Скъпите завръщания на "блудните синове"

Скъпите завръщания на "блудните синове"

 Трансферният прозорец е в разгара си и слуховете за потенциални сделки валят един след друг. Клубовете са влезли в сериозна битка помежду си, за да си осигурят класни попълнения, които да им помогнат да се представят по-добре в започващия след по-малко от 2 седмици сезон 2021/22.

 В последните няколко дни все по-усилено се говори за потенциалното завръщане на Ромелу Лукаку в Челси. "Сините" активно търсят нов нападател, след като привлеченият преди година Тимо Вернер определено не оправда големите очаквания и отбеляза скромен брой голове.

 Челси също се интересуват и от младата звезда Ерлинг Холанд, но по всяка вероятност той ще им излезе доста по-скъпо, отколкото Лукаку. Напомняме, че белгиецът вече носи синия екип между 2011 и 2014г., когато бе продаден на Евертън за 35,36 милиона евро. Разбира се, ако таранът се завърне на "Стамфорд Бридж", той ще струва поне 2 пъти повече.

 Това обаче не е нищо нечувано за световния футбол - някой гранд да продаде играч и след това да си го върне за доста по-сериозна сума. Ето и няколко подобни примери за футболисти, които се завръщат в старите си клубове срещу повече пари, отколкото са били продадени.

Алваро Мората
 Испанският нападател често сменя своята клубна принадлежност. Почти всяка година на Мората му се налага да носи екипа на различен отбор, а платените за него суми са доста солидни. Така когато той не успя да намери място в атаката на Реал Мадрид през 2014г., "кралският клуб" го продаде на Ювентус за 20 милиона евро. Доста разумно, "белите" включиха в сделката клауза за откупуване, която можеше да се активира след 24 месеца, ако с изявите си Мората заслужи завръщане на "Бернабеу". Точно това и стана. Алваро изигра 93 мача за "старата госпожа", в които отбеляза 27 гола, включително и във финала на Шампионската лига, така че Реал си го поискаха обратно. Те платиха заложената в договора сума от 30 милиона евро и Мората стана отново "галактико". След само 1 сезон обратно в Мадрид обаче, той отново бе продаден, този път на Челси за 66 милиона евро.

Жерар Деулофеу
 Наскоро включихме играча в една друга наша статия - за пропиления талант на интернет сензациите. Деулофеу бе определян за "следващия Меси", но вместо това кариерата му повече прилича на "следващия Боян Къркич". След като игра под наем от Барселона в Евертън и Севиля, играчът бе продаден на "карамелите" за 6 милиона евро. Не че изявите му на "Гудисън Парк" са били невероятни, но две години по-късно "блаугранас" решиха да си го върнат, за да може евентуално да запълни дупката, оставена от напускането на Неймар в посока ПСЖ. Деулофеу бе откупен за 12 милиона евро, което е двойно повече от това, за което бе продаден. Един полусезон с екипа на каталунците обаче бе достатъчен, за да покаже, че той далеч няма класата да бъде титуляр за клуб от ранга на Барселона. Така Деулофеу се озова отново във Висшата лига, този път в редиците на новака Уотфорд, а трансферната сума бе от порядъка на 13 милиона евро.

Матс Хумелс
 Още от 6-годишен, играчът е част от академията на Байерн Мюнхен. След 13 години престой в баварската столица и едва 2 мача за клуба, Хумелс е даден под наем, а в последствие и продаден на Борусия Дортмунд за скромната сума от 4,2 милиона евро. Едва ли някой е предполагал, че Матс ще се превърне в един от най-класните защитници в немския футбол за последните 10 години. След като това обаче стана и Хумелс се доказа като истинска стена в отбраната на Борусия, за него последва това, което се случва с всички класни немски футболисти, изявяващи се в Бундеслигата - трансфер в Байерн. Неговото завръщане на "Алианц Арена" обаче струваше на баварците солидните 35 милиона евро. Въпреки че помогна за 3 последователни титли на страната, Матс определено не намери най-добрата си форма в Мюнхен и бе продаден обратно на Борусия на загуба - за 30 милиона евро.

Диего Коща
 Макар и роден в Бразилия, нападателят получи испанско гражданство и успя да спечели трофея "Сара" за сезон 2013/14, забивайки 27 гола в Ла Лига с екипа на Атлетико Мадрид, което го превърна в испанеца с най-много попадения за кампанията. Това сериозно завиши интереса на по-големите клубове към играча, така че започна истинска битка за подписа му, спечелена от Челси срещу 38 милиона евро. Коща се превърна в истинска сензация на Острова, като още в дебютната си кампания вкара 20 гола и помогна на "сините" да спечелят титлата. 2 години по-късно историята се повтори - Челси отново стана шампион на Англия, а Диего отново бе отбелязал 20 гола, за да допринесе към успеха. Въпреки това, той се оказа нежелан на "Стамфорд Бридж" и бе продаден обратно на Атлетико, които по онова време нямаха право да правят трансфери, заради изтърпявано наказание, но въпреки това платиха 60 милиона евро за правата му. Все пак на 1 януари 2018г. Коща се завърна в Мадрид и бе част от състава на "дюшекчиите" до преди няколко седмици, когато напусна със свободен трансфер и в момента е без отбор.

Пол Погба
 Едва ли има по-пословичен пример от този. Погба, преминал през култовата академия на Льо Авър, пристига в Манчестър през 2009г., когато е едва на 16. Две години по-късно той дебютира за първия отбор на Юнайтед в мач от Купата на Лигата срещу Лийдс. През сезон 2011/12 играе и в 3 мача от Висшата лига. Въпреки че качествата му са видни, договорът му не е продължен и той напуска Манчестър Юнайтед, като тогавашният мениджър на клуба сър Алекс Фъргюсъм разкрива, че французинът отдавна е подписал с Ювентус. След като Погба се превръща в един от най-класните халфове в света с черно-бялата фланелка, "червените дяволи" решават, че си го искат обратно. Трансферът става факт през 2016г., но цялото това удоволствие струва на английския клуб 105 милиона евро! Халфът редува слаби игри с гениални представяния, като постоянно се спекулира за негов трансфер къде ли не. По всичко личи, че Погба все пак ще напусне Манчестър съвсем скоро, тъй като поне за момента договорът му изтича през 2022г. и все още не е подновен.


Гласували: 8, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Безработният" дрийм-тийм на лято 2023
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Най-скъпите трансфери на зима'23
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Ето ги най-скъпите футболисти от всяка европейска нация
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Моля, развържете кесията!
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина