Свободните трансфери, които ощетиха клубовете най-много

Свободните трансфери, които ощетиха клубовете най-много

 Определено напоследък ставаме свидетели на нова ера във футболните трансфери. Наблюдава се все по-усилено преминаване на играчи без трансферна сума, след като контрактът им с даден клуб е изтекъл. И ако до преди няколко години подобни сделки се случваха предимно за футболисти в лоша форма, контузени или в залеза на кариерите си, то само през това лято видяхме няколко топ-играчи да сменят клубната си принадлежност по подобен начин.

 С оглед на масовото обедняване на огромна част на европейските грандове като резултат от пандемията от коронавирус, подобен вид сделки сякаш ще започнат да преобладават. Разбира се, това не означава, че е дошъл краят на мултимилионните трансфери, но в момента обстановката е такава, че много малко клубове могат да отделят сериозни суми за нови попълнения.

 Тук ще се спрем на най-скъпите футболисти, които смениха клубната си пренадлежност без трансферна сума. Тяхната пазарна цена ще вземем от сайта transfermarkt.com, който дава най-реална оценка на играчите според пазара.

10. Хакан Чалханоглу
 Сделката е точно от преди няколко седмици. Турският полузащитник се превърна в поредния, който сменя едната част на Милано с другата. Напомняме, че през 2017г. Милан прати за правата на Чалханоглу сума от порядъка на 24 милиона евро с включени всички бонуси на Байер Леверкузен. Макар да изигра някои добри мачове, той далеч не успя да впечатли по същия начин, както го правеше с екипа на "аспирините". Така когато договорът му с "росонерите" изтече на 30 юни, той вече бе подписал с друг клуб - този на Интер. Пазарната стойност на Чалханоглу бе оценена на 35 милиона евро, така че той се настанява на десета позиция в този списък.

9. Адриен Рабио
 Доста изненадващо, богаташите от ПСЖ се остискаха, когато трябваше да предложат нов договор на своя млад и обещаващ полузащитник. Рабио е юноша на парижани и бе спряган за клубна легенда, но когато краят на договора му приближаваше, преговорите за нов контракт зациклиха. Майката на играча, която се изявява като негов агент, реши, че синът й заслужава по-сериозно възнаграждение и настоя той да не подписва, докато от клуба не вдигнат офертата си. Това обаче така и не стана и Рабио трябваше да напусне Париж, след като изкара пролетния полусезон на 2018/19 извън групата на тима като наказание за алчността си. През лятото той се превърна в поредния трансферен удар на Ювентус, които го уредиха без трансферна сума, а пазарната му цена по това време също беше 35 милиона евро.

8. Михаел Балак
 Макар сделката да е от преди 15 години, тя определено може да се счита за една от най-добрите в историята на футбола. Вероятно Байерн не са взимали по-странно решение от това да оставят звездния полузащитник Михаел Балак да напусне клуба без трансферна сума през лятото на 2006г. Халфът е един от най-резултатните на поста си в историята на Бундеслигата, но последните му дни в Байерн бяха обвити в противоречие. Той получи огромна порция критики за представянето си в големите и важни мачове на "баварците", така че напускането му бе доста резонно. Той подписа с Челси още в средата на месец май, което пък даде повод на легендата Франц Бекенбауер да го обвини, че е играл симулативно във финала за Купата на Германия, за да се пести за бъдещите си работодатели. Въпреки това, той завърши сезона с 16 гола, а пазарната му цена по онова време беше 35 милиона евро.

7. Аарън Рамзи
 Още един от трансферните удари на Ювентус, или поне се предполагаше, че ще бъде. Аарън Рамзи е известен с две неща - високата си класа и постоянните си травми, които не му оставят много възможност да покаже на какво е способен. Макар да бе сред любимците на феновете на Арсенал, ръководството не успя да се пребори със "старата госпожа" и така уелсецът подписа предварително споразумение с италианците още през февруари 2019г. Освен че щеше да смени атмосферата, Рамзи щеше да взима и доста по-сериозна заплата, отколкото можеха да му предложат лондончани. Може би той се е надявал, че съдбата му в Торино ще се промени и лошият късмет ще го напусне, но не така се получи. По време на трансфера си, той бе оценяван на 40 милиона евро, но по всичко личи, че времето му в Юве също изтече. 

6. Леон Горецка
 Поредният суперталант, наложил се в редиците на Шалке 04, но за разлика от повечето изгряващи звезди на "кралскосините", този бе изпуснат без трансферна сума. Горецка, също както Мануел Нойер няколко години по-рано, отказа да продължи договора си с Шалке, което отприщи вълна от недоволство сред ръководството и феновете на клуба. И докато Нойер все пак премина при "баварците" година преди да изтече контрактът му и в клубната каса влязоха някакви пари, то Леон не донесе нито стотинка на тима от Гелзенкирхен. Той парафира с Байерн още през януари 2018г., а президентът на Шалке бе толкова бесен, че заплаши да го извади от отбора до края на сезона. Това все пак не стана и Горецка доигра кампанията, а когато официално стана собственост на Байерн бе оценен на 40 милиона евро.

5. Стефан де Врай
 Този случай ще си остане култов, не заради пазарната стойност на играча, която по време на свободния му трансфер от Лацио в Интер се равняваше на 40 милиона евро, а заради начина, по който нидерландският защитник изиграя своя "бенефис" за римския клуб. В края на сезон 2017/18 двата клуба се бяха вплели в люта битка за последното място, даващо право на участие в групите на Шампионската лига. Лацио бяха едни гърди напред, но по ирония на съдбата директен двубой на "Олимпико" в последния кръг от кампанията трябваше да определи крайното класиране. "Нерадзурите" спечелиха с 3:2 не без помощта на Де Врай, който направи дузпа, помагайки на бъдещия си клуб да си осигури участие в турнира на богатите. Едва ли някой в Рим таи добри чувства към защитника.

4. Мемфис Депай
 Сделка от едва преди няколко седмици. Нидерландският нападател бе близо до това да зарови кариерата си в Манчестър Юнайтед, но за негов късмет трансферът му в Олимпик Лион направи така, че футболна Европа отново да започне да споменава името му. Силните му игри и множеството му голове за "хлапетата" отново направиха Депай интересен за топ-клубовете на континента. Когато пък той реши да не подновява договора си с френския тим, първи на опашката за подписа му се наредиха Барселона. Депай винаги е бил фен на "каталунците", а освен това има близки отношения с наставника им Роналд Куман, с когото работи в националния отбор на Нидерландия. Така сделката бе факт, а Лион могат само да съжаляват, защото Мемфис е оценен на 45 милиона евро.

3. Роберт Левандовски
 Грабежът на хилядолетието. Така можем да опишем преминаването на Роберт Левандовски от Борусия Дортмунд в Байерн Мюнхен. "Баварците" поставиха трайна тенденция да обират най-добрите футболисти на рурския клуб, но обикновено плащаха тлъсти суми за това удоволствие. Те обаче буквално удариха джакпота с полския голаджия, който още през ноември 2013г. обяви, че няма да подпише нов договор с Борусия. Споразумението между Лева и Байерн стана факт през януари 2014г. и така Дортмунд не получи нито стотинка по този трансфер. По това време нападателят бе оценяван на 50 милиона евро, но със сигурност щеше да бъде продаден за много повече. Няма нужда да обясняваме какви ги върши Левандовски в Байерн, защото постиженията му са известни на всички.

2. Давид Алаба
 Макар Байерн да остана без цели двама от титулярните си централни защитници, то напускането на Жером Боатенг далеч не бе толкова голяма драма колкото това на Давид Алаба. Австриецът е доказал, че може да играе на всевъзможни позиции - в центъра или отляво на защитата, в халфовата линия и дори на лявото крило при нужда. Тъкмо това го правеше толкова ценен за "баварците", но пък те допуснаха той да си тръгне без пари, въпреки че бе оценен на 55 милиона евро. И докато дълго време се смяташе, че Алаба ще парафира с Манчестър Сити, които отдавна имаха мераци да го вземат в състава си, той все пак подписа с Реал Мадрид и ще трябва да замества капитана Серхио Рамос.

1. Джанлуиджи Донарума
 Поне до момента, това е най-скъпо оценяваният футболист, осъществил свободен трансфер в историята. Макар да е юноша на Милан, Донарума от години се опитва да си издейства преминаване в по-голям и по-богат клуб. Той и агентът му Мино Райола на няколко пъти извиваха ръцете на "росонерите", които предлагаха все по-тлъсти договори на новия си символ. В крайна сметка чашата преля и от клуба обявиха, че Донарума ще напусне без трансферна сума. Макар дълго време да се смяташе, че Джиджо ще подсили един от големите съперници на Милан - Ювентус, той все пак получи прекалено изгоден договор от богаташите ПСЖ, така че парафира с тях. С представянето си на Евро 2020, Донарума е оценен на 60 милиона евро.


Гласували: 10, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Безработният" дрийм-тийм на лято 2023
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Най-скъпите трансфери на зима'23
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Ето ги най-скъпите футболисти от всяка европейска нация
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс