Портсмут – Рединг: най-резултатният мач в историята на Висшата лига

От много години насам Висшата лига на Англия е еталон за атрактивен футбол, интригуващи тактически сблъсъци и високо резултатни двубои. За да станем свидетели на голова фиеста, не е задължително да има огромна разлика в класите на двата клуба, дори напротив. В днешната статия ще ви върнем малко назад във времето, когато два тима, които в момента са на четвъртите позиции в Чемпиъншип и Лига 1, сътвориха най-резултатния сблъсък в историята на английския елит.
 Денят е 29 септември, а годината 2007. В осмия кръг от първенството Портсмут приеха Рединг на "Фратън Парк". Домакините започнаха добре сезона и преди началото на срещата момчетата на Хари Реднап се намираха на десета позиция. Напълно противоположни били настроенията в лагера на Рединг - "кралските поданици" загубиха 4 от първите си 7 мача и се намираха на ръба от зоната на изпадащите. Очакванията за срещата не са били особено високи преди нейното начало.

Мачът започна с ранно попадение за Портсмут на Бенжани след добре изработена атака. 30 минути по-късно отново нападателят от Зимбабве намери името си на таблото след чудесен самостоятелен рейд и плътен далечен удар. В самия край на първата част Рединг съумяха да върнат 1 попадение след като Стивън Хънт се оказа последният, играл с топката след голям карамбол в малкото наказателно поле. Първото полувреме завърши при резултат 2:1, но нищо не предвещаваше головия спектакъл през вторите 45 минути. Секунди след началото на втората част груба грешка на вратаря на Портсмут Дейвид Джеймс остави на нападателя Дейв Китсън лесната задача да изравни резултата - 2:2. 7 минути по-късно Портсмут успяха да си върнат преднината след като Херман Храйдарсон засече с глава прекрасно центриране на Силвен Дистен. Малко след това Рединг имаха златен шанс да изравнят отново резултата, но Дейвид Джеймс успя да се реваншира за допуснатата грешка при втория гол, спасявайки дузпа. В 70-тата минута индивидуална грешка в центъра на игрището намери Бенжани на удобна позиция, за да оформи своя хеттрик - 4:2 за Портсмут. След още 5 минути последва нов гол на "Помпи", а негов автор този път бе Нико Кранчар. Макар и в трудна ситуация, Шон Лонг от Рединг се опита да върне дори минималните надежди за обрат чрез фамозно воле извън наказателното поле - 5:3. И точно когато Рединг трябвало да наложат натиск, след по-малко от 120 секунди далечен изстрел на Шон Дейвис рикошира неспасяемо от главата на Ивар Ингимарсон в мрежата на Рединг, което направило последните минути на пръв поглед протоколни - 6:3. В 92-та минута Мунтари отбеляза дузпа, за да покачи резултата на 7:3, а последният гол бе отбелязан от легендарния английски бранител Сол Кембъл, но за негово нещастие в собствената му врата. Така мачът завърши при зрелищния резултат 7:4 в полза на Портсмут.
 След края на срещата наставниците и на двата отбора успяха да намерят позитивите от представянето на техните възпитаници:
 "Първото полувреме навярно бяха най-добрите ни 45 минути този сезон, но допуснахме грешка, че оставихме да ни вкарат точно преди края на полувремето. Това им позволи да се върнат в мача. Дори при 2:2 надали някой очакваше резултатът да се покачи до 7:4, но все пак мисля, че по-добрият отбор победи. Хората казваха, че играем само с един нападател, но днес се видя, че реално са трима. Никой не заслужаваше да отбележи хеттрик повече от Бенжи днес." - Джо Джордан (помощник треньор на Портсмут)
 "Много е трудно да се анализира такъв мач, а дори и да го сторим няма да стигнем далеч. Отбелязахме 4 гола като гости и имахме шанс да вкараме пети, но изпуснахме дузпа. Играхме до последно - не мисля, че много отбори ще дойдат на този стадион и ще успеят да вкарат 4 гола. И двете нападения изглеждаха неудържими на моменти, но за сметка на това и двете отбрани няма да са удовлетворени от крайния резултат. Мачът със сигурност е бил истинско зрелище за неутралните зрители, но ние трябва да работим над слабите си места." - Стив Копъл (треньор на Рединг)

След края на футболната година настроенията в двата отбора отново бяха коренно противоположни. Рединг не съумяват да се спасят от изпадане и завършват на 18-та позиция, докато Портсмут освен че се издигат до 8-то място, успяват по героичен начин да спечелят най-стария футболен турнир в света - ФА Къп.

Гласували: 4, рейтинг: 5.0