Марк Хюз веднъж изиграл два мача в рамките на 24 часа

Покрай нашумелия случай с Ливърпул и факта, че „Мърсисайдци“ трябва да изиграят два мача на два различни континента в рамките на 24 часа, ще се върнем назад във времето, за да разгледаме едно подобно по мащаб, ако не и по-голямо постижение. През далечната 1987г. бившият наставник на Саутхемтпън, Стоук Сити, Блекбърн Роувърс и Уелс, Марк Хюз (тогава футболист на Байерн Мюнхен), записва името си в историята. Датата е 11-и ноември, а „Баварците“ имат важен мач реванш от Купата на Германия срещу Борусия Мьонхенгладбах. Няколко часа преди това обаче Уелс също има двубой от огромно значение за шансовете на страната за класиране на Евро '88.

Когато треньорът на „Баварците“ Ули Хьонес разбира за неблагоприятната ситуация от нападателя, той го привиква при себе си, за да проведат следния разговор:

- В колко часа играеш?

- 16:30 (немско време).

- Добре, значи ще успееш да дойдеш навреме и за нашия мач.

Хюз остава безмълвен и двамата отлитат към Чехословакия с частен самолет, чиято главна задача е да върне острието на „Баварците“ навреме за мача в Мюнхен. Началото на евроквалификационната среща е дадено, а уелсците са устремени да изненадат коравия тим на домакините. Впоследствие обаче, въпреки по-добрата си игра през по-голямата част на срещата и 90-те минути, записани от Хюз на терена, те губят с 0:2 пред малко над 6,000 зрители на стадиона в Прага. Попадения бележат Иво Нофличек в 34-та минута и Михал Билек в самия край на двубоя.

Само че денят за Марк Хюз съвсем не е приключил. Той тепърва трябва да хваща самолет от Чехословакия до Западна Германия, а впоследствие да намери сили, с които да помогне на Байерн срещу Борусия М’гладбах. Срещата е реванш от втория кръг на Купата на Германия, след като първият двубой завършва при резултат 2:2 (след продължения).

Двамата пристигат точно навреме, но Хьонес оставя Хюз на пейката, за да може евентуално да го използва през втората част. В отсъствието на нападателя „Баварците“ навлизат трудно в срещата и към 60-та минута губят с 0:1. Треньорът на „червените“ няма много опции пред себе си и е принуден да вкара Марк Хюз в игра. Същият Марк Хюз, който преди няколко часа бе изиграл тежки 90 минути за страната си. С появата си на терена, той вдъхва повече увереност и чистота в действията на тима. "Баварците" заиграват още по-устремно в търсене на така важния изравнителен гол. В 74-та минута легендарният защитник Лотар Матеус се озовава на правилната позиция и връща статуквото в срещата. Редовното време изтича, а пред Хюз предстоят още 30 мъчителни минути игра.

В продълженията класата на Карл-Хайнц Румениге си казва тежката дума, след като той пронизва вратата на съперника на два пъти. В крайна сметка, двубоят завършва при резултат 3:2, което праща Байерн напред в надпреварата. 42,000 души на "Олимпиащадион" в Мюнхен стават свидетели на начина, по който Марк Хюз влиза в хрониките на световния футбол, като един от малцината, нагърбили се със задачата да изиграят два мача в рамките на 24 часа. Та той дори успява да постигне това в рамките на едва 6-7 часа. Луди времена!

Гласували: 12, рейтинг: 4.4