Помните ли бившия нигерийски нападател Нванкво Кану? Разбира се, че го помните. Той бе част от онзи голям състав на Арсенал, който мачкаше наред, спечели дубъл за сезон 2001/02, а две години по-късно вдигна титлата в Англия без да допусне нито една загуба за цялата кампания! Кану бе ползван по-често като резерва, но вкара солидно количество голове за "артилеристите", а след като напусна "Хайбъри" се премести в Портсмут, където пък завоюва ФА Къп. Доста преди да се стигне до тези успехи, нигериецът имаше сериозни проблеми, които заплашваха не само кариерата му, но и живота му.
Нванкво Кану се появява за пръв път в Европа през 1993г. Тогава, едва 17-годишен, той става част от онзи звезден отбор на Аякс, който спечели Шампионската лига през 1995г. Ролята му в този успех е доста периферна, но той все пак влиза като резерва във финалния мач срещу Милан. Година по-късно Кану е продаден в другия милански гранд - Интер, но дебютът му се отлага с повече от година.
Защо?
През 1996г. се провеждат летните олимпийски игри в Атланта. Отборът на Нигерия е един от 16-те, които спорят за златните медали в турнира по футбол. "Суперорлите" притежават невероятен състав, в който личат имената на Тарибо Уест, Джей-Джей Окоча, Емануел Амунике, Даниел Амокачи, Селестин Бабаяро, Сънди Олисех, добре познатият ни Гарба Лавал и Нванкво Кану. Нигерийците играят страхотен футбол и стигат до финала, елиминирайки Мексико и Бразилия по пътя си, а във финалния сблъсък побеждават и Аржентина с 3:2, печелейки златните медали. Кану бележи 2 гола в турнира. Бъдещето е пред него, той е едва на 20 години.
При завръщането му в Европа, нигериецът минава рутинен медицински преглед в новия си клуб Интер, където лекарите констатират, че Кану всъщност страда от сериозен порок на сърцето. Налага се да му бъде направена операция в Щатите, за да може той да води пълноценен живот. Самият играч казва: "Сега вече знам, че в колкото и добра форма да си, това не означава, че сърцето ти е здраво." Нападателят се възстановява от операцията чак до месец април 1997г. През следващия сезон изиграва едва 16 мача, в които бележи само 1 гол. Мнозина го зачеркват с дебелия маркер за футбола. Ясно е, че Кану няма бъдеще в Интер и "нерадзурите" го продават на Арсенал през февруари 1999г. Там той рестартира кариерата си и се превръща в любимец на феновете на "артилеристите" и на мениджъра Арсен Венгер.
И може би най-важното от всичко това е, че Нванкво Кану, подобно на други известни личности, преминали през определено изпитание, решава да помогне на обществото в борбата му със сърдечните проблеми. През 2000г. той основава фондацията Kanu Heart Foundation, която се занимава с това да събира средства и да подпомага деца със сърдечна недостатъчност. Първоначално идеята на Кану е да помага на деца в пределите на Нигерия, но в последствие животоспасяващи операции, спонсорирани от фондацията, се провеждат и извън границите на страната. От тогава до сега, Kanu Heart Foundation е спасила животите на точно 538 деца със сърдечни проблеми по целия свят. Според координатора на организацията, Пастор Онуебучи Абиа, са били похарчени приблизително 4,2 милиона долара за тези интервенции, а списъкът на чакащите помощ нараства ежедневно. Точно за това голямата цел на фондацията е да се изгради специализирана кардиологична болница. По този начин разходите за транспорт и какво ли още не ще спаднат и ще могат да бъдат спасени повече животи. Kanu Heart Foundation предалга да бъде построен и оборудван кардиологичен център в столицата на Нигерия - Абуджа. Проектът ще бъде първи по рода си в африканската страна и ще позволява да бъдат извършвани приблизително по 250 животоспасяващи операции годишно. Цифрата може и да звучи внушителна, но за седмата по население страна в света с близо 200 милиона жители, това си е направо капка в морето. От 2008г. насам Kanu Heart Foundation се занимава и с това да оказва първа помощ на бездомни хора и деца-сираци.
Самият Нванкво Кану претърпя втора операция на сърцето през 2014г., която беше по-скоро с цел да се обнови артерията на аортата, подменена през 1996г. Съпругата му Амара наскоро издаде книга, посветена на здравословния начин на живот, който тя препоръчва на спортистите. В нея са засегнати случаите и на други известни футболисти с кардиологични проблеми. Един от тях е Фабрис Муамба, който получи инфаркт по време на мач и като по чудо оцеля. Друг от примерите е бившият халф на Нюкасъл Шеик Тиоте, който нямаше този късмет и почина през 2017г. "Футболистите умират на терена и не смятам, че това се взима на сериозно от клубовете. Те трябва да въведат по-обстойни прегледи на играчите си, защото здравето им е на първо място, след това са парите!", казва Амара.
Кану също следва съветите на жена си и живее по нейните правила. "Сърцето е най-важната машина в човешкото тяло, когато тя спре - край.", казва той. В блога на сайта на неговата фондация ежедневно се публикуват какви ли не материали и съвети за това как да се запази сърдечното здраве. Също така има и номера на изтъкнати нигерийски кардиолози, към които хората да се обърнат в случай на нужда.