10 футболисти, които се захванаха с политика

Още поне седмица най-обсъжданата тема в България ще бъдат местните избори. Смятаме този период за най-удачен да хвърлим поглед към някои големи футболни звезди, които са направили и не лоши политически кариери. 

В следващите редове ще ви представим няколко случаи, в които футболисти сменят попрището си и активно се включват в политиката. 

  1. Андрий Шевченко (Украйна) 

След фантастичната футболна кариера, бившият нападател на Милан и Челси се впуска в политическия живот на неговата родина. През 2012 г., Шевченко се присъединява към партията "Украйна - Напред!" и е на второ място в листата за парламентарните избори, но партията получава 1,58% и няма депутати в парламента. Още през 1990–те Шевченко и съотборниците му публично подкрепят украинската социалдемократическа партия. На Президентските избори в Украйна през 2004 г. заявява подкрепа към Виктор Янукович. Засега политическата му кариера не се доближава по успехи с футболната, но времето е пред него и може би най-доброто предстои. 

  1. Йордан Лечков (България) 

Няма българин, който да не настръхва, когато си спомни за уникалния гол с глава на Данчо Лечков във вратата на Германия през 94-та година. Освен с изключителна футболна кариера, българинът може да се похвали и с постиженията си в политиката. Йордан Лечков е кмет на град Сливен от 2003 г. до 2011 г., а през 2005 г. е избран за вицепрезидент на Българския футболен съюз. През 2010 година срещу него е образувано досъдебно производство. Разследван е за злоупотреба със служебно положение като кмет на Сливен. На 21 ноември 2013 г. е оправдан окончателно по обвиненията за ощетяване на община Сливен и изтрива петното върху името си. Йордан Лечков е общински съветник в Сливен от 2011 г. насам. В мандат 2011-15 – от листата на ГЕРБ, в мандат 2015-19 – от листата на Движение Обединени региони. На настоящите местни избори, вицепрезидентът на БФС събра едва 5,13% от вота за Сливен.

 

  1. Джордж Уеа (Либерия)

Легенда на Милан, Африкански футболист на годината, носител на Златната топка на Европа. Това е Джордж Уеа. А кариерата му след футболната е дори още по-интересна. Уеа се занимава с хуманитарна и политическа дейност. В продължение на няколко години е Посланик на добра воля към УНИЦЕФ. През 2005 г. решава да се кандидатира за президент на Либерия, но му бива заявено, че няма необходимото образование за подобен пост. Затова той учи в САЩ и се кандидатира през 2014 г., но претърпява загуба на изборите. Все пак, след два неуспешни опита, Джордж Уеа е избран за президент на родината си през декември 2017 г. 

  1. Каха Каладзе (Грузия)

Дълги години Каха Каладзе се подвизава по италианските терени и печели уважението на феновете на Милан със сърцатата си игра и упоритост. Може би тези качества му помагат да успее да се реализира изключително успешно в политиката. През октомври 2012 г. той е избран за Министър на енергетиката и вицепремиер на Грузия. Заема тези длъжности от 25 октомври 2012 до 12 юли 2017 г. На 22 октомври 2017 г. е избран за кмет на столицата на Грузия – Тбилиси, като събира вота на 51% от гласувалите. 

  1. Ромарио (Бразилия)

Ромарио е спечелил почти всичко във футбола – двукратен шампион на Копа Америка, шампион на първенствата на Бразилия, Холандия и Испания, Световен шампион през 1994 година и също така избран за най-добър футболист на турнира. В политиката също има някои добри постижения като през 2010 година е избран в Камарата на депутатите. Ромарио е върл противник на провеждането на световното първенство в родината му през 2014 година, като осъди събитието, че е потопено в корупция и основната му цел е пране на пари. На 5 октомври 2014 г. Ромарио е избран в бразилския сенат с най-много гласове, получени някога от кандидат, представляващ щата Рио де Жанейро. През 2018 г. се кандидатира за губернатор на Рио де Жанейро, но завършва на четвърто място с 8,6% от валидните гласове.

  1. Пеле (Бразилия)

За футболните постижения на Пеле, наричан от мнозина „Краля на футбола“, няма смисъл да говорим. Затова директно ви запознаваме с политическата му кариера. А тя е доста любопитна. Пеле бе част от управлението на спорта в Бразилия. Негова основна цел бе да се справи с корупцията в страната, като дори има закон, който носи неговото име. Интересен факт е, че той се оттегля от политиката през 2001 г. след корупционен скандал, в който е замесен самият той.

  1. Христо Йовов (България)

Христо Йовов, който се превърна в любимец на сините фенове у нас, започна дейно да се занимава с политика, още докато не беше прекратил футболната си кариера. Бижутера се кандидатира за кмет на родния си град Своге през 2011 година, но остана трети в надпреварата. Йовов е общински съветник в Своге, а сега на настоящите местни избори отново се кандидатира за кмет, като този път остана втори на първия тур и все още има шансове да седне на кметския стол след балотажа в неделя. 

  1. Роман Павлюченко (Русия)

Руснакът направи интересна кариера като футболист, а по едно време се беше насочил и към политиката. За четири години в периода между 2008 и 2012 година, той бе депутат от Ставрополски край. Член е на „Единна Русия“. 

  1. Джани Ривера (Италия)

Бившият италиански национал и легенда на Милан се радва и на успешна политическа кариера. Джани Ривера започва политическата си кариера през 1987 г. като депутат, а след няколко мандата, той успява да стигне и до европейския парламент. Ривера е първият футболист, който успява да направи голяма кариера в политиката.

  1. Хакан Шукур (Турция)

Хакан Шукур е легенда на турския футбол, като също така е и автор на най-бързото попадение в историята на световни първенства по футбол. След отказването си от футбола се захваща с политика и става депутат от управляващата партия на Реджеп Ердоган. През 2013 г. той напуска партията и става независим депутат. След ареста на Фетхулан Гюлен, Шукур заминава за САЩ, където е в изгнание. Той често критикува Ердоган в социалните мрежи. В момента е собственик на пекарна в Америка. 


Гласували: 4, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига