"Старата госпожа", "Червените дяволи", "Синовете на Бога", "Жълтата подводница", "Карамелите" и т.н. Това са прякори на отбори, които всички знаем. Някои от тях са добре обосновани, други - не чак толкова. Някои олицетворяват философията, историята или принципите на даден клуб. Има и такива, обаче, които са толкова странни и ненормални, че малцина предполагат от къде идват. Разбира се, тези отбори не са от най-известните в света на футбола, но пък прозвищата им са толкова цветущи, че им печелят популярност, макар и с комична нотка, а не с представянето им на терена.
10) Албасете
Започваме скромно с този не особено популярен испански клуб. Албасете има едва седем сезона в Примера Дивисион в цялата си история, като за последно се подвизава в испанския футболен елит през 2004/05. Интересен факт е, че самият Андрес Иниеста рита за този отбор преди да се присъедини към академията на Барселона. Но дори това не е чак толкова интересно, колкото прозвището на тима - "Clockwork Cheese". Всъщност не знам точно как се превежда този странен псевдоним. Може би нещо от рода на "Сирене по часовник"? Но пък знам от къде идва! През 70-те години на 20-и век, град Албасете, намиращ се в централна Испания, става известен с производството си на сирене. Хората се опитват да копират вкуса на популярната холандска марка сирена "Clockwork Orange". От там и футболния отбор на града получава този прякор. Да се върнем за миг и на Андрес Иниеста. В момента той притежава сериозен пакет акции в клуба, но за негово съжаление тимът така и не успява да намери път към елита вече 14-та поредна година!
9) Малага
Оставаме на иберийския полуостров, но се местим малко по на юг. Стигаме до град Малага, който до скоро имаше поводи да се гордее с футболния си отбор. ФК Малага бе редовен участник в Примера Дивисион, а преди няколко сезона дори се добра и до четвъртфиналите в Шампионската лига по време на арабските инвестиции в клуба. Любимият отбор на Антонио Бандерас носи любопитен прякор - "Аншоата" ("The Anchovies"). Загадъчно, нали? Цялата работа идва от там, че тази риба е културен символ на града и също така присъства в голяма част от традиционните за Малага ястия. Определено не вдъхва кой знае колко страх в сърцата на опонентите си, но пък би седяло доста добре при приготвянето на пица.
8) Алемания Аахен
Колко пък странен може да е прякорът на този немски тим? Отговорът - много! Всъщност, прозвището на Алемания Аахен е далеч по-известно, отколкото футболните постижения на този скромен клуб. Освен като "алеманците", немски племена от древни времена, играчите на този отбор са известни още като "картофените бръмбари". Предполагам всички ще помислите, че в миналото районът около Аахен е бил засят главно с картофи, та прозвището да е свързано с това. Нищо подобно. "Картофените бръмбари" идва от цветовете на екипите на Алемания, които са жълти и черни райета. Досущ като гореспоменатите насекоми! За нас това са си едни най-обикновени колорадски бръмбари, но в Германия все още не са се досетили за това сложно име. За нещастие на феновете си, "картофените бръмбари" наскоро не са помирисвали елитен футбол, като в момента се намират в 4-та немска дивизия.
7) Киево
По всяка вероятност повечето от футболните фенове знаят историята около този клуб. Киево е далеч по-непопулярният и нетитулуваният клуб във Верона, а до преди 20 години никога не беше играл в италианския елит. Въпреки това съперничеството на двата тима от Града на Ромео и Жулиета е пословично. Дори тифозите на Верона измислят прякора на Киево - "Летящите магаренца" (I Mussi Volanti). Разбира се, те нямат за цел точно това. Историята е такава, че в края на 90-те години на 20-и век, Киево се опитва да влезе в Серия А, но на няколко пъти се проваля. Треньорите на тима се сменят, но промоцията изглежда като невъзможната мечта. По това време се появява и прякорът, който е измислен от тифозите на Верона с цел да унижи съперника. Те казват, че Киево ще влезе в Серия А "когато магаретата се научат да летят". За техен ужас, тимът все пак печели промоция през сезон 2000/01 с Луиджи Делнери начело, а президентът Лука Кампедели харесва как звучи "летящите магаренца" и го приема за официално прозвище.
6) Айнтрахт Франкфурт
В наши дни тимът, известен като "орлите", прави същински фурор, както в Първа Бундеслига, така и в турнира Лига Европа, където се класира за полуфиналите, елиминирайки португалския Бенфика след загуба в първия мач с 2:4. Това прозвище далеч не е единственото и най-звучното на тима от Франкфурт. В началото на 90-те, Айнтрахт става известен с това, че играе изключително силен футбол срещу топ отборите в Германия и много често се поздравява с успеха, но в същото време се проваля в мачовете срещу по-слабите опоненти. Тъкмо по това време се появява и прякорът "Дивата на настроения" (Launische Diva). Десетина сезона след това прозвището е актуално с пълна сила, когато Айнтрахт Франкфурт става асансьор между Първа и Втора Бундеслига. Тимът записва поредица от промоции и изпадания за неудовлетворение на феновете си. Сега обаче сякаш тези времена са останали далеч назад.
5) Бохемиан
Връщаме се на Острова, но този път ще идем в Ирландия. Там намираме отборът на Бохемиан, който е 11-кратен шампион и 7-кратен носител на купата на страната. Моля да не се бърка с чешкия Бохемианс! Хората, които са основали този футболен клуб, така и не успели да му измислят подходящо име. За това те решили да оставят тяхната същност да излезе на яве - група бохеми, които обикалят Дъблин и играят футбол където им падне. Прякорът, който техните опоненти им лепват, е "Циганите" (Тhe Gypsies) и той произлиза от начина на живот на играчите. Те обичат шумните веселби и събирания, пийват сериозно количество алкохол, пушат цигари и се отдават на живота. Същински бохеми! Играчите не се сърдят и приемат прякора, защото според тях той тотално отразява бохемския им дух.
4) Депортиво Гуадалахара
Мексиканският клуб, който е носител на 7 титли на страната, е известен по света с едно друго име - Чивас. Какво означава то? Чивас всъщност е част от прякора на Депортиво Гуадалахара. Цялото прозвище на тима е "Чивас Раядас", или още преведено "Козлите на райета". Мексиканска му работа! Прякорът навлиза в сила през далечната 1948г., като причината за това са играчите на клуба, които са толкова атлетични, че подскачат точно като кози. И понеже официалният екип на Депортиво е червено-бели райета - ето го и него. "Козлите на райета" се появяват на бял свят, а клубът решава да наложи това прозвище като официално.
3) Нюелс Олд Бойс
Местим се малко по на юг и стигаме до Аржентина. Известна с двата си големи гранда Ривър Плейт и Бока Хуниорс, латиноамериканската страна е дом и на редица други тимове, които са неизменна част от световното футболно наследство. Такъв е и отборът на Нюелс Олд Бойс. Основан през далечната 1903г., клубът е кръстен на един от създателите си - английският имигрант Айзък Нюелс. Прякорът на тима обаче е изключителен - "Прокажените" (La Lepra)! Много брутално, нали? Намеква за не особено здравословна история. Истината обаче е друга. Никой от играчите на Нюелс Олд Бойс не е бил прокажен, както се е смятало до едно време, а по-скоро признание, задето тимът участва в благотворителен мач за събиране на средства за подпомагане на клиника за прокажени през 20-те години на 20-ти век.
2) Ним
Завръщаме се в Европа и ще останем тук до края на нашата статия. Ним, или по-точно Ним Олимпик, както е цялото име на този френски тим, е носител също на странен прякор. Отборът е новак в Лига 1 през този сезон, но исторически погледнато престоите му в елита са доста кратки и епизодични. Това обаче не пречи Ним да има едно от най-агресивните прозвища в света на футбола - "Крокодилите" (Les Crocodiles). Тук веднага човешкият мозък си прави брутални асоциации с хора, хвърляни на тези свирепи влечуги и безкрайни кървища. Е, нищо подобно. Прякорът на тима е свързан със събития още от древни времена. "Крокодилите" е препратка към герба на града, който е почит към древната римска монета, изобразяваща крокодил, прикован към палмово дърво. Този образ е предназначен да символизира римското завладяване на Египет.
1) Хартлипул
Англия е родина на множество странни прякори на футболни отбори. Най-блестящите от тях обаче са свързани с клубове, които са далеч от погледите, вперени във Висшата лига. Такъв е случаят и с тима на Хартлипул. Техният официален прякор е... хмм, добре де - "The Monkey Hangers". Също се затруднявам с точния превод, но кой би използвал хора, които бесят маймуни, за прозвище на футболен клуб? Освен това маймуните не са включени във фауната на Великобритания, така че от къде идва това? Обяснението е лесно. Прозвището произлиза още от Наполеоновите войни, когато в останките на френски кораб край английския бряг е открита една-единствена жива маймуна. Останалите са се удавили. Поради някакви причини, животното е било облечено във френска военна униформа. Това, за изненада на моряците, пристигнали в последствие, накарало местните рибари да помислят маймуната за френски шпионин и да се опитат да я разпитат. Историята завършва с това, че животното все пак е обесено, задето е запазило мълчание. Не особено голям повод за гордост, но все пак.
Прочети още | Топ истории от лудия шотландски футбол!
Помогнете на мисията ни за достоверност на новините. Споделете тази статия във Facebook и посещавайте otzasada.com всеки ден!