Най-дългата дузпа в света

Във футбола едно от най-лесните и същевременно най-трудни неща е изпълнението на дузпи. Според новата футболна статистика за очаквани голове (xG), отбелязването на наказателен удар е оценено на 0.79, или по друг начин казано – от 100 опита, футболистите отбелязват 79 от тях. Същевременно обаче играчите са натоварени с огромно психологическо напрежение да реализират изпълнението от бялата точка, и то именно защото шансът за гол е толкова голям. Въпреки всичко, всички тези емоции за футболисти и фенове траят не повече от броени секунди – играчът бие от бялата точка и съответно вкарва или изпуска. Има обаче един 11-метров наказателен удар, който отне цели 27 дни, за да бъде изпълнен и в днешната статия ще ви разкажем повече за него.

Всичко започна на 15 октомври в чилийския елит, където Курико Унидо посрещнаха Универсидад Католика. До 51-вата минута на мача са отсъдени 2 дузпи в полза на Курико Унидо, впоследствие отбелязани от Пабло Пара и Федерико Кастро. Именно в тази 51-ва минута започна преразглеждане на спорна ситуация в наказателното поле, което трябваше да определи дали в този двубой щеше да има 3-та дузпа, но този път за Универсидад Католика. Докато съдиите във ВАР стаичката обсъждаха ситуацията обаче, пожар в града напълно спря електричеството на стадиона. Това принуди първоначалният изпълнител на дузпата – Сесар Пинарес, както и всички останали играчи и съдии да се приберат в съблекалните и да чакат финалното решение на комисията. То в крайна сметка бе, че мачът ще бъде отложен с цели 27 дни (11 ноември 2020г.), а първият игрален момент трябваше да бъде дузпата за Универсидад Католика.

И ако дотук ви се струваше странна ситуацията, то Сесар Пинарес е готов да я направи дори по-объркваща. През тези 27 дни чилийският халф си намери нов отбор в лицето на бразилския Гремио, който плати над милион евро за правата му. Това обаче остави Универсидад Католика без изпълнител на дузпата. По тази причина те помолили футболната асоциация да им позволи една допълнителна смяна, като на мястото на Пинарес в игра влезе Лучиано Ауед, който трябваше да вкара тази дузпа, отсъдена преди 27 дни. Дори това обаче не мина без инциденти, тъй като дузпата бе изпълнена цели 3 пъти, защото вратарят на Курико Унидо – Фабиан Серда, на два пъти престъпи голлинията. Нещо повече – макар и Ауед да се нагърби с първото изпълнение, след това за другите два наказателни удара зад бялата точка застана друг играч – Фернандо Зампедри, а видео от неуспешните опити може да видите на този хиперлинк.

В крайна сметка от третия път Зампедри отбеляза тази така чакана дузпа.

Това обаче не бе последният наказателен удар в тази среща. В началото на продълженията Универсидад Католика получиха правото да изпълнят своя трета дузпа и общо четвърта в мача, като отново Федерико Кастро успя да я реализира от бялата точка. Крайният резултат 3:2 бе оформен от резервата Зампедри в 96-тата минута.

Несъмнено един от най-налудничавите двубои в чилийското първенство. Той продължи близо месец, бяха отсъдени 4 дузпи в него, а за изпълнението на една от тях бяха нужни 27 дни, 4 опита и 3-ма различни футболисти.

Гласували: 15, рейтинг: 5.0

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)