Стремглавото падение на Легия (Варшава) – от действащ шампион до борещ се за оцеляване

Стремглавото падение на Легия (Варшава) – от действащ шампион до борещ се за оцеляване

 Защитаването на шампионска титла винаги е трудна задача. Само тази година отбори като Цървена звезда, Динамо (Киев), Брюж, Йънг Бойс, Бешикташ и Лил доказват това твърдение. Въпреки това повечето действащи шампиони винаги са замесени в борбата за националния трофей и през следващата година. Тази кампания не можем да кажем същото за Легия (Варшава). Тимът, който стана безапелационно шампион през 2020/21, в момента не просто няма шансове да повтори постижението си, а е заплашен от изпадане във втора дивизия. Точно преди началото на зимната пауза „легионерите“ записаха едва 5-ата си победа от началото на сезона в Екстракласа, а 13-те загуби от 18 двубоя им отреждат предпоследното 17. място, на 3 точки от дъното на класирането. Днес ще се опитаме да обясним какво точно се случва в клуба, тъй като това не е обикновена история за финансови проблеми, чувствително отслабен отбор или уговорени мачове – проблемите са много по-трудни за откриване.

Вмешателствата на собственика, честа смяна на некомпетентни треньори и огромен брой контузии

 Във всяка една футболна криза е редно да погледнем към хората на върха в клубната пирамида. От 2013 година собственик на Легия (Варшава) е Дариуш Мьодуски. Той не се възприема като огромен привърженик на „легионерите“, а вместо това в профила си в LinkedIn се е описал като „луд фен на Реал (Мадрид)“. За този период от 8 години малко фенове на клуба могат да се оплачат от Мьодуски – 6 шампионски титли, 3 купи на страната, 5 участия в Лига Европа и 1 влизане в групите на Шампионската лига със сигурност са постижения, които не могат да бъдат пренебрегнати. Само че зад цялата тази фасада от трофеи и отличия се е криело едно често вмешателство на собственика в работата на спортно-техническия щаб, което не е нормално, имайки предвид, че Мьодуски не е имал нищо общо с футбола, преди да придобие мажоритарен пакет акции в Легия. За тези 8 години столичани са сменили цели 13 старши треньори, 4 от които в последната година. Много от феновете на клуба обвиняват собственика, че назначава нискокачествени и неподготвени мениджъри, които да изпълняват неговите разпореждания, а когато резултатите на терена са незадоволителни, първият виновник винаги е треньорът.

 Последният основен пример за това е Чеслав Михневич. От началото на настоящия сезон специалистът от Беларус взе безумното решение, че няма да прави никакви сериозни ротации в състава, въпреки натоварения график на тима, включващ квалификации в евротурнирите и мачове от първенството. Първоначално това не създаваше проблеми, тъй като Легия се справи с бъдещия най-постоянен отбор в цяла Европа – Будьо/Глимт, както и с Флора (Талин) в предварителните кръгове на Шампионската лига, а след като отпадна от „турнира на богатите“ след здрава битка с Динамо (Загреб), Михневич и компания надвиха Славия (Прага), осигурявайки си място в групите на Лига Европа. На домашната сцена обаче положението никак не бе толкова добро – 2 отложени мача, загубена Суперкупа на Полша и поражение от непретенциозния Радомиак само загатваха за далеч по-дълбоките проблеми, които очакваха „легионерите“. Липсата на всякаква ротация неизбежно доведе до травми, като за период от 6 месеца трайно контузени бяха 13 футболисти, повечето от които са със статут на титуляри. За сметка на това тези, които останаха здрави, не спираха да са на терена, като рекордьорите в това отношение са Матеус Виетеска, Махир Емрели и Бартош Слиз. Тримата са записали по 33 мача във всички турнири само за един полусезон. След тях се нареждат Рафа Лопес и Ликуинас с 31 двубоя, Филип Младенович с 28, а Ернест Мучи, Жозуе и Томаш Пекхарт имат на сметката си 27 срещи. От друга страна, цели 17 играчи, регистрирани в първия отбор на Легия, имат по-малко от 10 появявания на терена за този шампионат.

След уволнението на Михневич в края на октомври на негово място застана треньорът на дубъла Марек Голембевски, и то не защото нямаше други кандидати, а поради невъзможността им да се договорят с Дариуш Мьодуски. Чисто тактически и идеологически Голембевски почти не се различава от Михневич, което бе рецепта за провал. След умопомрачителни сцени, с които ще ви запознаем в следващите редове, Голембевски също е освободен, а неговото място от близо месец заема дългогодишният асистент треньор Александър Вукович, който записа по 1 победа (при доста ниска домакинска посещаемост) и 1 поражение.

