Поредицата „10 забравени футболисти“ продължава с второто си издание. След като представихме някои от игралите в миналото за Реал Мадрид, е време да обърнем внимание и на другия испански гранд – Барселона. И макар през годините българският фен да е следял изявите на „каталунците“ заради Стоичков, Роналдиньо или Меси, то със сигурност има имена, които не изплуват в съзнанието с червено-синия екип.
Александър Хлеб/Дмитро Чигринский
Започваме с две попълнения от бившия СССР. Хлеб става част от Барселона през лятото на 2008 г. след три успешни сезона в Арсенал. Оказва се обаче че инициатор на трансфера е президентът Жоан Лапорта, а току-що поелият Барса Пеп Гуардиола не се нуждае от беларусина. Хлеб не успява да измести Шави и Иниеста и играе предимно срещу по-слаби съперници. Халфът е раздразнен от статута си и влиза в конфликт в Гуардиола, заявявайки че само Меси е по-добър от него в тима. Чашата прелива след като Пеп оставя Хлеб извън групата за финала с Манчестър Юнайтед в Шампионската лига и беларусинът открито напада треньора си. Следва скитане в различни тимове – Щутгарт, Бирмингам, Волсфубрг по два престоя в Криля Советов и Генчлербирлиги и 4 завръщания в БАТЕ Борисов за по половин сезон.
Чигринский е взет от Шахтьор за 25 млн евро, след като украинците печелят Купата на УЕФА през 2009 г. Централният защитник трудно се адаптира на „Ноу Камп“, като изиграва само 14 мача във всички турнири. Украинецът е често критикуван от феновете, а читателите на Marca го определят за най-големия провал на „каталунците“ в последните години. Само сезон след трансфера си, е върнат в Шахтьор за 15 млн евро. Въпреки това, в бившия му клуб вече няма място за Чигринский и за 5 сезона той изиграва скромните 37 двубоя.
Гайска Мендиета
Емблематичният халф на Валенсия от началото на новия век е купен от Лацио през 2001 г. за 47 милиона евро, но изявите му с екипа на "римските орли" са далеч под очакванията. През лятото на 2002 г. е взет под наем от Барселона за сезон. Мендиета играе редовно, но тимът е нестабилен и завършва на разочароващото 6-то място в Ла Лига. В Купата на Краля пък „каталунците“ отпадат още в първия кръг. По време на сезона се сменя президента на клуба, а на треньорския пост Луис ван Гаал е заменен от Радомир Антич. Мендиета избира да продължи кариерата си в отбор, където има стабилност, и на следващия сезон подписва с Мидълзбро и остава на "Ривърсайд" до края на кариерата си през 2007 г.
Луис Гарсия
Крилото е продукт на академията на „каталунците“, като в началото на кариерата си играе предимно под наем в различни тимове. През 2002 г. е продаден на Атлетико Мадрид с опция за откупуване. След добър сезон на „Висенте Калдерон“ е върнат в Барселона. Гарсия се ползва с доверието на Франк Рийкард и изиграва 44 мача във всички турнири, в които вкарва 8 гола. Помага на тима да достигне до второто място в Ла Лига, което е най-добър резултат за последните 4 сезона. През лятото на 2004 г. обаче избира да приеме офертата на бившия си треньор в Тенерифе Рафа Бенитес и се присъединява към Ливърпул.
Александър Сонг
Подобно на съименника си Хлеб, камерунецът е лидер в Арсенал, а през сезон 2011/12 записва 14 асистенции и става футболист на сезона в клуба. Опорният халф очаква това да се случи и в Барселона, когато избира да продължи кариерата си на „Ноу Камп“. И отново подобно на Хлеб, Сонг трябва да се задоволи с резервната скамейка и с ролята си на подменящ Серхио Бускетс в по-маловажните мачове. В част от изявите си Сонг е принуден да играе като централен защитник, но не показва най-доброто от себе си на тази позиция. Недоволен от ролята си в тима, камерунецът напуска Барселона в посока Уест Хем, а след това играе и за Рубин Казан и Сион.
Роберт Просинечки
Преди Барселона, Просинечки има 3 сезона за Реал Мадрид. Най-силните си изяви в Испания обаче прави под наем в Овиедо под ръководството на Радомир Антич. След като договорът му с Реал изтича, крилото приема офертата на Барселона с годишна заплата от милион и половина евро. Хърватинът обаче е постоянно преследван от контузии по време на престоя си в каталунската столица, а Йохан Кройф не разчита на него в стартовия състав и Просинечки записва само 19 мача. След като Боби Робсън поема Барселона, Просинечки изразява недоволство, че остава извън състава в предсезонните приятелски мачове и през декември 1996 г. напуска в посока Севиля.
Стив Арчибалд
Шотландският нападател е част от „блауграна“ от 1984 до 1988 г. Доказан голмайстор в Абърдийн и Тотнъм, Арчибалд трябва да замести напусналия в посока Наполи Диего Марадона. Под ръководството на Тери Венейбълс Барселона печели първа титла на Испания от 11 години, а Арчибалд отбелязва 16 гола в първия си сезон. През 1985/86 пък помага на тима да достигне финала на КЕШ, загубен от Стяуа след изпълнение на дузпи. И до днес Арчибалд смята, че най-голямата грешка е била, че той е останал резерва в двубоя за сметка на Пичи Алонсо. Поради чести контузии и ограниченията за чуждестранни футболисти (в тима са още Бернд Шустер, Марк Хюз и Гари Линекер) постепенно губи мястото си в тима и е даден под наем на Блекбърн. през 1987 г. През 1988 г. се завръща в Шотландия в тима на Хибърниън.
Хуан Роман Рикелме
Аржентинският футбол е богат на типични "десетки" и Рикелме не е изключение. През 2002 г. Барселона привлича Рикелме от Бока Хуниорс, но Луис ван Гаал определя трансфера като „политически“ и не разчита много на халфа. В моментите, когато получава шанс за изява, Рикелме играе като флангови полузащитник и на тази непривична позиция вкарва само 3 гола в Ла Лига. След като „каталунците“ приличат Роналдиньо през лятото на 2003 г. квотите за чужденци в отбора са запълнени и аржентинецът е даден под наем на Виляреал, където впоследствие ще изиграе най-добрите си мачове. Години по-късно Андрес Иниеста признава, че се е възхищавал на играта на аржентинеца.
Витор Баия
Португалската легенда става най-скъпият вратар в света, когато подписва с „каталунците“. Барселона плаща на Порто 6.5 милиона евро за услугите на Баия. Витор е неизменен титуляр при сър Боби Робсън и печели с „каталунците“ Купата на носителите на купи и Купата на краля по време на първия си сезон на „Ноу Камп“ – първо подобно достижение на клуба в последните 17 години. След като Робсън е заменен от Луис ван Гаал, холандецът напълва тима със свои сънародници и предпочита на вратата Рууд Хесп. В резултат на това Баия се завръща в Порто след като през сезон 1997/98 играе изключително рядко.
Деметрио Албертини
Най-известен като дългогодишен футболист на Милан, опорният халф приключва кариерата си на „Ноу Камп“. През януари 2005 г. Барса изпитва проблеми в средата на полузащитата, като с травми са Едмилсон, Габри Гарсия и Тиаго Мота. Треньорът Франк Рийкард решава изненадващо да привлече 33-годишния си бивш съотборник Деметрио Албертини, тъй като няма мачове в Шампионската лига през сезона и може да допринесе с опита си. „Каталунците“ не успяват да преодолеят Челси в 1/8-финалите на турнира, но печелят Примера дивисион в края на сезона. Албертини изиграва едва 5 срещи в първенството.
Марк Хюз
Уелският нападател преминава в Барселона от Манчестър Юнайтед през лятото на 1986 г. за 2 милиона паунда. По това време на „Ноу Камп“ пристига и Гари Линекер и идеята е двамата британци да са в основата на бъдещите успехи. Хюз обаче така и не успява да се почувства в свои води в Испания и за 28 мача се разписва само 4 пъти. Привържениците пък настояват вместо Хюз да играе Стив Арчибалд, което усилва напрежението върху футболиста. Още на следващото лято нападателят е даден под наем в Байерн Мюнхен, а през 1988 г. сър Алекс Фъргюсън връща голмайстора в Манчестър Юнайтед.
Прочетете също:
10 забравени футболисти на Реал Мадрид
10 забравени футболисти на Байерн Мюнхен
10 забравени футболисти на Милан
10 забравени футболисти на Интер
10 забравени футболисти на Ювентус
10 забравени футболисти на Челси
10 забравени футболисти на Манчестър Юнайтед
10 забравени футболисти на Арсенал
10 забравени футболисти на Ливърпул