ЦСКА - София спечели последното "Вечно дерби" и запази интригата за титлата за края

ЦСКА - София спечели последното за сезона „Вечно дерби“ с 2:0. „Червените‘ се наложиха над своя съперник след два гола през второто полувреме. И двата гола паднаха след изпълнения на свободни удари от Тиаго, като при първо португалеца се разписа след рикошет в стената, а при втория намери Евандро, който от непосредствена близост матира Николай Михайлов.

И двата състава имаше доста промени. Седрик Утонджи замени наказания Деян Иванов, а Иван Горанов влезе на мястото на Луи Нганиони. Така защитата пред Николай Михайлов беше съставена от Живко Миланов, Седрик Утонджи, Нуно Рейш и Иван Горанов. Пред тях действат Илия Юруков и Кали Тиам, който заема мястото на Мартин Райнов, а в предни позиции Станислав Костов започва вместо Валери Божинов, зад него действа Давиде Мариани, а по крилата действат Паулиньо и Станислав Иванов.

За ЦСКА - София на вратата започна Витаутас Черниаускас. В защита действаха Иван Турицов, Божидар Чорбаджийски, Нуно Томаш и Жеферсон, който започна вместо Валентин Антов. В средата на терена Кристиян Малинов замени Жанио Бикел, като партньор на Рубен Пинто, малко пред тях действаше Тиаго, зад гърба на Али Соу, подкрепяни по крилата от Жоржиньо и Енрике, който замени Евандро. „Армейците“ отново бяха без своя капитан Николай Бодуров.

Още във третата минута се създаде суматоха в наказателното поле. След центриране от корнер, Черниаускас не се намеси убедително и след кратко разбъркване последва удар на Кали Тиам, който премина много високо над вратата. Четири минути по – късно отново след изпълнение на корнер, Нуно Рейш отправи първия точен удар, с който Черниаускас се справи. Първият удар към вратата на Лески, отправи Жоржиньо след самостоятелен пробив след 13 минути игра. Следващото по – опасно положение дойде чак в 36 – ата минута. След комбинация на фланга между Паулиньо и Горанов, последният върна топката към точката на дузпата към Илия Юруков, който стреля над вратата. Само минута след това, Давиде Мариани опита далечен удар, спасен от Чернаускас. В края на полувремето след едно грубо влизане на Паулиньо, Иван Турицов получи тежка травма и бе заменен на полувремето от Стойчо Атанасов.

В началото на втората част ЦСКА - София се опита да изнесе играта в предни позиции и стигна до положение, при което Кристиян Малинов навлезе в наказателното поле и стреля, но неточно. Малко след това Станислав Костов опита удар от далечна дистанция, но той беше много неточен. В 55 минута Седрик Утонджи игра с ръка в наказателното поле след опит за центриране на Рубен Пинто, но Драгомир Драганов не посочи бялата точка. В 63 минута Николай Михайлов показа малка колебливост, като не успя да улови наглед лесна топка след удар на Евандро, за негов късмет топката не попадна в играч на ЦСКА - София и до нещо по – сериозно не се стигна. В 69 минута ЦСКА - София поведе. Автор на гола беше Тиаго, който се разписа след изпълнение на фаул от сериозна дистанция, при който португалеца стреля, топката рикошира в стената, заблуди стража Михайлов и влетя в мрежата му.

След този гол „Червените“ се прибраха и заиграха малко по – предпазливо. В 81 много малко не достигна на „Сините“ да изравнят. След центриране на Мариани от фаул, Чорбаджийски игра с глава, след което двама футболисти на Левски не успяха да засекат топката от два метра от гол – линията. Шест минути преди края, Нуно Рейш допусна детинска грешка като загуби топката на флагчето за корнер, след това фаулира Жанио Бикел и получи втори жълт и съответно червен картно. Само две минути по – късно ЦСКА - София реши всичко в мача с втори гол. Отново след изпълнение на фаул на Тиаго, който центрира от позиция близко до мястото за изпълнение на корнер, защитата на „Сините“ не се ориентира добре и оставиха Евандро непокрит на границата на вратарското поле, който овладя и не остави шанс на Михайлов да се намеси.

Така ЦСКА - София спечели първо „Вечно дерби“ за сезона и запази интригата за титлата за последния кръг, когато „Армейците“ приемат Ботев (Пловдив), а Лудогорец са домакини на Черно Море.

Най-колоритните чужденци играли в Югозападна България
Кои чудновати прякори на българските футболни персони си “партнират” най-добре?
Връща ли се Пирин там, където му е мястото?
Успешни чуждестранни треньори, които се провалиха в родния елит
Кои националности бележат най-много в българското първенство (в последното десетилетие)