Да загубиш с 0:149

Съвсем наскоро бях на куиз, където водещият зададе въпроса: Коя е най-голямата загуба/победа в историята на футбола? Неколкцина смело предположиха, че става дума за онова 31:0, с което Австралия размазва Американска Самоа в световна квалификация за Мондиал 2002 в Япония и Южна Корея.

Да, ама не! Това е доста далеч от най-голямата победа/загуба в историята. Тя идва на датата 31 октомври 2002г. и е в мач от мадагаскарското първенство между съставите на Адема и СОЕ. Как обаче е физически възможно да паднат 149 гола за 90 минути? Нима някой може да вкара почти по 2 гола на минута? Ето я и цялата история:
 Играят се последните мачове от шампионата в Мадагаскар за сезон 2002. В един от тях става ясно, че отборът на СОЕ (Стад Олимпик де Емирн, Мадагаскар е бивша френска колония) губи титлата, която е завоювал през 2001г. за сметка на АС Адема. Това се случва, тъй като Адема прави равенство с тима на ДСА Антананариво, като в заключителните минути на срещата реферът отсъжда спорна дузпа и Адема се добира до равенството 2:2, което ги прави недостижими на върха.

Бесни от този развой, играчите на СОЕ решават да протестират срещу това решение на съдията в прекия мач между тях и Адема, който по програма се играе непоследствено след гореописания. Те няма как да се преборят за титлата, за това решават да си вкарват автоголове. Някои източници твърдят, че има договорка между рефера и отбора двубоят да не бъде прекратяван. Явно времето е стигнало за точно 149 попадения в собствената врата. Гледката е толкова отблъскваща, че хората по трибуните отиват в клубния офис и искат да им бъдат върнати парите за билети.

В резултат на това, мадагаскарската футболна федерация раздава обилно количество наказания. Треньорът на СОЕ Зака Бе, обвинен, че е мастърмайндът зад цялата тази работа, е със спрени права за 3 години, а освен това му е забранено въобще да посещава футболни срещи за този период. Играчите на тима Мамисоа Разафиндракото (капитан на националния отбор), Манитранирина Андрианиаина (капитан на СОЕ), Николас Ракотоариманана и Доминик Ракотонандрасана също отнасят наказания да не играят до края на сезона, както и да не посещават мачове. Останалите футболисти и от двата отбора получават предупреждение от мадагаскарската федерация да се отнасят по-сериозно към официални футболни мачове и биват заплашени от сериозни санкции при бъдещи подобни прояви.

Самата федерация на островната страна е заплашена от закриване от спортното министерство на Мадагаскар, но решението в последствие е отменено. Загубата остава в историята като най-голямата откакто съществува играта, задминавайки двубоя за шотландската купа от 1885г. между отборите на Арброут и Бон Акорд, която завършва при резултат 36:0.

Гласували: 7, рейтинг: 4.9