Изглежда спорът ЗА или ПРОТИВ нововъведението ВАР няма да стихне скоро. Ежедневно различни хора от футболната общественост в Европа засягат темата, излагайки своите доводи относно позитивите или негативите, които системата носи. Едни казват, че ВАР помага, тъй като позволява на съдиите да вземат важни решения, които са пропуснали да видят в реално време. Това е и целта на тази технология! Други обаче са на мнение, че това постоянно накъсване на играта, което се получава когато съдиите отидат да гледат видеоповторението, е в ущърб на играта и развалят романтиката и непредсказуемостта във футбола.
От друга страна обаче броят на фрапантните съдийски грешки главоломно маналява. Който е готов да спори за това, може спокойно да отговори на следните въпроси: Какво ще кажете за поредицата от безумни решения на Том Хенинг Йовребо в полуфинала между Челси и Барселона преди 10 години? А за прословутата тесла срещу националния отбор на България срещу Италия на Световното първенство в САЩ, когато френският рефер Жоел Киню пропусна да отсъди чиста дузпа за нашите? Връщайки лентата все по-назад ще намерим какви ли не ненормални ситуации, в които съдиите са взимали възможно най-грешните решения. Тук ще се спрем на някои от тях.
Това са десет свръх-грешни решения, които реферите са взимали.
10) Холандия - Англия, 1993
Започваме този списък с едно тънко прецакване на английския национален отбор. То идва в квалификационен мач за класиране на Световното първенство в САЩ. Двата тима се намират в една квалификационна група заедно с тимовете на Полша, Турция, Сан Марино и Норвегия. Учудващо за мнозина, скандинавците правят редица силни игри и заемат първото място след изиграването на 9 срещи и не могат да бъдат достигнати, тъй като водят с 3 точки (по онова време за победа се присъждат 2 пункта, а не 3). В същия този 9-ти кръг, Холандия и Англия се срещат в пряк сблъсък за второто място, което ще им даде път към Щатите. Те са с по равен брой точки, а герои има и от двете страни. За "лалетата" се изявяват имена като Рууд Гулит, Денис Бергкамп, Марк Овермарс, Роналд Куман и т.н. Англичаните пък разполагат с Иън Райт, Дейвид Плат, Алан Шийрър, Пол Гаскойн, Джон Барнс, Пол Инс, а на вратата им се утвърждава Дейвид Сиймън. "Трите лъва" играят по-силно и в една ситуация Дейвид Плат се отскубва сам срещу вратаря. Той обаче е застигнат и подсечен брутално от Роналд Куман. Спорът, който настъпва, е дали нарушението е извън или вътре в наказателното поле. Червеният картон за Куман дори и не подлежи на коментар, той е задължителен. Само че не така вижда нещата немският рефер Карл-Йозеф Азенмахер. Той показва само жълт картон на защитника на "лалетата" и отсъжда пряк свободен удар. Това му решение в последствие коства скъпо на англичаните, защото през втората част Куман бележи един от знаковите си голове от пряк свободен удар, а в крайна сметка Холандия печели с 2:0. В следствие на всичко това, мениджърът на "трите лъва" Греъм Тейлър напуска, а хората на Острова гледат световното по телевизията.
9) Англия - Германия, 2010
Втори пореден мач с участието на "албионците". Пренасяме се в малко по-нови времена, като този мач е доста пресен за феновете на футбола. Световното първенство в Южна Африка далеч няма да се запомни като едно от най-добрите, нито като едно от най-резултатните, да не говорим за толкова тегавия шум, издаван от вувузелите. Англичаните попадат в на пръв поглед лесна група с отборите на САЩ, Словения и Алжир. Само че "трите лъва" обичат да си правят живота труден и след две равенства от първите два мача класирането им напред виси на косъм. В решителната среща те все пак печелят с 1:0 срещу Словения и прескачат групата на второ място. Германия от своя страна също има трудности. След разгромна победа на старта срещу Австралия, "маншафта" е сразен от Сърбия, но в последната среща побеждава вече класиралия се тим на Гана и го изпреварва. Така схемата на турнира противопоставя двата големи съперника един срещу друг още в осминафиналите. Двубоят започва кошмарно за англичаните, като два бързи гола на Мирослав Клозе и Лукас Подолски осигуряват ранна преднина за немците, но Матю Ъпсън все пак връща едно попадение преди почивката. Миг след това идва един от най-спорните моменти в целия турнир, а може би и в историята на световните първенства. Франк Лампард отправя удар, който се отбива в напречната греда и тупва зад голлинията, което е видно с просто око дори и в реално време. Над 40 000 зрители на стадиона виждат това, но не и главният съдия от Аржентина Хорхе Иарионда. Той не зачита попадението, а протестите на англичаните продължават по време на целия мач. След почивката Германия взима тотален превес и в крайна сметка печели с 4:1. Иарионда е изваден от съдийството за останалата част от турнира, а неговият гаф стои в основата на въвеждането на технологията на голлинията по настояване лично на президента на ФИФА Сеп Блатер. За немците пък това е сладък реванш за финала през 1966г., когато англичаните печелят с подобен спорен гол.
