Мохамед бин Салман – принцът без граници

Мохамед бин Салман – принцът без граници

 Новината за смяната на собствеността в Нюкасъл Юнайтед превзе футболната общественост. Финансовата мощ, с която Мохамед бин Салман и неговият инвестиционен фонд разполагат, е меко казано внушителна и надвишава десетки пъти тази на сегашните най-богати футболни собственици. И докато всички футболни фенове по света, най-вече тези на „свраките“, се чудят как ще бъдат похарчени тези огромни потоци от пари, които ще дойдат в клуба, днес ще ви запознаем с личността на Мохамед бин Салман и по какъв начин е успял да ги спечели.

Ранни години и изкачване във властта

 Мохамед бин Салман ал Сауд е роден в Джеда на 31 август 1985 година в семейството на настоящия крал на Саудитска Арабия Салман ибн Абдулазиз ал Сауд и третата му жена. Още от ранна детска възраст Мохамед проявил интерес към общуването с високопоставени личности и заявявал своите претенции към бъдещ ръководен пост. През 2007 година завършва бакалавърска степен по право в кралския университет „Кинг Сауд“. 2 години по-късно, след като активно се занимавал с развитието на бизнеса в Саудитска Арабия, баща му Салман ибн Абдулазиз, който по това време бил губернатор на столицата Рияд, го назначил за негов съветник.

 В края на януари 2015 година почина кралят на Саудитска Арабия и чичо на Мохамед бин Салман, а тронът бе наследен от бащата Салман ибн Абдулазиз. Той, от своя страна, назначи сина си на позицията министър на отбраната. Мохамед бързо се възползва от своите правомощия, като агресивно се намесва в гражданската война на Йемен. Целта му е да бъдат победени йеменските бунтовници, обединени под името хуси, които си сътрудничат с Иран – регионален враг на Саудитска Арабия. През цялото това време бин Салман развиваше бизнеса в държавата, като стана собственик на компания за петрол и природен газ „Арамко“, както и на Публичния инвестиционен фонд. Чрез тази своя власт той имаше желание да лансира оптимистични свои идеи, една от които „Визия 2030“, целяща да направи Саудитска Арабия привлекателна дестинация за чужди инвеститори чрез революционен финансов модел.

Хотелът-затвор

 През 2017 година Салман ибн Абдулазиз взе важно решение – той даде титлата принц на Мохамед бин Салман и му завеща кралския трон. Този ръководен пост даде шанс на амбициозния кралски син да се саморазправи със своите опоненти. Още преди да стане дясната ръка на Салман ибн Абдулазиз, Мохамед даде красноречива заявка:

 Никой няма да оцелее, ако бъде уличен в корупция – без значение дали е принц или министър.

 Той светкавично изпълни тези свои планове през ноември 2017 година. Тогава над 200 бизнесмени и принцове, немалка част от тях доскорошни опоненти на бин Салман, бяха отвлечени и закарани в луксозен хотел в Рияд. Там те бяха държани като заложници в продължение на седмици, докато не бяха задължени да прехвърлят голяма част от техните богатства на държавата. По думите на бин Салман, тази акция била „анти-корупционна и имала за цел да върне милиарди долари обратно в държавната хазна“. С тази проява той също е искал ясно да се „даде сигнал, че виновниците няма да избягат от наказанията, които заслужават“.

Убийството на опозиционен журналист

 Джамал Кашоги за дълъг период от кариерата си бе приближен до кралското семейство журналист. В последните години от своя живот обаче той е бил твърд опонент на случващото се по високите етажи на властта в Саудитска Арабия, като го е заявявал много пъти в свои материали. Той е предоставял на аудиторията вътрешна информация за редица решения на Мохамед бин Салман, едно от които бе именно гореспоменатото затваряне на стотици влиятелни личности в хотел. За този случай Кашоги споделя:

 МБС [Мохамед бин Салман] ми каза – „Нямаш право да изразяваш мнението си в социалните мрежи, да пишеш статии по темата, нито да даваш информация на чуждестранни журналисти“ […] Когато арестите станаха факт, нещо в мен се преобърна. Тогава усетих, че е време да кажа истината […] Хората, които той арестува, не бяха радикално настроени. Голяма част от тях бяха активисти за правата на жените и свободата на словото. Той ги арестува, за да сплаши както тях, така и други техни поддръжници. Той заменя религиозната омраза с пълна диктатура.

