"Червеният бик", който изуми цяла Австрия

Чували ли сте името Джонатан Сориано? Вероятно не, защото испанският нападател не е особено популярен в Европа, но през 2013г. той привлича вниманието на цяла футболна Австрия с потресаващото си изпълнение в мача на своя РБ Залцбург срещу тима на Волфсбергер.

Сориано е юноша на Еспаньол, но не се налага в първия състав на "папагалчетата". Той стига дори до Барселона, но главно се състезава в Б-отбора на каталунския гранд. През януари 2012г. обаче Сориано най-сетне напуска пределите на Испания и акостира в Първа австрийска Бундеслига, подписвайки с богаташите от Ред Бул Залцбург.

"Червените бикове" печелят дубъл, въпреки че Джонатан бележи рядко. През втория си сезон започва да вкарва редовно и приключва кампанията с 29 гола в 38 мача във всички турнири. Тъкмо тогава Сориано прави нещо, което шокира цяла Австрия, а защо не и Европа.

На 20 април 2013г. Залцбург имат важен мач с един от солидните тимове в Бундеслигата Волфсбергер. За Сориано обаче денят започва с много различни от футбола изживявания. Съпругата му Кристина Сабатер постъпва в болницата, за да роди дъщеря им Абрил. След като вижда за пръв път детето си, Джонатан решава да помогне и на другото си семейство - РБ Залцбург.

Той се качва на колата и потегля към стадиона. Двубоят не се развива в полза на "червените бикове", тъй като на почивката резултатът е 2:2. Сориано пристига и е пуснат в игра за втората част. Още в 50-ата минута той бележи за 3:2, а до края на мача забива хет-трик. Ред Бул печелят с 6:2, а името на Джонатан обикаля спортните медии на Стария континент.

За негово огромно съжаление, Залцбург изпускат титлата за сезон 2012/13 и тя отива в ръцете на Аустрия Виена. Сориано пък остава втори в голмайсторската листа след стрелеца на столичани Филип Хосинер.

Във въпросната среща, освен Сориано, с хет-трик се отчита и друг играч на Ред Бул - Алан. Щастливият Джонатан, който в един и същи ден носи победата на своите и става баща, казва след мача:

"Това е невероятен ден за мен. Едва ли някога ще забравя как получих възможността да играя в този мач и да вкарам три гола."

Сориано остава в Ред Бул до януари 2017г., когато преминава в Китай. За австрийския клуб той има 202 мача и 172 гола, което го прави водещ голмайстор за всички времена на "червените бикове". Ето видео от геройското му изпълнение срещу Волфсбергер:

Гласували: 8, рейтинг: 4.9