Всеизвестен факт е, че най-малката страна в света е Ватикана. С постоянно население от 825 души и площ от 0,44 квадратни километра малко футболни фенове биха повярвали, че в тази микродържава се провежда футболен шампионат. В днешния материал ще ви запознаем с историята на ватиканското първенство.
Campionato della Città del Vaticano, както е името на лигата на италиански, е създадена на 1 май 1972 година, макар и да има сведения за редовен сезон с едва 4 тима още през 1947 година. След края на тази кампания футболът със състезателен характер бил забранен във Ватикана заради масов бой между играчи и фенове, като единствено приятелските мачове били позволени. В първия майски ден на 1972 година обаче за пръв път работници от града държава официално се разпределят на 8 клуба, които сформират едно цялостно спортсменско първенство. За официален създател на лигата се счита Среджио Валчи, на когото впоследствие е кръстен турнирът за купата на страната. Той е ръководител на първенството до 2012 година, когато се съставя Футболната асоциация на Ватикана.
Мачовете се играят на един единствен стадион, намиращ се извън границите на микродържавата – „Кампо Пио XI“ в Рим. Всеки може да бъде играч на ватикански клуб, стига да има някаква роля в държавата. Интересното е, че всеки един от тези тимове представлява различна институция на територията на Ватикана. Имало е години, в които заради липса на играчи се е налагало шампионатът да се провежда с по 9, 8 или дори 5 футболисти от един стартов състав, но в момента първенството е в традиционен вариант с 22-ма играчи на терена. Най-титулуваният отбор в историята на лигата е 8-кратният шампион „Диреско“, който е свързан с туристическия превоз из града държава, а с 5 титли може да се похвали клубът, който представлява ватиканските музеи, носещ опростеното име „Музеи Ватикани“. В последните 2 сезона се заформя мини доминация на отбора ОПБГ – представителният състав на педиатрична клиника в Рим, която е под юрисдикцията на папата. Споменавайки главата на Римокатолическата църква, трябва също да отчетем, че папа Франциск е голям футболен фен и приветства идеята за ежегоден ватикански шампионат с отворени обятия.
„Папата знае за първенството и го оценява. За нас ще е истинска гордост, ако той има възможност да дойде на някой от нашите мачове, но знаем, че това ще предизвика голям публичен отзвук. Ние не се стараем да постигнем това – искаме да задържим нашия статут на непопулярно първенство и не се интересуваме от заглавията по вестниците.“ – Данило Зенаро (член на Ватиканската футболна асоциация)
Част от легендите на ватиканското първенство са Алесандро и Роберто Кварта, Армандо Гоксай и Флавиано Сперати. Тези нападатели са запомнени от историята като голмайстори на лигата в конкретни години и са едни от малкото познати играчи в страната. Други известни личности, участвали във ватиканския футболен живот, са нунцият (представител на папата във Ватикана) Габриеле Джордано Кача, както и бившият нападател на Рома, Фиорентина и Ювентус Дино да Коста.
Магията на футболната игра не е пропуснала и най-малката държава в света. Макар и лигата да не е на професионално ниво, структурата ѝ е добра, а желанието и любовта към футбола са големи. За съжаление пандемията вече за втора година възпрепятства организирането на ватиканския шампионат, но при първа възможност микродържавата ще възстанови своя футболен живот. Защото това е основната цел на футбола – да сплотява всякакви хора в една обикновена игра, която не изисква нищо повече от 1 топка.