10 явления, изчезнали от съвременния футбол

10 явления, изчезнали от съвременния футбол

 Преди 3 години, в световния футбол масово се прие ВАР – нещо, което отдавна трябваше да се случи. Може би скоро няма да има такива спорни ситуации, като незачетения гол на Франк Лампард на Мондиал 2010 срещу Германия, или поредната игра с ръка от някой във финала на Шампионска Лига. Като цяло, това са неща в бъдещето, а последните 20 години играта ужасно се измени и днес реших да ви представя явления във футбола, които може би някой помни, а други даже и не са и чували.

10. Пушещи по време на мач треньори

Едва ли някой в днешния футбол би повярвал на това, но през 80-те години и началото на 90-те, пушенето беше нормално явление. Световни величия в треньорската професия като Марчело Липи, Ектор Купер, даже Арсен Венгер пушеха по време на своите срещи и можеха да ‘ударят’ по една кутия за 90 минути. Такава беше модата на това време и мениджърите даже не мислеха за това какъв пример дават на хората.

В началото на новия век УЕФА въведе забрана за пушене по стадионите и с времето тази мода отмина.

9. Играч ‘’питбул’’ в отбора

До преди 10 години във всеки отбор имаше такъв тип футболист, който трябваше да плаши противниковите звезди, да ги събаря, фаулира и дори да прави опасни шпагати с цел да ги травмира. Това беше стратегия и стил на много отбори. Играчите не мислеха за контузии, рани, разтежения - просто се хвърляха на терена в яростна и агресивна борба за топката с цената на тежки удари.

Такива играчи бяха Едгар Давидс, Дженаро Гатузо, а Вини Джоунс е най-яркият пример за този стил футбол. Но с напредването на времето, играчите започнаха да получават колосални заплати и здравето им е на първо място, за това и играта стана по-разумна. Груби нарушения се срещат и днес, но те са някак си повече като изключение.

8. Отсъствие на футболни мачове по телевизията

До преди 15-20 години беше почти невъзможно да се наблюдава качествен европейски футбол по телевизията. БНТ показваше Световни и Европейски първенства, но английска Висша Лига или Серия „А“ можехме да наблюдаваме в неделно предаване, което показваше най-добрите моменти от всяко Топ-първенство. Нямаше интернет, Ютуб, Фейсбуук – всичко, което можехме да научим, беше от сутрешните вестници, за които имаше голяма опашка и само там можехме да разберем резултата на поредното дерби в Серия „А“.

Първото масово излъчване на Шампионска Лига се появи и със създаването на бТВ, като преди това БНТ предаваха избрани двубои. Просто днес е невероятно да си представим невъзможността да наблюдаваме любимия си отбор или първенство.

С началото на новия век нещата се измениха и се появиха нови телевизии, които предоставят Топ-първенството на всяка една държава.

7. Силни отбори от Източна Европа

През 80-те и 90-те години парите все още не влияеха в големия футбол и бедни държаави, в които се е родило талантливо поколение, можеха да спечелят Европейска купа или турнир. Пример: Цървена Звезда 1991г., Стяуа Букурещ 1986г. или Динамо Загреб 1967г.

Трансферите не бяха така развити, футболът не беше такъв бизнес, а агентите не пълнеха главите на играчите с приказки за пари още в детска възраст.

Талантливо поколение можеше напълно да се разкрие в собствената си страна и даже да спечели Европейска купа, а после всичко изброено и едва след това можеше топ-отбори да купуват играчи.

6. Масова фенска субкултура

Тя се появи в Англия, където се подържаше от всеки един младеж. Феновете имаха своя мода на обличане, музика и собствено виждане за живота. Традицията се предаваше от баща на син. За това явление са заснети стотици филми и са написани хиляди книги. Футболът тогава не беше развлечение за богатите, а билетите бяха адски евтини.

В последствие заради многочислени смъртни трагедии на Острова, както и няколко сбивания из цяла Европа от страна на английски фенове, властите започнаха масова борба с това явление. Сега тази култура вече малко по малко изчезна, като се наблюдава предимно в Източна Европа.

5. Играещи треньори

Това също звучи като фантастика в днешния развит футбол, но в края на 20 и началото на 21 век, най-често в английски отбори, треньорите бяха действащи футболисти. Примерно Джони Джайлс -  играл и тренирал Уест Бромич в периода 1975-1977, а също така беше играещ треньор в нац.отбор на Ирландия.

По този начин малките отбори спестяваха пари за треньор, като се доверяваха на най-опитния играч в отбора. Треньор на Ливърпул през 1985г стана самият Кени Далглиш, който освен играч и капитан, спечели титлата и често вкарваше голове.

Рекорд постави Челси, който беше ръководен от 3 полеви играча в разни периоди през 90-те. Глен Ходъл 1993-1995, Рууд Гулит - 1996-1998 и Джанлука Виали - 1998-2000.

Разбира се имаше и няколко необясними и комични случая. Например треньорът на Хъл Сити - Марк Хейтли, беше поставил точка в договора си, която гласи, че при всяко негово влизане в игра, той получава 1000 паунда, при което той сам решава кога да играе и кога не.

Всичко се промени в края на 90-те години, когато футболът стана огромен бизнес, а треньорите носят огромна отговорност за отборите и ФИФА въведе задължителен лиценз за треньорите.

4. Някога великата Серия "А"

Серия "А" беше първото първенсто в света, което се считаше за най-силно. Имаше няколко отбора, които веднага можеха да си позволят много-милионни покупки.

Даже Барселона не успя да задържи Феномена Роналдо от офертата на Интер. Тогава беше много по-престижно да играеш в Италия. Тогава се поставяха трансферни рекорди и се използваха нови и интересни тактически схеми.

За съжаление шампионатът беше много надут заради мафиотските структури във всеки един отбор. Кризата в началото на 2000г, плюс скандалите за уговорени мачове, изтласкаха Серия А много назад от останалите европейски първенства и едва ли някога ще бъде отново на това ниво.

3. Златен и Сребърен гол

От 1993 година в плейофните мачове, които завършват с равен резултат, се назначаваха както и сега 2 допълнителни тайма по 15 минути. Ако някой от отборите в течение на допълнителното време вкара гол, то той е победител и играта се прекратява. Така примерно Германия стана Европейски Шампион през 1996 година с гол в 95 минута.

Представете си какво е било напрежението за играчите, като знаят че им остава толкова малко време за победа или възможността да загубят - тогава нервите на някои не издържат. ФИФА се надяваше, че със Златен гол отборите ще играят много по-остро и атрактивно, но те се затваряха в дълбока защита и чакаха дузпите.

През 2003 година Златният гол беше сменен на Сребърен и играта се прекратяваше след края на първото или второто допълнително време, след вкаран гол на един от двата отбора. Но и това не помогна и 2004г Златният и Сребърният гол бяха отменени.

2. Купа На Националните Купи (КНК)

Това беше вторият по значимост европейски турир, след КЕШ/Шампионската лига. Съществуваше от 1960 до 1999 година. В него участваше всеки носител на своята национална купа и имаше само по един участник от 32 държави.

Трофеят беше доста престижен и именно неговият носител попадаше във финала за Суперкупата на Европа. Никаква групова фаза - само директни елиминационни мачове. В този турнир отборите не поставяха дублиращите си играчи и не го оставяха на втори план, както днес се случва в Лига Европа.

В КНК участваха неизвестни отбори и в това беше неговата романтика, защото националната купа не всеки път я печели най-силният отбор в собственното си първенство.

Освен това този турнир беше успешен за неизвестни отбори от Източна Европа, Динамо Киев през 1975 и 1985г, Динамо Тбилиси (Грузия) – 1981г, а също така помним и легендарните победи на родния ЦСКА София.

Но през 1999г УЕФА се опита да направи турнира по-атрактивен, като предостави на носителите на купи места в груповата фаза на УЕФА Къп, а по-късно Лига Европа. Определено това е голям провал, тъй като днешният турнир даже и не може да се сравни по емоции с КНК.

1. Груби играчи и по-скромни футболисти

Преди някакви си 30 години все още нямаше интернет и тогава тепърва се появяваха играчи, които са и модни икони. Преди това футболистите не мислеха за своя външен вид и нестандартните прически бяха просто някаква странност, отколкото мода.

Играчите получаваха заплата, близка до тази на обикновенните хора и изглеждаха по същия начин. Никой не постваше техните действия във Фейсбуук и Инстраграм, а някой футболисти даже можеха да си позволят да се напият в бара, заедно с феновете.

За това играчите бяха толкова свободни. Не си правеха прически, ходеха несресани и това беше нормално. И най-важното - никакви масови симулации! За такова нещо просто бяха наказвани, даже понякога от собствените си съотборници. Опасни шпагати с вдигнати шипове към лицето, хвърляне с главата напред от страна на вратаря - такъв беше брутален футболът през 90те години.

Външният вид на типичния футболист промени Дейвид Бекъм, а го допълни Кристиано Роналдо, на когото и много млади футболисти днес подражават.

Прочетете също:
10 позитиви в модерния футбол, които показват, че спорта се движи в правилната посока
Стадионите, които така и не видяха бял свят
10 таланта, които не достигнаха пълния си потенциал
Как щеше да изглежда отборът на Югославия днес?
Аталанта - правилният начин да се прави футбол
10 забравени футболисти на Реал Мадрид


Гласували: 25, рейтинг: 4.7

Още новини от деня:
Коментари
Иван 17.01.2020 15:13

Все пак гледах мачове от Англия и Италия. Насочвахме антената посока Гърция или Турция, макар и на,, снежинки...

Отговори 1 0
Деян 18.01.2021 10:58

Уейн Рууни дoпреди няколко дни беше играещ треньор. Бих добавил и показването на продължението от съдиите - преди световното във Франция 1998г. само съдиите знаеха колко време още ще се играе мачът.

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Испанската доминация година по година
Отново местят финала на Шампионската лига?
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Меси със страхотно попадение срещу Бенфика (видео)
Ерлинг Холанд с гола на седмицата (видео)
Сане порази Барселона за 2:0 с този страхотен пробив (видео)
Лудогорец срази Рома с 2:1 (видео)
Новата генерация: Дарвин Нунес
Драма след 90-ата мин: късните голове, които класираха Реал Мадрид и Виляреал
Нови проблеми за Юве след краха срещу Виляреал
Лудият хеттрик на Бензема срещу ПСЖ (видео)
Мбапе порази Реал Мадрид... отново (видео)
Ето фалът от съотборник, който може да изкара Мбапе реванша в ШЛ (видео)
Влахович вкара след 34 секунди игра при дебюта си в ШЛ (видео)
Двете крайности днес: голът на Роналдо и дузпата на Меси (видео)
Меси вкара страхотен гол срещу Брюж (видео)
Най-красивите български голове в евротурнирите
От всички ъгли: поразителната задна ножица на Лева (видео)
Фрапантната грешка на Виляреал и голът на Роналдо (видео)
Ерик тен Хаг – треньорът с мисия