Прочитайки заглавието на тази статия, по всяка вероятност смятате, че това е дело на някой кубински клуб, или пък направо на националния отбор на островната страна? Не, не и пак не! Ще се изненадате доста сериозно, че всъщност тимът, поставил лика на Че Гевара на екипите си, е бразилски.
Но защо? Как се стига дотам, че бразилски клуб ще уважи по такъв начин роден във вражеска Аржентина военен лидер? Сега ще разберете.
Мадурейра Ешпорте Клубе е тим, подвизаващ се в ниските бразилски дивизии. Локиран в предградие на Рио де Жанейро, клубът никога не е бил част от елита, но пък има своите интригуващи истории. Една от тях идва през 2013г., когато Мадурейра решава да използва така популярната снимка на Алберто Корда с лика на Че и да я вгради в екипите си.
В началото тениската се носи само от отбора на малки вратички, който печели националната лига, което води до сериозно популяризиране на дизайна. Екипите стават обект на голям интерес и пълнят касата на иначе непретенциозния Мадурейра, който през 2014г. трябва да празнува своята стогодишнина. Поводът за въвеждането на този дизайн обаче е интересен.
През 2013г. се навършва точно половин век, откакто Мадурейра осъществява турне в Куба, по време на което играчите се срещат с известния лидер. Годината е 1963-та и са изминали точно 4 лета, откакто Че Гевара помага на Фидел Кастро в битките му срещу владетеля на Куба по това време Фулгенсио Батиста. Скромният бразилски тим решава да включи и Куба в турнето си, където да изиграе няколко приятелски мача срещу местни клубове. Мадурейра печели 5 от тези сблъсъци, а самият Че присъства на последния от тях в Хавана. Бразилските клубове са доста популярни по това време в целия свят, защото "Салесао" са двукратен световен шампион от първенствата през 1958 и 1962г. Футболисти като Пеле и Гаринча са идолизирани в цяла Латинска Америка.
Че Гевара, който също както мнозина южноамериканци, е голям футболен фен. След като гледа на живо двубоя, той отива в съблекалнята за да поздрави футболистите на Мадурейра и да се снима с тях. Така се заражда връзката между клуба и големия лидер, който по това време е министър на индустрията. Че винаги се е радвал на огромна популярност във футболните среди, като редица клубове и отбори включват лика му в своите знамена и фен-артикули. Дори самият Диего Марадона има татуировка на дясната ръка в негова чест. Че е символ на непримиримост и неумираща жажда за свобода.
Самият лидер има кратка футболна кариера още докато е в училищна възраст. Той обаче страда от астма и трябва да се подвизава на вратата, за да може инхалаторът му да е в близост до него при нужда. Въпреки категоричната забрана на семейството му да играе футбол заради здравословното му състояние, Ернесто Гевара, по-късно станал известен като Че Гевара, още тогава показва бунтовническия си характер и престъпва това ограничение. Дори по време на обиколките си с мотори из Южна Америка, той играе няколко мача в Перу с хора, болни от проказа.
Виждайки позитивите от тази знакова среща между отбора му и Че Гевара, тогавашният президент на Мадурейра Жозе де Гама решава да организира още турнета из континента. В ерата преди появата на телевизията и спонсорските сделки, това е бил начин да припечелваш някакви пари. Така Мадурейра играе мачове още в Колумбия, Коста Рика, Ел Салвадор и Мексико.
Историкът Роналдо Луис Мартинс казва за Де Гама: "Той имаше много раздвижен и иновативен дух. Виждаше маркетинговите трендове преди който и да е друг."
Благодарение на бившия си президент, отборът на Мадурейра става известен в цяла Бразилия заради случката с Че Гевара. Цели 50 години по-късно, поставяйки лика на лидера на екипите си, скромният клуб успява да възроди един много сериозен тренд от миналото, а именно връзката на футбола с Че Гевара. Освен лика на революционера, тениските носят и така известното му мото Hasta la Victoria Siempre (До победата).