Първият властелин на аржентинския футбол

Първият властелин на аржентинския футбол

 През годините Аржентина е дала страшно много на световния футбол. В границите на тази южноамериканска страна са се родили множество виртуози на играта, които в продължение на десетилетия радват масовия футболен запалянко. На клубно ниво пък местните Бока Хуниорс и Ривър Плейт са сред най-успешните отбори не само на континента, но и в целия свят.

 Тъкмо грандовете от Буенос Айрес са и най-известните местни клубове. В момента те са лидери по спечелени титли от местното първенство, като Ривър Плейт имат 36 отличия, а големият враг Бока наскоро получи своя 34-ти трофей. Разбира се, тук се включват и титлите от стария формат на турнира, където има шампиони и за двата полусезона - Апертура и Клаусура. 


 През годините първенството на Аржентина е претърпявало множество промени и реформи, но интересен факт е, че първият местен шампионат се е провел преди почти 130 години. Още по-интересното пък е, че в първия сезон два тима си поделят титлата. Това са отборите на Сейнт Андрюс и Олд Каледонианс. Разбира се, състезателите в тях са били британски преселници, работещи в местните ЖП линии.

 След това щафетата минава в ръцете на отбора на Ломас Атлетик, който е осъвместявал множество спортове, включително ръгби и крикет. "Трикольорите", както е прозвището на този тим, печелят 5 титли в периода 1893-1898. 

 Тъкмо в тези години на сцената се появява отбор на име Алумни Атлетик Клуб. Официалната му дата на основаване е 3 октомври 1898г., но според записките тимът започва да играе футбол още през 1893г., когато ученици от Английската езикова гимназия в Буенос Айрес се присъединяват към човек на име Александър Хътън, който е считан за "бащата на футбола" в Аржентина. Целта на клуба е да се състезава в шампионата, организиран от Аржентинската футболна асоциация.

 Хътън пристига в Буенос Айрес още през 1882г. и веднага е поканен за директор на Шотландското училище "Сейнт Андрюс". Той приема, но бързо напуска поста си, защото институтът няма пари за да осигури изискваните от него спортни игрища, които са били изключително важни за методите му на преподаване. За да реализира целите си, Хътън създава собствено училище - Английската езикова гимназия в Буенос Айрес, а специалното направление на учебното заведение е футбол. Професорът кани своя сънародник Уилям Уолтърс да работи като треньор, което е ключово, защото тъкмо Уолтърс донася първите футболни топки в Аржентина през 1884г.

 До края на десетилетието вече много училища и колежи разполагат с футболни отбори и редовно практикуват новия и набиращ главоломна популярност спорт. Това налага създаването на Аржентинската футболна асоциация, което се случва през 1891г. АФА е първата футболна асоциация в света извън Обединеното кралство. Разбира се, основателите са изцяло британски емигранти. Още същата година се провежда първият сезон на шампионат, който по-късно ще приеме името Примера Дивисион.

 Изненадващо, голяма част от отборите не се записват да участват в надпреварата. Според тях организацията е много лоша и те бойкотират състезанието. Тъкмо това налага и закриването на футболната асоциация, в следствие на което през 1892г. няма първенство. Хътън обаче не се предава и през февруари 1893г. създава нова асоциация, която носи същото име, а самият той се самопровъзгласява за президент. Шампионатът се подновява и все повече и повече клубове се включват в него.

 През 1898г. популярността на играта вече е толкова голяма, че Министърът на правосъдието разпорежда във всяко училище да се включи физическо обучение на възпитаниците. Изискването е всяко учебно заведение да създаде свой собствен спортен клуб, в който да се състезават бивши и настоящи ученици. Така през същата година на бял свят се появява и футболен клуб Алумни, който обаче първоначално носи името Атлетически клуб на Английската езикова гимназия (English High School Athletic Club). 

 По това време АФА решава да създаде и втора дивизия. Тъкмо там се записва за участие тимът на Английската езикова гимназия и през сезон 1899 остава на второ място зад първенеца Банфийлд. Клубът решава през следващия сезон да се пробва в елита - нов век, нов късмет. Така за сезон 1900 в тима пристигат "сериозни" имена. Неколцита бивши възпитаници на училището се връщат да играят за него, а най-ценната придобивка са тримата братя Томас, Карлос и Хорхе Броун, пристигнали от състава на Ланус.

 Първенството се състои от 4 отбора и Английската езикова гимназия става шампион с лекота. Тимът на Хътън печели 5 от 6-те си мача и убедително заема първата позиция с 11 точки. Година по-късно обаче АФА забранява на отборите да носят имената на училища. Това налага измислянето на ново наименование на най-популярния по това време клуб в цяла Аржентина (според анкетата на вестник Буенос Айрес Хералд). Един от футболистите, Карлос Роуърс, предлага името "Алумни", което веднага е прието. Така English High School Athletic Club се превръща в Alumni Athletic Club, или просто Алумни. Това, което Хътън и хората му едва ли са предполагали е, че славните дни тепърва предстоят.



 Алумни успява да триумфира с титлата в три последователни сезона. През 1901г. тимът печели всичките си 6 мача, през 1902г. допуска само едно равенство, а през 1903г. претърпява и първата си загуба. Тъй като всичките останали двубои на Алумни завършват с победи, тимът става безспорен първенец на Аржентина. Едновременно с това аржентинците успяват да спечелят 2 пъти и турнира Тай Къп (Tie Cup), който реално се води международен и противопоставя клубове от тогавашните две велики сили на южноамериканския футбол - Аржентина и Уругвай.

 През 1904г. титлата е преотстъпена на тим, наречен Белграно Атлетикс, като Алумни завършва на второ място, но в следващите 3 кампании следват три нови шампионски трофея. Отново Белграно прекъсва хегемонията на момчетата на Алекс Хътън през 1908г., но те отговарят подобаващо и печелят още 3 поредни титли. Така в рамките на 12 години, тимът на Алумни печели общо 10 пъти шампионата (9 като Алумни и 1 като Английска езикова гимназия), превръщайки се в първия футболен хегемон на Аржентина. 

 Титлата през 1911г. обаче е последната в историята на този славен някога клуб. Както често става в онези години, разпределението на силите бързо се променя. Въпреки че подава документи за участие за сезон 1912, Алумни така и не играе в него. Тимът губи служебно първите 3 мача от кампанията, съответно от Естудиантес, Килмес и Расинг и според правилника на АФА е дисквалифициран от по-нататъчно участие. 

 Две са главните причини да се стигне до това. Първо, че Алумни почти никога не приема в състава си играчи от училища, различни от Английската езикова гимназия. Това в един момент се оказва проблем, тъй като тимът не успява да събере достатъчно голяма група, за да участва в първенството. Втората причина пък е доста странна като за онова време - Алумни закъсва финансово. Клубът раздава припечеленото за благотворителност и в един момент се оказва, че касата е празна. 

 След дисквалификацията, повечето играчи се местят да играят в други отбори от аржентинския елит, главно в такива с британски корени. За сезон 1912 титлата отива в ръцете на Килмес - тим, който година по-рано губи от Алумни с 0:5! На 24 април 1913г. аржентинската футболна общественост е разтресена от неприятни новини - отборът на Алумни, някога определян за най-популярен в южноамериканската страна, е закрит. Всичките активи на тима, които се равняват на малко над 12 хиляди долара, са раздадени като дарения за различни публични институции - болници, библиотеки и т.н. 

 Макар и официално да не съществува от над 100 години, Алумни Атлетик Клуб все още е в топ 6 на най-титулуваните аржентински клубове в историята. Тимът поделя заветната шеста позиция с Велес Сарсфийлд, като и двата отбора имат по 10 титли. Освен трофеите от шампионата, Алумни печели още 12 различни купи - 5 републикански и 7 международни. През 50-те години на 20-ти век, Спортен клуб Алумни е възроден, но като отбор по ръгби. Той съществува и до ден днешен под името Асоциацион Алумни.

 Въпреки това, Алумни държи доста постижения и има някои интересни факти около него. Това е първият отбор, който печели три поредни титли в повече от 1 случай. Освен това нападателят на тима Елизео Броун става голмайстор на Примера Дивисион в 4 поредни години. Много футболни клубове започват да носят червено-бели раирани екипи в опит да подражават на Алумни, а редица по-скромни тимове вкарват наименованието "Алумни" в официалното си име. 



 Освен това, за краткото време, в което съществува, Алумни успява да нанесе разгромни загуби на огромна част от противниците си. Повечето от клубовете, които са сред футболните сили в Аржентина в началото на века, вече не съществуват, или пък отдавна вече не са фактор, но трябва да се отбележат победите с 6:0 и 6:1 над Естудиантес и с по 5:1 над Расинг и Ривър Плейт. Един от най-потърпевшите пък е тимът на Килмес, който бързо се възползва от затрудненията на Алумни, но в 9 мача инкасира фамозните 50 гола в мрежата си, като успява да вкара едва 2...


Гласували: 9, рейтинг: 4.6

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра
Как неслонимият Дънди щурмува собствената си футболна гибел
Дарби спечели точката с драматичен гол в 96-ата минута (видео)