Новият шериф в града – Шериф Тираспол

Новият шериф в града – Шериф Тираспол

 На 25 август 2021г., Шериф Тираспол измъкна нулево равенство с хърватския гранд Динамо Загреб. Така Шериф, след като бяха победи Динамо с класическото 3:0 в Тираспол, успяха за първи път през своята 24-годишна история да влязат в груповата фаза на Шампионската лига, ставайки и първия молдовски отбор, който достига до най-престижния клубен турнир в Европа.  Попадна в четвърта урна при жребия, който отреди на „жълто-черните“ от Тираспол да играят в една група срещу Шахтьор Донецк, Реал Мадрид и Интер Милано.

 И когато всички ги отписаха и ги сметнаха за абсолютни аутсайдери, те победиха Шахтьор с 2:0 в Тираспол с голове на Адама Траоре в 16-тата минута (да не бъде бъркан с Адама Траоре от Уулвърхямптън), както и гол на Янсане в 63-тата минута, като и двата гола дойдоха след асистенции на левия бек Кристиано. Шериф Тираспол се превръща в новия хит на европейската футболна сцена, а някои вече започнаха да ги оприличават на Аталанта, тъй като и двата отбора доскоро бяха сравнително анонимни в Европа и непознати за обикновения футболен фен. Кои обаче са Шериф и защо тяхната история може да се превърне в една от най-лудите епопеи в Шампионската лига?

Юридически прецедент

 Шериф Тираспол е сравнително нов отбор, създаден през 1996г. като ФК Тирас Тираспол, и започва да играе в третата дивизия на молдовската футболна система. Всичко обаче се променя, когато през 1997г. бившият полицай Виктор Гушан поема отбора и на 4 април същата година го преобразува на ФК Шериф Тираспол, по името на охранителната фирма „Шериф“, в която той работи. И ако тук нещата започват да ви приличат на някакъв мафиотски сценарий и пране на пари, който обикновено се вижда на Балканите, а и понякога и в някои западноевропейски страни - не, това не е така. Това е много повече от просто поредната класическа схема, с която много личности със спорен произход на техните средства поемат спортни клубове.

 Създадената като охранителна фирма, компанията „Шериф“ е може би най-влиятелната структура в непризната република Приднестровия, или понякога наричана от международната общност Транснистрия (името идва от река Днестър, която се явява границата на непризнатата република със законното правителство в Кишинев). Та сега да обясним накратко що за юридическа и международна бъркотия е ситуацията между Молдова, Приднестровието, и как отбор от въпросната република играе в първенството на призната такава, и още повече при това да има вече 30-годишен конфликт между двете страни.

 Приднестровието, или Приднестровската молдовска република, е непризната република, откъснала се от Молдова през 90-те, в периода на разпад на СССР и установяване на новите 15 независими държави. Самата република е установена и се управлява от бивши офицери от КГБ (Комитет за държавна безопасност, разузнаването на Съветския съюз). Две са причините за съществуването на единствената наистина комунистическа държава в Европа – първата е страхът на хората от Транснистрия, че след обявената от Молдова независимост, правителството от другата страна на Днестър, която е предимно населена с молдовци (които определят себе си като част от румънския народ), че ще се присъединят към Румъния. За сравнение, административната единица от лявата страна на Днестър (както бива наречена Транснистрия от молдовското правителство) е с предимно руско и друго славофонно население.

 Другата причина е желанието за икономическа независимост на Приднестровието - нещо, от което още в началото на 90-те се възползват бившите полицаи Виктор Гушан (същият, който през 1997 преобразува ФК Тирас във ФК Шериф) и Илия Казмали, които създават охранителна фирма „Шериф“, която, подобно на същите структури в България, например, установява монопол върху почти всички форми на частен бизнес, като притежава верига бензиностанции, супермаркети, ТВ канал, издателска къща и редица други печеливши предприятия в непризнатата страна, като най-големият и ценен диамант за компанията е ФК Шериф Тираспол.

 Влиянието на компанията съществува и в политиката, като фирмата често е бива обвинявана в опити за влияние в изборите на страната. А защо ФК Шериф тогава играе в първенството на Молдова, а не в това на Транснистрия, ако има такова? Е, ако вече се досещате, Транснистрия не е призната като независима страна от ООН, а нейната футболна асоциация (да, те имат футболна асоциация) не е членка на ФИФА, а на Конфедерацията на независимите футболни асоциации. Тяхното първенство, съответно, не е член на УЕФА, и така не може да излъчва представители в клубните турнири под егидата на УЕФА. Освен това, ситуацията между правителствата в Тираспол и Кишинев вече е малко по-спокойна, което позволява не само на Шериф, а и на други отбори от Приднестровието да играят в Националната Дивизия на Молдова.