Лоша форма и безпощадни фенове

 Всеки един от вас е добре запознат с фанатичните фенове на Легия (Варшава). Ултрасите на „легионерите“ са пословични със своите задочни войни с УЕФА, както и с емоционалната си подкрепа за тима. Само че когато играчите не се представят на ниво, тези привърженици показват другото си лице. Негодуванието им бе толкова голямо, че след загубата от Висла (Плоцк), 12-та в Екстракласа, те нахлуха в клубния автобус и умишлено атакуваха и контузиха двама от играчите. Още преди това, в края на ноември, ултрасите се саморазправяха с полицията чрез ракети след загубата на техния отбор от Лестър на „Кинг Пауър Стейдиъм“. Излишно е да споменаваме изобилието от обидни квалификации към играчи и ръководство на стадиона и в социалните мрежи. Всичко това не просто не помага на един колектив, но дори чувствително го отслабва. Немалка част от лошата форма се дължи именно на феновете, които за пръв път започнаха да изразяват своето недоволство след 2-те поредни загуби в Екстракласа в 6. и 7. кръг. Макар и доброто представяне в квалификационните фази на евротурнирите и дебютните 2 победи в групите на Лига Европа да дадоха лъч надежда за стабилизиране, последвалите мачове бяха истински кошмар както за привърженици, така и за самия отбор – 13 загуби от 17 срещи във всички турнири.

Интересните мачове в Европа и безинтересните мачове в Полша

 Погледнато от перспективата на футболистите, когато регулярно се представяш на високо ниво в полското първенство, малко футболни тимове от топ първенствата биха ти обърнали сериозно внимание. Когато обаче изиграеш няколко силни мача в евротурнирите, името ти веднага започва да циркулира в световните медии и така шансът за мечтан трансфер е доста по-голям. Навярно никак немалка част от сегашните играчи на Легия разсъждават точно по този начин. Както вече споменахме, още в предварителните кръгове на двата най-силни европейски клубни турнира тимът се справи с шампионите на Норвегия, Естония и Чехия, а в груповата фаза на Лига Европа бяха постигнати успехи над Спартак (Москва) и Лестър. Цялостно погледнато, този сезон Легия има 7 победи, 2 равенства и 5 загуби в своите евромачове, което е далеч по-впечатляващо от 8-те успеха и 14-те поражения в останалите турнири. Разбира се, всички тези резултати може да са плод на чиста случайност, но не е изключена възможността мачовете в Европа да представляват далеч по-голям интерес за футболистите на Легия, най-вече за 45,7% от тях, които са чужденци и навярно не се толкова привързани към клуба и неговата история.

Липса на късмет

 Когато даден отбор загуби 13 пъти от общо 18 мача в първенството, в повечето случаи е трудно да говорим за липса на късмет, но в конкретния сценарии Легия наистина може да се чувства ощетен от съдбата. Тимът има втория най-добър показател по средно очаквани голове на мач (1,86 xG), на върха е в класацията за притежание на топката (59,1%), четвърти е по брой центрирания (432) и втори при точните такива (110), а плеймейкърът на „легионерите“ Жозуе е на челната позиция в таблицата за ключови подавания средно на мач (3,05). Основните проблеми са голямото количество инкасирани голове (30) и липсата на ефективност пред противниковата врата – едва 5,4% от изстрелите на Легия се превръщат в попадения, като това е третият най-нисък процент сред отборите в Екстракласа, а с едва 19 гола тимът споделя предпоследното място за най-ялово нападение в лигата. Може и да изглежда противоречиво, че „легионерите“ имат висок показател за очаквани голове и същевременно потресаваща ефективност на реализиране, но статистиката е такава и спортно-техническия щаб на клуба ще има сложен ребус за решаване преди подновяването на шампионата.*

Заключение

 Кризата на Легия (Варшава) несъмнено е многопластова и трудно може да бъде назован конкретен проблем. От изключителна важност за следващия наставник ще бъде да промени нагласата на футболистите и да спечели обратно феновете на своя страна, както и ясно да ограничи вземането на спротно-технически решения от страна на собственика Дариуш Мьодуски. Дали всичко това е възможно обаче предстои да разберем.

*всички статистики се отнасят за представянето на Легия (Варшава) в Екстракласа


  Прочетете също:  


Гласували: 6, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра
Как неслонимият Дънди щурмува собствената си футболна гибел
Дарби спечели точката с драматичен гол в 96-ата минута (видео)
Анди Керъл вкара два кандидата за "Гол на сезона", отмениха и двата (видео)