5 клуба изхвърлени от елита: къде са те сега?

5 клуба изхвърлени от елита: къде са те сега?

 През последната седмица стана ясно, че най-вероятно Манчестър Сити ще отнесе сериозно наказание за нарушения във финансовия фейрплей, за които клубът не е бил напълно честен с УЕФА. Разбира се, британските медии разтегнаха темата от всички възможно гледни точки, като се консултираха със всякакъв вид финансови и правни експерти.  Според някои от тях, на клуба могат да му бъдат отнети точки, играчите да разтрогнат договорите си без да дължат компенсация и дори “гражданите” да бъде пратени в долните дивизии. Навярно тези ситуации са твърде екстремни и едва ли ще се осъществят, но ние решихме да погледнем историята на други отбори, които са били изхвърлени от елита заради нарушения извън футболния терен и каква е била съдбата им след това.

1. Ювентус

 Започваме с най-известния пример от последните десетилетия. В‌ края на сезон 2005/2006 торинци бяха признати за виновни в уреждане на мачове. Според властите, управници от клуба са оказвали влияние на рефери в определени двубои. Провинението коства две титли на Юве и изхвърляне на клуба във второто ниво на италианския футбол - Серия “Б”. “Бианконерите” също така стартираха новата кампания с актив от -9 точки.

Как се развиха нещата след това?

 За щастие на феновете на клуба, много от звездите показаха лоялност и решиха да останат в тима в тези тежки моменти. Играчи като Буфон, Киелини, Дел Пиеро, Трезеге и Недвед помогнаха на Ювентус да спечели промоция още от първия опит.

 Следващите сезони за Ювентус обаче не бяха лесни, като торинци трябваше да живеят под доминацията на миланските грандове, които спечелиха титлата 4 поредни пъти (Интер: 3 и Милан: 1). Постепенно обаче Ювентус успя да изгради боеспособен състав, благодарение най-вече на умелата и компетентна работа на изпълнителния директор Бепе Марота и през 2012г. най-после титла от Серия “А” се завърна в Торино. Оттогава до сега нито един друг италиански тим не е ставал шампион на страната, а “черно-белите” успяха да достигнат и два финала в УЕФА‌ Шампионска лига.

2. Стяуа Букурещ

 През 1947 година румънската армия основава CSA Букурещ (Спортен клуб на армията), но през 1998г. футболистите решават да се отделят от армейските си корени и да създадат отбор, който не е обвързан с държавните войски.

Как се развиха нещата след това?

 През 2014г. румънската армия отправя официално оплакване в съда срещу името на новия клуб. CSA‌ се прекръства на Стяуа Бъкурещ, а клубът на армията отново започва спортна дейност. Само че “армейците” стартират от четвъртото ниво на румънския футбол, където се състезават и до днес.

 Куриозното е, че и двата клуба си преписват многото успехи на предишния отбор, включително и Европейската купа, спечелена през 1986г.

3. Парма

 Клубът е една от силите на “Ботуша” в началото на настоящия век. В състава им се състезават футболисти от класата на Джиджи Буфон, Лилиан Тюрам и Фабио Канаваро. Благодарение на тях, Италианската купа за сезон 2001/2002 е завоювана.

 За беда на феновете, това е последният голям успех на любимците им. Компанията, която е собственик на тима “Пармалат” фалира и тимът е принуден да продаде звездите си в опит да погаси финансовите дългове.

Как се развиха нещата след това?

 След сериозни финансови проблеми, продължили десетилетие, клубът е обявен в ликвидация и пратен да играе в Серия “Д”.

 Въпреки тези несполуки, Парма постига нещо невероятно - те печелят 3 поредни промоции и през сезон 2018/2019 се завръщат в елита, където завършват на 14-о място. Настоящият сезон е техния втори пореден в Серия “А” и по всичко личи, че те отново ще оцелеят и дори ще завършат в топ 10.

4. Олимпик Марсилия

 През 80-те години на миналия век френският бизнесмен Бернард Тапи е избран за президент на клуба. Той се заема с нелеката задача да изгради един от най-добрите отбори, които Франция е имала. С имена в състава си като Папен, Дешан, Боли, Десаи и Бартез, Олимпик печели Лига 1 в четири поредни сезона (от 1989г. до 1992г.) и играе два финала в Шампионската лига - единият от които спечелен срещу Милан през 1993г.  Но проблемите за клуба идват точно в дните преди този знаменит за тима момент.

 Тъй като марсилци се борят и за титлата във френското първенство, те не могат да си позволят да се отпуснат в мачовете за Лига 1, което е проблем, защото седмица преди финала те имат мач срещу Валансиен. Г-н Тапи решава да се опита да подкупи няколко играчи на съперника и в крайна сметка те печелят дубъл, състоящ се от Шампионска лига и Лига 1. Единственият проблем е, че футболистите на Валансиен публично обявяват за инцидента с Тапи, което води до разследване на Марсилия.

Как се развиха нещата след това?

 Титлата на Олимпик Марсилия във френското първенство е отнета, а клубът е пратен да играе в Лига 2. Те също така губят право за участие в следващия сезон на Шампионска лига. Все пак трофеят им, спечелен във финала срещу Милан, си остава във витрината им.

 През 1995г. клубът се завръща в елита, но никога повече не е същата сила, както в периода на Бернард Тапи.

 5. Рейнджърс

 Шотландския клуб е един от най-великите в историята на страната, но дори и множеството спечелени трофеи не успяха го спасят от фалит. През 2012 година Рейнджърс изпадат в ликвидация заради дългове в размер на 150 млн. евро.

 Много от играчите решават да си търсят нов клуб, а разбира се феновете остават верни. Рейнджърс е основан отново и започва да играе в четвъртото ниво на шотландския футбол.

Как се развиха нещата след това?

 За Селтик промяната е добре дошла. Отборът обира почти всеки местен трофей в последните 8 години. Когато Рейнджърс започват живота в четвърта дивизия, Селтик изостават с 11 титли на страната. Към днешна дата те имат цели 50 и са само на 5 от това да задминат големите си врагове.

 Рейнджърс се завръщат в елита през сезон 2016-2017, но така и не успяват да се преборят с доминацията на Селтик. През 2019г., те най-после достигат второ място в класирането - тяхното най-високо от ликвидацията насам.


Гласували: 22, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Коментари
ЦСКА умре 18.02.2020 21:36

ЦСКА София Причината е в Гриша Ганчев.

Отговори 2 1
М.Т. 19.02.2020 12:32

Можехте да добавите и отбора на АЕК , който беше пратен във В група заради дългове но 5 години след това станаха шампиони на Гърция.

Отговори 0 0
Ивайло Вачев 19.02.2020 16:55

Благодарим за добавката

Отговори 0 0
mi cska det umre 19.02.2020 16:52

?

Отговори 0 1
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига