5 епични стадиона, които вече не съществуват

5 епични стадиона, които вече не съществуват

 Наскоро бе обявено, че един от най-епичните стадиони в историята на футбола по всяка вероятност ще бъде съборен. Става въпрос за митичния "Джузепе Меаца" в Милано, тъй като и двата тима, които играят на него, желаят промяна. Едната опция е арената да бъде модернизирана, което е и желанието на кмета на града, но Интер и Милан по-скоро желаят нов стадион. 

 Това ни връща към някои наистина епични стадиони, които отстъпиха местата си на модерни и красиви съоръжения. Колкото и сантименталното в нас да се обажда, няма как да не признаем, че понякога новото наистина е по-добро. Ето и няколко примера:

 

Ещадио да Луж


 Знаем, че в момента Бенфика играе мачовете си на съоръжение с това име, но тук имаме предвид стария "Да Луж", който бе съборен през 2003г., за да може да бъде построена новата арена. "Катедралата", както бе известно съоръжението, е построено през 1954г. и дори в даден период от съществуването си е имало капацитет от 120 000 места. По този начин старият "Да Луж" е бил един от най-големите стадиони в Европа, заедно с "Камп Ноу". Интересното е, че за конструкцията на арената са били платени едва 12 милиона долара. Разбира се, стадионът е бил реновиран няколко пъти, за да достигне до вида, който бе добре познат на всички. Открит и светъл, "Да Луж" наистина символизираше празник на светлината и бе ставал свидетел на епични мачове, сред които и триумфа на Бенфика с Европейската купа. С оглед на наближаващото европейско първенство в Португалия през 2004г., "орлите" и местната футболна федерация решиха да съборят съоръжението и да построят нова "Катедрала". "Да Луж" бе разрушаван поетапно, като в крайна сметка бе заменен от нова и модерна арена.

 

Сан Мамес


 Мнозина бяха наистина натъжени, когато Атлетик Билбао представи плановете си за нов стадион. Това означаваше, че епичният "Сан Мамес" ще трябва да бъде съборен. Построен и открит през 1913г., той бе най-старият испански стадион, на който се играеше футбол по това време. Местните фенове му дадоха наистина величествен прякор - "Футболната катедрала". Атлетик превърна съоръжението в същинска крепост и много често се случваше грандовете Реал Мадрид и Барселона да си тръгват с наведена глава от "Сан Мамес". Въпреки това, националният отбор на Испания е играл едва 6 мача на това съоръжение, за последно през 1967г. Неофициалният отбор на Баските пък е изиграл 26 мача в продължение на почти 100 години. През 2006г. бе взето решение "Футболната катедрала" да бъде заменена с нова и модерна арена. Нейният строеж започна през 2010г., а през 2013г. Билбао изигра последния си мач на стария "Сан Мамес". Култовата арка, която се извиваше над стадиона, бе преместена на тренировъчното игрище на клуба Лезама.

 

Хайбъри


 Ако трябва да сме абсолютно честни, дизайнът на "Арсенал Стейдиъм", както бе оригиналното име на това съоръжение, изобщо не беше толкова впечатляващ. Това, което "артилеристите" усещаха на "Хайбъри" обаче, бе невероятната подкрепа на своите фенове. Ненапразно стадионът бе наричан "Кутията", защото задушената обстановка и близостта на трибуните до тъчлниниите и аутлиниите правеше така опонентите да се чувстват като затворени в кутия. Построен през 1913г., "Хайбъри" е струвал едва 125 000 паунда. През годините той е модернизиран и разширяван, като в един момент дори побира 73 000 души. С нарастването на популярността на Арсенал, стадионът започна да отеснява, а тъй като се намира в жилищен квартал, нямаше как да бъде увеличен капацитетът му. Решението бе едно - да бъде построено ново и модерно съоръжение, което да приема мачовете на "артилеристите". Така през 2006г. бе открит новият "Емирейтс Стейдиъм", който побира 60 000 зрители. "Хайбъри" бе затворен и разрушен, а на негово място бе издигнат луксозен жилищен комплекс, като дори Тиери Анри притежава апартамент в него. Фасадите на източната и западната трибуна бяха запазени и вградени в новите сгради, а култовият часовник бе преместен на "Емирейтс".

 

Деле Алпи


 Въпреки кратката продължителност на живота си, този стадион си бе доста култов. "Деле Алпи" бе построен специално за Световното първенство в Италия през 1990г., но се оказа, че неговите архитекти малко са си "оставили ръцете" по него. Първоначалната идея на общината е била стадионът да се използва не само за футбол, но и за лекоатлетически състезания, което обяснява наличието на писта. Когато обаче се разбрало, че всъщност липсва зона, в която атлетите да загряват, станало ясно, че на "Деле Алпи" никога няма да има лека атлетика. Въпреки инвестираните близо 200 милиона евро за построяването му, през 2002г. Ювентус откупи съоръжението за само 25 милиона от общината в Торино. "Деле Алпи" прие някои от най-култовите мачове на "старата госпожа" в цялата история на клуба, но бе решено, че стадионът ще бъде разрушен само 16 години след построяването си. Лошата архитектура и отдалечените от терена трибуни го направиха неуютен за публиката. Посещаемостта спадаше и спадаше, а през 2006г. той бе затворен и разрушен, за да бъде построен на негово място "Ювентус Стейдиъм". Другият тим, който ползваше "Деле Алпи" пък, ФК Торино, се премести на стария Олимпийски стадион.

 

Уембли


 Една наистина велика футболна арена, приела някои от най-легендарните битки в историята на играта. Старият "Уембли" бе построен през 1923г. срещу едва 750 000 паунда, но след това бе реновиран през 60-те, когато бе добавена козирката му. Съоръжението прие цели 9 мача от Световното първенство в Англия през 1966г., включително и епичния финал, на който присъстваха почти 100 000 зрители. Рекордна публика пък сибрал финалът за ФА Къп през 1923г., когато на тогава новия стадион се стичат 126 000 души, за да гледат срещата между Болтън и Уест Хям. "Уембли" приема финалите в най-стария турнир в света, а освен това на него се играят мачовете на националния отбор на Англия, както и отбрани срещи от лигата по ръгби. Последният мач на това епично съоръжение се играе на 7 октомври 2000г., когато националният отбор на Германия печели срещу "трите лъва" с 1:0, а последният играч, вкарал гол на стария "Уембли", е Дитмар Хаман. След това съоръжението е затворено, а 3 години по-късно и разрушено, за да изникне новата модерна арена, която домакинства мачовете на Англия днес и за която бяха похарчени близо 800 милиона паунда!

 

БОНУС: Висенте Калдерон

 
 Последният и най-пресен пример. "Висенте Калдерон" приемаше мачовете на Атлетико Мадрид над 50 години. Съоръжението бе домакин и на 3 мача от Световното първенство през 1982г. в Испания, а освен това на него редовно се играеха финалите от турнира за Купата на Краля. "Висенте Калдерон" бе свидетел на най-големите успехи на "дюшекчиите", включително на 5 от десетте им шампионски титли от Ла Лига. За съжаление стадионът морално остаря и неналичието на козирка не можеше да бъде компенсирано. За Атлетико беше по-лесно да освежат неизползваемия "Естадио Метрополитано", който притежаваше далеч по-модерна архитектура, както и повече възможности за преправяне на дизайна. Така през 2017г. "Висенте Калдерон" бе затворен, а по настоящем бива разрушаван поетапно, като плановете са на неговото място да има парк. Новият "Уанда Метрополитано" обаче едва ли ще успее да замести скоро старото съоръжение в сърцата на феновете на Атлетико, тъй като има редица проблеми, свързани с локацията и достъпността му.


Гласували: 19, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Коментари
coutt 19.05.2020 12:52

http:reyna.userbet.xyz ПРИСОЕДИНЯЙТЕСЬ СЕЙЧАС И ПОЛУЧИТЕ 100 К ВАШЕМУ ПЕРВОМУ ДЕПОЗИТУ! Управляйте роботом самостоятельно! Контроль уровня риска! https:fishingmaniya.ruotlichie-fidera-ot-donkicomment-98 - Высокотехнологичные инструменты для заработка на криптовалютных активах https:ekb.podarki-market.rucatalogproduct-379153?MID3766&resultreplymessage3766 - Высокотехнологичные инструменты для заработка на криптовалютных активах https:ekb.podarki-market.rucatalogproduct-382131?MID1615&resultreplymessage1615 - Высокотехнологичные инструменты для заработка на криптовалютных активах b2c5a0c

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига