало. Имайки предвид афинитета на китайците за развитието на спорта в страната си и космическите суми, които хвърлят само и само това да се осъществи, то по-скоро ставаме свидетели на похабяването на таланта на много от младите футболисти, поели в тази посока. А ето и някои от тях:
Стефан Ел Шаарауи (26-годишен)
Стефан Ел Шаарауи с прякор „Фараона“ прави своя дебют в Серия „А“ с екипа на Дженоа едва на 16-годишна възраст. Считан от мнозина за потенциален наследник на футболни легенди като Джани Ривера и Андреа Пирло, той успява да си осигури трансфер в Милан през 2011г., когато е все още на 17 години. В първия си сезон при „Росонерите“ той записва 28 официални срещи, в които отбелязва 4 гола. През последвалата кампания 2012/13 Фараона за пръв път загатва за огромния си потенциал, след като се разписва 19 пъти в 46 мача. Именно той бе в основата за последното силно представяне на „Дявола“ в Серия „А“ – 3-то място. Впоследствие кариерата му е белязана от контузии и отдаване под наем в отборите на Монако и Рома. Едва през сезон 2016/17, като играч на Рома, той успява постепенно да възвърне формата си и бързо-бързо става любимец на феновете на „Стадио Олимпико“. Въпреки добрите му изяви под ръководството на Еузебио Ди Франческо (2017-2018), някакси разбирателството с новия треньор на „вълците“, Пауло Фонсека, не е налице и Ел Шаарауи решава да продължи житейския и спортния си път на изток. 8 юли 2019г. може да се стича като критична дата в неговата кариера, защото именно тогава той подписва с китайския Шанхай Шенхуа. Още през първите няколко месеца Фараона успява да изведе своя тим до титлата в китайската ФА Къп, след като бележи втория гол в реванша във финала срещу Шандонг Луненг.
Яник Ферейра Караско (24-годишен)
Яник Ферейра Караско започва кариерата си като юноша на Генк, а като 16-годишен е откупен от Монако, където играе за втория отбор в рамките на два сезона. На 30 юли 2012г. Караско прави дебюта си във френската Лига 2 срещу Тур. Младият белгиец допринася с изявите си и спомага за промоцията на Монако обратно в Лига 1. По онова време, „монегаските“ правят сериозна селекция, а Караско е принуден да се бори за титулярното място с футболисти от ранга на Жоао Моутиньо, Хамес Родригес, Жереми Тулалан и Лукас Окампос. За кратко има щастието да играе с нападателното трио – Бербатов, Фалкао, Марсиал. С Монако той стига до четвъртфиналите на Шампионска Лига през 2014/15, както и до второ и трето място в Лига 1. Впоследствие, в началото на сезон 2015/16 Караско бива откупен от Атлетико Мадрид срещу 20 милиона евро. При „дюшекчиите“ той се превръща в основна фигура в селекцията на Диего Симеоне, като често е създавал проблеми по фланга на защитниците на Барселона и Реал Мадрид. Караско носи екипа на Атлетико в рамките на 2 сезона и половина, като записва 124 мача за клуба, в които отбелязва 23 гола. Играе и във финала на ШЛ през 2016г., където се разписва за 1:1 срещу градския съперник, Реал Мадрид, но „дюшекчиите“ губят след изпълнение на дузпи. В последвалата кампания отново възпитаниците на Зинедин Зидан се оказват препъни камъка за Караско и компания. По средата на сезон 2017/18, 24-годишният белгиец решава да се впусне в едно нестандартно китайко приключение, като подписва с новаците в китайската Суперлига, Далиан Йифанг. Караско прекарва две солидни кампании на азиатска земя, като се превръща в най-ключовия играч за тима с 24 попадения от 52 мача. През настоящата кампания, все още младият белгиец се завърна под наем на „Уанда Метрополитано“, като тепърва ще става ясно къде ще продължи кариерата му.
Оскар (25-годишен)
Неминуемо юношата на Сао Пауло е сред най-дискусионните образи, когато се обсъжда проблемът с плавното привличане на „европейски“ таланти в Китай. Оскар израства в предградията на многомилионния щат с една-едничка мечта – да стане футболист, с което да осигури светло бъдеще както за него, така и за семейството му. Възможността му се открива през 2012г., когато не кой друг да е, а самият Роман Абрамович показва интерес към футболиста на бразилския Интернасионал и му предлага 5-годишен договор със „сините“. Лека-полека, Оскар се превръща в неразделна част от Челси, а стилът му на игра досущ наподобява този на друг реномиран бразилец - Кака. За четирите пълни сезона при „сините“, Оскар записва 203 мача, отбелязвайки 38 гола и давайки 46 асистенции. През декември 2016г. той е продаден на Шанхай Шанган с рекорден трансфер за Азиатския континент от 60 милиона паунда. Оттогава насам, отборът е известен сред феновете на азиатския футбол с дуото си в предни позиции – Оскар и Хълк. През 2019г. Оскар удължи договора си до края на ноември 2024г., с което си осигури малко над 25 милиона долара годишна премия. През тази година китайската Суперлига въведе таван на заплатите на местни и чуждестранни играчи, но това няма да се отрази върху Оскар, поне не и преди изтичане на договора му.
Алекс Тейшейра (26-годишен)
Още от ранна детска възраст, Алекс Тейшейра е привлечен в школата на бразилския Вашку да Гама. За мъжкия тим изиграва 92 срещи и отбелязва 16 гола в рамките на два сезона преди да му се отвори вратичка за преминаване в Европа. Украинският бизнесмен и собственик на Шахтьор Донецк, Ринат Ахметов, показва интерес към Тейшейра и го откупува срещу 6 милиона евро. По онова време, Шахтьор Донецк изповядва футболна политика, насочена към закупуването на млади талантливи бразилци отвъд океана, предоставяйки им поле за изява на Стария континент. Освен легендите на тима Дарио Сърна, Андрий Пятов, Вячеслав Шевчук, в отбора блестят имената на бразилците Фернандиньо, Дъглас Коща, Уилиян, Жадсон и Луиз Адриано. Кариерата на Тейшейра обаче се развива коренно различно от тази на останалите. Другите бивши играчи на Шахтьор Донецк в момента са звезди в отбори като Манчестър Сити, Челси и Ювентус, докато Алекс трупа състояние в Китай. След шест силни сезона за украинския гранд и 89 гола в 223 мача, Тейшейра преминава в Жиангсу Сунинг в началото на 2016г. Китайският тим спечели битката при наддаването с Ливърпул и откупи правата на футболиста срещу 50 милиона евро, докато офертата на „мърсисайдци“ беше само 32 милиона евро. Още през първия сезон Тейшейра, редом с бившия играч на Челси Рамиреш, успяват да се доберат до второто място в китайската Суперлига. Двамата играят три години заедно в Китай преди Рамиреш да поеме в посока Бразилия, където заиграва за Палмейрас. Договорът на Алекс Тейшейра е с давност до края на тази година и е доста вероятно да очакваме завръщане на Стария континент предвид новото правило за заплатите в Китай.
Алешандре Пато (27-годишен)
Родом от Пато Бранко, Бразилия, Алешандре Родригес да Силва, или по-известен като Алешандре Пато, е считан от мнозина за най-проваления талант на XXI век. Бразилският гений играе в юношеските си години за Интернасионал, а след едва 10 мача за мъжкия тим през 2006г. е забелязан от европейския гранд Милан. Една от причините за това е доброто му представяне на Световното клубно първенство, където се разписва срещу египетския Ал-Ахли в полуфинала, а впоследствие неговият отбор надделява над действащия носител на Шампионска Лига, Барселона, с 1:0. Пато впечатлява Карло Анчелоти още с първите си няколко срещи с екипа на „росонерите“ и опитният специалист решава да му гласува доверието си. Бразилският младок израства редом до звезди от ранга на Кака, Пирло, Зеедорф и Индзаги и лека-полека разгръща огромния си потенциал. В рамките на четири сезона той се превръща от скромното 16-годишно момче от покрайнините на Парана в световноизвестна футболна личност, чиято кариера му предвещава слава и успехи сред европейските терени. Сезон 2011/12 не се развива по плановете на Пато, след като той е измъчван от контузии, а в края на кампанията е удостоен с наградата „Бидон д’Oр”, връчвана на най-разочароващия футболист през сезона в Серия „А“. Сякаш изведнъж бразилският гений потъва вдън земя, контузиите не го напускат, а престоите му в Коринтианс, Сао Пауло и Виляреал не успяват да върнат изгубеното му самочувствие. В началото на 2017г., когато е все още на 27 години, той преминава в китайския Тянджин Куанджан срещу 15.5 милиона паунда. За двете си години, прекарани в Китай, той успя да порадва феновете си с изявите си в Далечния Изток, където се разписа на 36 пъти в 60 двубоя. Впоследствие, Пато се върна обратно в Сао Пауло през март 2019г., а сякаш за милионите му фенове по света ще си остане хубавият спомен от първите няколко сезона в Милан под ръководството на Карло Анчелоти и Масимилиано Алегри.
Редно е да споменем и следните футболисти, чиито кариери минаха през Китай:
Седрик Бакамбу (27г.) – Бейдзин Гуан, Китай
Паулиньо (27г.) – Гуангжоу Евъргранде, Китай
Асамоа Гиан (29г.) – Нортийст Юнайтед, Индия
Рамиреш (29г.) – Палмейраш, Бразилия
Хълк (29г.) – Шанхай Шанган, Китай
* Годините отстрани обозначават възрастта на футболистите, когато за пръв път са преминали в Китай