Пътят на Шериф към Обетованата земя

 След като отборът е преобразуван във ФК Шериф, той постига промоция за Националната дивизия на Молдова през 1997/98, а в дебютния му сезон идва триумф за националната купа през 1999, което е и първият сериозен трофей за „осите“. Шериф взима първата си титла в третия си сезон в елита, а именно 2000/01. Така започва една поредица от 10 титли една след друга, както и купата на страната 6 пъти, а суперкупата е спечелена 4 пъти. Представянето в Европа обаче не е на ниво – 8 поредни пъти Шериф отпада във втория квалификационен кръг на Шампионската лига. През 2009/10 те за първи път достигат плейофа на турнира, където отпадат от Олимпиакос с 0:3 общ резултат.

 Така обаче те стават първия молдовски отбор, който играе в груповата фаза на Лига Европа. В група със Стяуа, Фенербахче и Твенте, те завършват трети с актив от 5 точки. Следващият сезон отново Шериф влиза в Лига Европа, само че завършва последен в група с АЗ Алкмаар, Динамо Киев и БАТЕ Борисов със същия актив точки като предната година. През 2012/13 те са много близко до трето участие в турнира, но Марсилия се оказва твърде голям залък за „осите“, като Шериф отпадат след 1:2 във Франция и 0:0 в Тираспол. Следващият сезон обаче те правят своето трето участие в Лига Европа и завършват трети с актив от 6 точки в група с Тромсьо, Анжи Махачкала и Тотнъм.

 През 2017/18 много малко не достига на отбора от Тираспол да се класира за 1/16 финалите на Лига Европа, тъй като завършва трети с актив от 9 точки в група с Локомотив Москва, Копенхаген и Фастав Злин, като единствено по-добрата голова разлика спира „шерифите“ от продължаване напред. Доброто представяне на Шериф бива последвано от три безславни сезона в Европа. През това време отборът е доминантен в Молдова, като губи титлата единствено през 2011г. от вече несъществуващия Дачия Кишинев, и през 2015г., когато Милсами успява да вземе титлата, въпреки равния брой точки с Дачия и Шериф.

 Сезон 2021/22 обаче става исторически за Шериф Тираспол. След бомбастичното начало на квалификациите за Шампионска лига с елиминации на Теута с 5:0  и Алашкерт с 4:1 общ резултат, в третия квалификационен рунд дойде сблъсъкът с Цървена Звезда. Залогът в този мач беше огромен, защото в случай на победа за „Звезда“, щеше да се случи може би най-чаканият сблъсък в балканския футбол, а именно между загребския Динамо и белградската Цървена Звезда.

 И докато феновете на двата балкански клуба вече се подготвяха за дербито, то Шериф Тираспол реши, че няма да го бъде – 1:1 в Белград и смела победа с 1:0 в Тираспол и „червено-белите“ бяха отстранени от турнира. Следваше Динамо Загреб. Феновете на Динамо Загреб бяха решени да покажат на „звездашите“ как се отстранява Шериф, след като Динамо вече го бе правил два пъти – 2012/13 с 5:0 общ резултат и 2013/14 с 4:0 след двата мача. „Шерифите“ от Тираспол обаче също имаха опит в отстраняването на Динамо Загреб – през 2010/11, когато се стигна до дузпи и Динамо беше елиминиран насред „Максимир“ след 6:5. И за изненада на абсолютно всички, Шериф наистина го постигна – гръмка победа с 3:0 в Тираспол и нулево реми в Загреб. Шериф стана първият молдовски (или почти молдовски) отбор, който влиза в груповата фаза на най-популярния клубен турнир в света.

Стадион от световно ниво

 Нещо, което определено не беше забелязано, но определено трябва да направи впечатление, е невероятната домакинска статистика на Шериф. Последната им загуба у дома е в първия кръг от Националната дивизия, когато загубиха от Балти с 0:1. Да, молдовското първенство въобще не е силно – намиращо се чак на 33-то място в ранглистата на УЕФА, единствените по-познати клубове тук са Петрокуб или Милсами, като последният дори отстрани Лудогорец от Европа през 2015/16. Зимбру може би от някои фенове на футбола в България, ктъй като през 2014/15 „биковете“ отстраниха ЦСКА насред София. Голям фактор за доброто представяне у дома на Шериф определено е обстановката. 

 Молдова, включително и Приднестровието, са най-бедните страни в Европа – със БВП на човек от около 4 хиляди долара, а обликът на страната е меко казано депресиращ. Столицата на Молдова, например, Кишинев, е най-малко посещаваната столица в Европа, а самата страна е с най-ниският ИЧР (Индекс за човешко развитие) в Европа. Приднестровието пък е доста милитаризирана комунистическа страна, което също влияе и върху живота на хората, а и донякъде на спортистите.

 За разлика обаче от ужасното състояние на страната, стадионът на Шериф е истинско бижу, на което могат да завидят отбори и от Западна Европа. „Шериф Стейдиъм“, или понякога наричан комплекс „Шериф“, е бижу, струващо над 200 милиона долара! Конструкцията му е започната през 2000г., отворено официално през 2002г. и реновирано през 2011г. Спортният комплекс се състои от два стадиона - „Главная Арена“ с капацитет от близо 13 хиляди зрители, където играе Шериф Тираспол, и „Малая Спортивная Арена“ с 8 хиляди капацитет, използваща се от „Б“ отбора на Шериф, както и от Динамо Бендер и ФК Тираспол, няколко тренировъчни игрища, покрито игрище, което може да се ползва през по-студените месеци, както и футболно училище. И ако си мислите, че това е достатъчно, в момента се строи и 5-звезден хотел, който ще бъде част от комплекса. Самият комплекс е смятан за един от най-хубавите и добре организираните в Източна Европа, което определено влияе положително върху подготовката и формата на играчите.

Състав, готов за подвизи(?)

 Ако погледнем състава на Шериф за 2021/22, няма кой знае какви имена. Тимът не е пълен с обещаващи младежи, като единствените по-млади играчи са Едмънд Адо и Фернандо Костанза, които са съответно на 21 и 22 години. Всички други играчи са между 24- 29 години, което обикновено се смята за периода в кариерата на един футболист, когато той е достигнал максималното ниво на развитие. Това донякъде е голяма мотивация за тези играчи, защото повечето от тях няма къде да продължат по-нагоре.

 Нещото, което може да бъде отбелязано, е отличното взаимодействие между футболистите, ръководени от Юрий Вернидуб. Треньорът има солиден успех със Зоря Луганск, където за жалост не печели нито един трофей, но за сметка на това превръща отбора в един от силните в Украйна, като дори влиза на два пъти в групите на Лига Европа. С Шахтьор Солигорск той успява да спечели титлата в Беларус – първенство, доминирано от БАТЕ Борисов. След като идва в Шериф Тираспол, той печели титлата, но губи купата от Сфънтул Георге, а през този сезон той записва треньорския си дебют в групите на Шампионската лига.

 Трима играчи също правят изключително добро впечатление и ако продължат с фантастичното си представяне, може би ще получат голям трансфер в някой западноевропейски клуб. Първият от тях е вратарят под наем от АЕК Атина, Йоргос Атанасиадис. 28-годишният страж на „осите“ се отличи с редица феноменални спасявания, сред които и на класически фалцов удар от Мислав Оршич (подобно на изпълнението му срещу Тотнъм), и до момента на публикуване на статията той е в поредица на 5 сухи мрежи. Допуснал само 6 гола в 12 мача, Атанасиадис показва, че е способен да се докаже в първенства, много по-големи от молдовското.

 Няма как да не споменем и Адама Траоре. Съименник на крилото от Уулвърхямптън, той се отличава от испанеца с това, че може и често да вкарва голове. 30 мача и 15 гола във всички турнири до момента показват, че крилото е способно на страшно много неща. Той се превърна и в първия футболист на Шериф, който вкарва гол за отбора в групите на Шампионската лига, което определено е немалък исторически момент за него.

 И накрая, но не на последно място, Кристиано. 28-годишният бразилец, който има опит в третото ниво на бразилския футбол с Волта Редонда, впечатли с отличните си изяви като ляв бек за Шериф Тираспол през този сезон. Той е изключително ключов елемент в играта на тима, тъй като често създава големи шансове, които нерядко се превръщат в голове, което пък за него значи асистенции в статистиката му. Двата гола, които донесоха историческата победа на Шериф срещу Шахтьор Донецк, бяха след отлични центрирания по крилото от Кристиано. Неговият стил на игра е в момента страшно желан и харесван в европейския футбол, което може и да доведе до редица оферти от не един и два отбора.

 Като цяло съставът не изглежда като нещо особено, като струва не повече от 14 милиона долара, според Transfermarkt. Истината обаче е, че този отбор е перфектно сглобен и предвождан от умел треньор, който знае как да сглоби силен тим и да го поведе към европейско величие. Коя ли ще бъде следващата жертва на „шерифите“ от Тираспол? Само времето ще покаже.


Гласували: 19, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Коментари
Фен 14.02.2022 13:19

Историята продължи с победа над Реал Мадрид в Мадрид. Най-голямата изненада за последното десетилетие след титлата на Лестър във Вишата лига.

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Испанската доминация година по година
Отново местят финала на Шампионската лига?
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Меси със страхотно попадение срещу Бенфика (видео)
Ерлинг Холанд с гола на седмицата (видео)
Сане порази Барселона за 2:0 с този страхотен пробив (видео)
Новата генерация: Дарвин Нунес
Драма след 90-ата мин: късните голове, които класираха Реал Мадрид и Виляреал
Нови проблеми за Юве след краха срещу Виляреал
Лудият хеттрик на Бензема срещу ПСЖ (видео)
Мбапе порази Реал Мадрид... отново (видео)
Ето фалът от съотборник, който може да изкара Мбапе реванша в ШЛ (видео)
Влахович вкара след 34 секунди игра при дебюта си в ШЛ (видео)
Двете крайности днес: голът на Роналдо и дузпата на Меси (видео)
Меси вкара страхотен гол срещу Брюж (видео)
Най-красивите български голове в евротурнирите
От всички ъгли: поразителната задна ножица на Лева (видео)
Фрапантната грешка на Виляреал и голът на Роналдо (видео)
Ерик тен Хаг – треньорът с мисия
Най-резултатните 11 в историята на Шампионската лига