 Дори след като имигрира в САЩ, Джамал продължи да разсекретява тайни на бин Салман и фамилията във „Washington Post“. Така се стига до 2 октомври 2018 година, когато Кашоги е убит в саудитското посолство в Истанбул по изключително жесток начин и впоследствие е разложен на части. Първоначално властите в Саудитска Арабия твърдо отричат Мохамед бин Салман да има нещо общо с показното убийство, но с течение на времето дори самите те уклончиво признават, че „Кашоги е убит от агенти, приближени до кралското семейство“. Бин Салман също споделя в интервю, че „носи голяма отговорност, тъй като убийството се е случило по време на неговото управление“, но до категорични обвинения и санкции така и не се стига. Може би не е случайно, че през същата 2018 година Саудитска Арабия се намира на 168-о място от 180 държави в класацията на „Репортери без граници“ за свободата на словото.

Правата на жените

Проблемът с човешките права и тези на жените в Близкия Изток е актуална тема от десетилетия насам. Макар че през последните години именно в Саудитска Арабия се премахнаха няколко дискриминиращи женската част от обществото законa, репресиите бяха често срещани. Една от потърпевшите бе Луджайн Хадлул – активист за правата на жените. Тя бе твърдо против жените да нямат право да карат автомобили и след като тази забрана бе премахната, тя бе една от първите, която си закупи лично превозно средство. Броени дни след това обаче, автомобилът на Хадлул бе запален, а самата тя – екстрадирана от Обединените арабски емирства. Впоследствие, по думите на близките и, е била изтезавана и заплашвана с изнасилване. Тя бе изпратена в затвор и освободена след точно 1001 дни, като се вярва, че това се е случило под влиянието на американския президент Джо Байдън.

Скандалът с beIN Sports

 Всъщност именно този конфликт бе основна причина осъществяването на сделката да се проточи близо 4 години. Всичко започва през 2017 година, когато Катар и другите арабски държави се намират в дипломатическа криза. В тази част от Близкия Изток основният спортен телевизионен канал е beIN Sports, който е разположен в Катар. Доставчикът е отговорен за предаването на спортните събития както в Катар, така и в Саудитска Арабия. На 13 юни 2017 година обаче Обединените арабски емирства забраняват продажбата на абонаменти за beIN Sports на тяхната територия, като това действие е последвано и от ръководните фигури на Саудитска Арабия. Така на практика стана невъзможно за хората в двете държави да гледат легално всички спортни събития, предавани по beIN Sports, тъй като тези държави нямат права над английската Висша лига или което и да било друго спортно събитие. В Саудитска Арабия този проблем бързо е решен – създава се нов канал от добре обучени и по всяка вероятност финансирани от държавата хакери под името beoutQ. Каналът изисква абонамент, но е практически незаконен и предава абсолютно същата картина като beIN Sports. За сметка на това е бил разпространен и продаван като напълно законен продукт. Естествено, това вбесило ръководителите на beIN Media Group, като генералният директор Юсеф Ал-Обаидли посочи, че създателите и потребителите на този канал „нормализират пиратството“. Това, по негови думи, щяло да доведе до намаляване на доверието на телевизионните доставчици към тези държави, тъй като правата им не са защитени от подобни злоупотреби. На 14 юли 2020 година пък в Саудитска Арабия официално е обявено разтрогването на договора с beIN, въпреки че каналът не се излъчва там от 13 юни 2017 година. Само че с това изявление също се прекратява и съществуването на канала beoutQ, както и други производни на него (IPTV и други). След дълга процедура за изкореняване на пиратството и убеждаване на другите държави и институции, че това е отминал проблем, една от основните пречки за финализирането на сделката била зачеркната.

Закупуването на Нюкасъл

 След като последният споменат проблем бе решен, дългоочакваната промяна на собствеността получила „зелена светлина“ от футболната асоциация в Англия. Така „свраките“ станаха клубът с най-богати собственици в света, а тази сделка ще даде на бин Салман още по-голяма власт и популярност, която той така или иначе вече притежаваше в Близкия Изток.

„Изкачването на Мохамед бин Салман във властта бе доминирано от два основни приоритета. Той даде началото на огромна социална и икономическа реформа, а в тандем с това концентрира цялата авторитарна власт към себе си.“ – Бен Хъбард (автор на книгата „МБС: Изкачването във властта на Мохамед бин Салман“)


  Прочетете също:  


Гласували: 8, рейтинг: 4.6

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?