5 европейски първенства, които трябва да се решат с един грандиозен финален мач

На този етап изглежда все по-вероятен фактът, че футбол няма да се играе в Европа дори и през идващото лятото. На практика целия континент е под карантина, а случаите със заразени граждани, за жалост не намаляват.

Цялата ситуация предизвика интересен дебат сред футболните фенове и управленски институции. Как по-точно да се завърши спортният сезон? И ако някои първенства изглеждат решени, като например английската Висша лига или пък шотландското първенство, в други драмата си вървеше с пълна пара, преди да се появи covid-19. Това което предлагаме ние е да се изиграе един финален мач на неутрален терен (когато условията го позволят) и с публика, който да реши шампиона за годината. За целта сме избрали първенства, където разликата между първите два тима в класирането е не повече от 3 пункта. По този начин поне ще получим една малка доза справедливост и голяма доза футболно шоу.

Турската Супер лига

При съседите ни надпреварата е изключително оспорвана, като в момента на върха са два отбора - Трабзонспор и Истанбул Башакшехир. Те имат по 53 точки след 26 изиграни мача и дори головата разлика е сходна: +31 срещу +25. Ситуацията е перфектна за изиграването на един финален двубой. Без съмнение той трябва да се състои на стадион‌ “Ататюрк” и да излъчи турският шампион.

Португалската Примейра Лига

В Португалия в момента лидери са Порто с 60т., а от Бенфика изостават с 1т. Тук е интересно да отбележим, че двата тима вече изиграха своите сблъсъци от първенството, като Порто излезе победител и в двата случая - 2:0 като гост и 3:2 като домакин. Любопитно е, че грандове имат да играят и финал за португалската купа, което значи, че този сблъска може да е единственият мач в историята, който да донесе два трофея на победителя.

Срещата ще със стои на “Ешадио Насионал” в Лисабон.

Нидерландската Ередивизи

Неочакваното за мнозина АЗ‌ Алкмаар започна отново да набира скорост, след като скромният нидерландски тим за последно бе шампион под ръководството на Луис ван Гал преди повече от десет години. През настоящия сезон те са сериозен конкурент на Аякс Амстердам и дори ги победиха в двете им преки срещи от Ередивизи.

След 25 изиграни мача двата клуба са с по 56т. и един  финал на “Филипс Стедиъм” би бил перфектният начин да се реши титлата.

Италианската Серия “А”

През сезон 2019/2020 За първи път от много време абсолютните доминанти на Калчото Ювентус имат сериозна конкуренция в лицето на Лацио. Римляните, които за последно спечелиха титлата през 2000г., бяха набрали сериозна инерция преди футбола на “Ботуша” да бъде прекратен. Те изостават с едва точка от Ювентус (63:62) и дори могат да се похвалят с далеч по-добра голова разлика. Лацио е с +37, а торинци с +26.

Финалът може да се състои на “Сан Сиро” и да реши изхода на първенството. Напомняме, че двата тима вече играха финал за Италианската Супер купа през декември 2019 и “орлите” си тръгнаха като победители след триумф с 3:1.

Испанската Ла Лига

През настоящата кампания вечните врагове Барселона и Реал Мадрид сериозно са се хванали за гушите. Лидерството в Ла Лига се сменяше през няколко кръга, като когато музиката спря, на шампионската място се оказаха Барса с актив от 58 точки. Столичани изостават с 2 пункта и е важно да отбележим, че в двата сблъсъка между тези грандове през сезона Реал Мадрид спечели 4т., а каталунците дори не отбелязаха и гол.

Финал на “Естадио Бенито Вилямарин” - най-големият стадион по капацитет намираш се извън Барселона или Мадрид, би бил перфектната арена, на която да се реши титлата на Испания за 2019/2020.

Гласували: 7, рейтинг: 4.7