От губещ в победител, статистиката е срещу Челси и ПСЖ

Късно снощи станахме свидетели на два необикновени мача, които възбудиха най-различни емоции у феновете по цял свят. Най-вероятно чувствата на привържениците на ПСЖ и Челси са били най-ярки, а тези на детронирания шампион Байерн - най-минорни. Реалността е, че ПСЖ и Челси са полуфиналисти, а походът им към трофея продължава.

Едно любопитно сходство обаче направи впечатление на широката общстественост. Първите два полуфиналиста за настоящата надпревара в Шампионска лига .... загубиха реваншите като домакини.

Тук е изключително важно да споменем, че Челси всъщност не прие португалските "дракони" на собствения си Стамфорд Бридж, но символичното домакинство, колкото и минимално влияние да оказва(не визирайки домакинските и гостуващи екипи на отборите), все пак има тежестта от головете на чужд терен и също попада под нашето зорко око.

Тук идва ред на жизненоважния въпрос от гледна точка, както на неутралния запалянко, така и на феновете на отборите - какви са шансовете за успех след загубен реванш у дома?

За справка на разположение са ни седем сблъсъка от елиминационната фаза на турнира за последните десет издания. В тях едни от достойно продължилите след погром у дома ще станат шампиони, а други просто ще прескочат текущата фаза, за да отпаднат в следващия кръг. Следва - ретроспекция към едни пълни стадиони, страхотни обрати и незабравими спектакли:

Байерн Мюнхен 0:2 Арсенал, 1/8-финал реванш, сезон 2012/13

Започваме с една от вероятно най-шокиращите загуби не само в тази класация, а и в последните години изобщо. След истински шедьовър на Емирейтс и успех на "баварците" с 1:3, Арсенал изглеждаше като отпаднал още след първата среща. Голове на Кроос, Мюлер и Манджукич бяха дали "необходимата" преднина на Байерн и единственото, което ги вълнуваше бе жребия за следващия кръг. Не на такова мнение обаче бяха в редиците на Арсенал. Съпровождани от легендата в областта на мениджърския пост - Арсен Венгер, "артилеристите" можеха да постигнат един нечуван обрат и то насред Мюнхен. С попадения на французите Жиру и Косчелни, за Арсенал чудото не беше вече толкова далечна цел, но така бленувания трети гол не падна в оставащите малко минути.

За тогавашния пълководец в редиците на Байерн Юп Хайнкес, оцеляването в тази среща беше ясен знак и оттук до края Байерн бе повече от убедителен. Спечелвайки всичките пет мача до края (по две победи над Ювентус и Барселона и успех на финала над Борусия Д.), "червените" от Мюнхен се окичиха със златните медали, а урокът от поражението от Арсенал свърши страхотна работа.

Борусия Дортмунд 1:2 Зенит, 1/8-финал реванш, сезон 2013/14

Финалистът от предходната кампания Борусия Дортмунд имаше подобна съдба, като тази на местния си съперник от Мюнхен. Отново в среща реванш от първия елиминационен кръг се стигна до домакинска загуба, но този път далеч по-приемлива. "Жълто-черните" бяха спечелили първия мач срещу Зенит с убедителното 2:4 в Санкт Петербург и реваншът изглеждаше протоколен. Попаденията на Хълк и Рондон се оказаха недостатъчни за обрат, но загубата на Сигнал Идуна Парк успя да създаде неспокойство у иначе стабилния финалист от последното издание на турнира. Клоп и момчетата му не успяха да преодолеят Реал Мадрид в следващата фаза, въпреки че бяха близко до сензационен резултат (загуба в първата среща в Мадрид 3:0 и успех в реванша с 2:0.

Реал Мадрид 3:4 Шалке, 1/8-финал реванш, сезон 2014/15

Точно след жадуваната "десетата" от Шампионска лига, Реал Мадрид сътвори един незабравим голов шедьовър в домакинството си на Шалке. Първата среща беше спечелена с 0:2(Роналдо 26', Марсело 79') и реваншът не будеше съмнение за "сигурния" четвъртфиналист. Очакванията обаче се разминаха с действителността. През първото полувреме Кристиан Фукс и Клаас Ян Хунтелаар на два пъти даваха предимство в резултата за "кралско сините", а попадения на Кристиано мигновено сриваха амбициите за обрат у гостите. С ранен гол през втората част, Карим Бензема(53') изведе "белия балет" напред в резултата, преди Лирой Сане(57') да върне паритета. Вече реализирали три попадения за по-малко от един час игра, надеждите на Шалке за жадуван успех не изглеждаха толкова неестествени. Отново Хунтелаар (84') доведе резултата до 3:4 и чудото бе все по-близо. Последният съдийски сигнал на словенеца Дамир Скомина изпревари "катастрофата" за Реал, а защитата на "ушатата" продължи. Все пак възпитаниците на Карло Анчелоти(по това време треньор на Реал) не съумяха да повторят успеха си от предния сезон и отпаднаха на крачка от финала от бъдещия сребърен медалист Ювентус.

Монако 0:2 Арсенал, 1/8-финал реванш, сезон 2014/15

Драмите в изданието от сезон 2014/15 не спират, а замесени в друг незабравим двубой бяха отборите на Монако и Арсенал. "Монегаските" и "артилеристите" преминаха без проблеми в груповата фаза, а още след жребия беше ясно, че тези два отбора са способни на много. Игрещият по това време в тима на Монако български футболист Димитър Бербатов отбеляза втория гол за успеха с 1:3 насред Лондон, но непримиримия дух на Арсенал не можеше да гарантира продължаването напред в турнира за французите. Напълно според очакванията играчите на Венгер доминираха в реванша и положенията пред Субашич се редяха едно след друго. На почивката авансът на гостите в тази среща беше минимален, а през второто полувреме обсадата продължи с пълна сила. Нито един отправен удар в рамките на вторите 45 минути за Монако и шест за Арсенал не достигнаха за пълен обрат. Арсенал победи с 0:2(голове на Жиру и Аарън Рамзи 36', 79'), но сладко-горчивия вкус от срещата с Байерн две години по-рано не можеше да бъде превъзмогнат.

Реал Мадрид (1:2) 4:2 Байерн Мюнхен, 1/4-финал реванш, сезон 2016/17

Тук спомените на милионите фенове на футбола едва ли са отмити от времето, а "спорното" съдийство на унгареца Касай ще витае дълго време във футболното пространство. Първата среща беше спечелена от "лос бланкос" с две попадения на Кристиано Роналдо, след като Видал бе дал преднина за Байерн. Реваншът предвещаваше още по-голямо шоу, на фона на драмата от първата среща. Реализирана дузпа от Левандовски и автогол на Рамос дадоха головете за Байерн, докато вездесъщият Роналдо отбеляза единственото попадение за домакините и срещата продължи в две по петнадесет. Там, единадесетте от Реал бяха безкомпромисни срещу десетимата от Байерн (след изгонването на Видал за спорен втори жълт картон в 84'). Нови две попадения на португалската суперзвезда и едно на Асенсио в рамките на седем минути оформиха крайния резултат. По пътя към върха, преодолял вече големия конкурент в лицето на "баварците" за Реал не остана нищо друго освен да "прегази" Атлетико (1/2-финал) и Ювентус на финала (4:1), за да триумфира за единадесети път с най-жадувания европейски трофей.

Манчестър Сити 1:2, 1/8-финал реванш, сезон 2017/18

Сезон след шокиращото отпадане в 1/8-финалната фаза от Монако(общ рез. 6:6 и повече голове на чужд терен за французите) играчите на Гуардиола изглеждаха сигурни 1/4-финалисти. В първата среща с Базел от 1/8-финалната фаза на сезон 2017/18, "гражданите" си бяха осигурили повече от комфортна преднина от четири безответни гола(Гюндоган х2, Б.Силва и Агуеро). В реванша Гуардиола използва много от младите футболисти и тези, с по-малко игрови минути през сезона. "Червено-сините" успяха да се възползват от това решение на испанския специалист, спечелвайки двубоя с 1:2 и превземайки град Манчестър за втори път си тръгнаха с високо вдигната глава, въпреки отпадането. За Пеп и неговите играчи мечтата приключи още в следващия етап, когато големият съперник от Ливърпул нанесе две поражения на тима (3:0 в първата среща и 1:2 в реванша). Горчивият спомен от несполуката срещу Клоп в онези два двубоя постави началото на "новото голямо английско съревнование".

Реал Мадрид 1:3 Ювентус, 1/4-финал реванш, сезон 2017/18

"Белият балет" вече беше подобрил един дългоочакван рекорд, успявайки да повтори успеха си в турнира на богатите през миналия сезон и сега беше в търсене на друга реалност - трети пореден златен сезон в Европа. На пътя на Зинедин Зидан и компания стоеше "старата госпожа", а в първата среща помежду им резултатът и превъзходството на "белите" бяха категорични - 0:3. С на пръв поглед протоколния реванш, трябваше да се официализира попадането на Реал сред най-добрите четири, но нещата коренно се промениха. Два гола на Манджукич през първата част, създадоха трепет на недоумение у милионите зрители, а гол на Матюиди в 61-та минута хвърли в екстаз хилядите тифози на "бианконерите" на Бернабеу. Общият резултат беше изравнен и предимството на Реал стопено. По всичко изглеждаше, че това невероятно футболно зрелище щеше да продължи и в продължения. С може би последното действие в редовното време, при центрирана топка към нападател на домакините, съдията Майкъл Оливър отсъди единадесетметров наказателен удар, а реакцията на капитанът на гостите Джианлуиджи Буфон бе придружена с червен картон. Кристиано Роналдо не пропусна златната възможност от бялата точка и агонията за Юве бе в пълна сила. Реал се добра до третата поредна след успехи над Байерн на полуфиналите и триумф над Ливърпул(не и без помощта на Лорис Кариус) на финала и превзе върха на най-успешните отбори в историята на турнира с тринадесет отличия.

Като равносметка може да обобщим, че при три от последните седем прецедента, когато отбор губи реванш в елиминациите, печели надпреварата (два пъти Реал Мадрид, веднъж Байерн Мюнхен). В останалите четири случая загубилите вторите срещи у дома достигат най-много до полуфинал. Шансовете на Челси и ПСЖ далеч не са свързани само с тази статистика, но когато не си отбор от Мюнхен или столицата на Испания изглежда не е толкова лесно да достигнеш до триумф.