8) Уотфорд - Рединг, 2008
Тази ситуация идва от един далеч по-незначителен мач от осминафинал на световно първенство. Всъщност, той дори не е от елита на Англия, а от второто ниво - Чемпиъншип. Срещата е между отборите на Уотфорд и Рединг, които спорят за попадане в плейофите за влизане във Висшата лига. Главно действащо лице обаче отново става реферът Стюърт Атуел, който дебютира в съдийството на едва 25-годишна възраст. Сезон 2008/09 е вторият за него в професионалния футбол, но той сътворява гафа на десетилетието. При един корнер в полза на Рединг, в наказателното поле настъпва тотален хаос. Защитникът на Уотфорд Джон Юстас избива топката в, или поне той така си мисли, корнер, само че на аутлинията има състезател на Рединг, който я връща обратно пред вратата на "стършелите". Тук някъде Стюърт Атуел дава сигнал и посочва центъра, а всички играчи вдигат ръце в недоумение. Оказва се, че реферът е сметнал изчистването на Юстас за удар към вратата, който е изчистен от зад голлинията. Асистентът на Атуел, Найджъл Банистър, подава сигнал за корнер, който главният съдия разтъклува грешно и отсъжда гол за Рединг. След края на срещата, завършила при равенство 2:2, мениджърът на Уотфорд Ейди Буутройд заявява, че тази грешка е толкова шокираща, равняваща се на НЛО, кацнало по средата на стадиона. Гостите от Рединг, които са облагодетелствани от цялата тази ситуация, също обаче са потресени. Човекът, който изпълнява корнера, Стивън Хънт казва, че това е най-лошото решение, което е виждал в историята на футбола. Е, поне е някакво постижение, нали?
7) Ливърпул - Евертън, 2000
Изглежда съдиите на Острова са генетично предразположени да взимат изцяло и шокиращо грешни решения. Такъв е и случаят в мърсисайдското дерби между Ливърпул и Евертън през 2000г., когато добре познатият рефер Греъм Пол сътворява невероятна глупост. Ако си спомняте как на Световното през 2006г., същият този съдия даде 3 жълти картона на Йосип Шимунич в двубоя между Хърватска и Австралия преди да го изгони, но това дори не е най-великата му грешка. Та дербито на Ливърпул е в заключителните си секунди, а резултатът е равен 0:0. Топката спокойно е излязла в аут и стражът на "червените" Сандер Вестервелд се готви да изпълни удар от вратата. Той вкарва кълбото в игра, след което прозвучава сигнал, сигнализирайки за края на срещата, като публиката очаква това да се случи и да узакони скучното равенство. Само че вместо това се разиграва изключително странна ситуация. Това, което се случва е, че Вестервелд всъщност уцелва халфа на гостите Дон Хъчинсън и топката полека-лека се търкулва във вратата на Ливърпул. Холандският страж, разбира се, дочувайки сигнала, решава че мачът е приключил и по никакъв начин не реагира. Оказва се, че всъщност реферът не е свирил край на мача, но кашата става пълна, когато голът е отменен. В крайна сметка така и не се разбира какво точно се случва. В тефтера си Греъм Пол записва, че двубоят е приключил при равенство 0:0 и официално това се счита за краен резултат. Години по-късно съдията признава, че не е давал сигнал за приключване на срещата и този гол е отменен неправилно, за което той ужасно съжалява.
6) Хофенхайм - Байер Леверкузен, 2013
Доказателство, че не само английските рефери са зле. Случката е съвсем прясна, като повечето от вас по всяка вероятност веднага се сещат за какво става дума. След като в двубой между Вердер и Волфсбург в края на 90-те, рефер отменя гол, защото твърди, че е свирил край на мача преди топката да премине голлинията, това е може би втората най-скандална ситуация в историята на Бундеслигата. Главно действащо лице в нея е международният немски съдия Феликс Брих. Ако името ви е познато - това е реферът, който свири финала в Шампионската лига през 2017г. между Реал Мадрид и Ювентус. Няколко години по-рано обаче, Брих има всички основания да бъде разочарован от едно от собствените си решения. Та мачът е пореден кръг от Първа Бундеслига, а съперници са коравите тимове на Хофенхайм и Байер Леверкузен. Един удар с глава на Щефан Кислинг, рекордьор по мачове за "аспирините", спира, както изглежда, в мрежата на домакините. Отсъден е гол и играчите на Леверкузен се радват, докато тези на Хофенхайм са крайно изненадани и дори потресени. Това, което Феликс Брих не вижда, е че реално ударът на Кислинг излиза в аут и облизва мрежата от външната й страна. Само че тъкмо там някъде се намира една малка дупка, през която кълбото влиза във вратата. Никой от реферите не забелязва това и е отсъден гол. Благодарение на това попадение-фантом, Леверкузен печелят мача с 2:1, а след неговия край изпълнителният директор на тима Руди Фьолер дава духовито интервю, в което казва: "Дитмар Хоп (президентът на Хофе) похарчи толкова много пари за този прекрасен нов стадион, че човек би си помислил, че е можел да отдели още някое и друго евро за читави мрежи".
5) Мексико - Ел Салвадор, 1970
Завръщаме се отново към световните първенства, защото те изобилстват от странни случки и истории, особено тези, които се играят в ранните години на футбола. 1970-та не е чак толкова отдавна, но тъкмо тогава се случва нещо изключително странно. Първенството е в Мексико, а двубоят е между съставите на домакините и дебютанта в надпреварата Ел Салвадор. Играчите от малката държавата в Централна Америка минават през ада, за да се доберат до турнира. Те първо печелят квалификационна група, след което печелят втора група, а в крайна сметка играят и финал в 3 мача с тима на Хаити, за да си осигурят място сред най-добрите на планетата. И всичко това, само за да бъдат посечени от египетския рефер Али Хюсеин Кандил във втората си среща. Салвадорците губят от Белгия с 0:3, а след това идва и сблъсъка им с Мексико. В една ситуация, съдията дава сигнал, като не става точно ясно какво отсъжда - дали тъч за "ацтеките", или пряк свободен удар за Ел Салвадор. Настава обърквация и суетене, от което домакините се възползват. Те взимат топката, правят бърза атака и вкарват за 1:0 малко преди почивката. Кандил, вместо да поясни какво точно е отсъдил, решава, че е прекалено сложно да отменя попадението и зачита гола. Играчите на Ел Салвадор побесняват и отказват да подновят играта от центъра, а накрая просто изритват топката в трибуните. За да успокои ситуацията, египетският рефер дава край на първото полувреме доста преди да изтекат 45-те минути, а след подновяването на играта Мексико вкарва 3 нови попадения и печели с 4:0.
4) Манчестър Юнайтед - Тотнъм, 2005
Пак сме по английските терени и в частност в английската Висша лига. Както вече видяхме, тя е изпълнена със странни съдийски решения, някои от които тотално необясними. Това тук пък по-скоро подчертава как невъоръженото око на реферите може да пропусне очеизвадна ситуация. Преди да се превърне в един от най-елитните международни съдии, Марк Клатенбърг не започва кариерата си по най-добрия начин. Дебютант през сезон 2005/06 и едва 30-годишен, той прави една не чак толкова спорна ситуация абсурдна. Двубоят е между съставите на Манчестър Юнайтед и гостуващия Тотнъм Хотспър. "Червените дяволи" страдат с години след напускането на Питър Шмайхел, като сменят половин дузина вратари, кой от кой по-слаб. На този пост се проваля дори световният и европейски шампион Фабиен Бартез. Другите такива са Раймонд ван дер Глоу, Марк Боснич, Рикардо, Тим Хауърд, Масимо Таиби, а през 2005г. това прави и Рой Керъл. Северноирландският страж позволява на халфа на Тотнъм Педро Мендеш да го изненада с удар от центъра. Той изпуска топката, която преминава голлинията поне с една педя. Все пак лъвското хвърляне на Керъл след кълбото и последвалото избиване убеждават Клатенбърг и неговите помощници, че гол няма. Те игнорират супер виновния вид на вратаря, който гледа сякаш е изтървал коня в реката. Ревящата тълпа на "Олд Трафорд", както и крясъците на сър Алекс Фъргюсън не са нещо, с което рефер-дебютант може да се справи. Така гол не е зачетен и срещата приключва при резултат 0:0.
3) Челси - Арсенал, 2014
Още по-скорошен, подчертавам, АНГЛИЙСКИ МАЧ, в който главният съдия става за смях с отсъждането си. Това е поредният случай, който само идва да подкрепи великите думи на бившия президент на Левски Тодор Батков: "Дис Бритиш хомосекшуъл броук дъ гейм". Явно англичаните промотират главно хора със зрителни проблеми до ранга "главен рефер". И така, мачът е лондонското дерби между Челси и Арсенал, като тази среща е доста по-особена за гостите. Техният мениджър Арсен Венгер празнува мач номер 1000 начело на "топчиите" и играчите му са се приготвили за подобаващо представяне. Нищо такова обаче не се случва. Челси повеждат бързо в резултата с 2:0, а атаките им разсичат като с нож колебливата защита на Арсенал. Така при поредната ситуация пред червената врата, крилото Алекс Окслейд-Чембърлейн се вижда принуден да изчисти топката от голлинията с помощта на ръката си. Червеният картон е абсолютно задължителен и главният съдия Андре Маринър бърка в джобчето си и го показва. Само че не на заслужилия Чембърлейн, а на левия защитник Кийрън Гибс. Гръмва страшна разправия. Играчите на Арсенал се опитват да обяснят на рефера, че е направил грешка, а виновникът Чембърлейн дори му казва в прав текст "Аз бях." Нищо от това не трогва Маринър и той показва тунела на Гибс, който напуска без да е направил нищо. Така или иначе Арсенал трябва да останат с 10 човека на терена, така че решението на съдията не ги ощетява кой знае колко. Останали в числено намален състав, "артилеристите" допускат още 4 попадения и подаряват на Арсен Венгер загуба с 0:6 за юбилея му.
2) Франция - Ирландия, 2009
Престоят на Раймонд Доменек начело на "петлите" може да бъде окачествен само с една дума - противоречив! Той извежда тима до финала на Световното първенство през 2006г., само за да види как Италия печели на дузпи. Четири години по-късно ситуацията е коренно различна. Французите правят изключително слаби квалификации за турнира в Южна Африка и завършват втори в група 7, изпреварени от много коравия по това време тим на Сърбия. Това отрежда на "петлите" да минат през баражите, където ги чака отборът на Ирландия. "Зелената армия" също завършва на второ място зад световния шампион Италия и пред България. Първият мач в Дъблин е спечелен от французите с 1:0 с гол на Никола Анелка, но реваншът в Париж преминава по кошмарен начин. Ирландците печелят също с 1:0 и се играят продължения. В 103-тата минута "петлите" получават правото да изпълнят пряк свободен удар отляво на вратата на Шей Гивън. Тук някъде се появява главният съдия Мартин Хансон от Швеция, който взима доста грешно решение. При изпълнението на фала, топката прескача всички и достига до Тиери Анри на далечната греда. Легендата на Арсенал играе с ръка два пъти за да попречи на кълбото да излезе в аут, но това остава незабелязано за Хансон. Следва пас на Анри към Уилям Галас, който все пак бележи и французите се класират за Световното с общ резултат 2:1. Кармата обаче ги застига, като те отпадат още в груповата фаза след редица скандали между играчите и треньора Доменек.
1) Англия - Аржентина, 1986
Ето го и него - най-скандалното съдийско решение на всички времена! Забелязваме, че то отново се случва с любезното участие на националния отбор на Англия, като островитяните отново са ощетените тук. Предполагам всички знаят за какво иде реч. След края на този мач, на Острова "Аржентина" е мръсна дума, а Диего Марадона става най-мразеният човек в цяла Англия. Омраза, която продължава и до ден днешен. Англичаните отново не са сред фаворитите за спечелване на Световната купа на първенството в Мексико през 1986г.. Те излизат от групата, благодарение на по-добрата си голова разлика от тима на Полша, както и защото го побеждават в пряк мач с 3:0. Това е и една от двете победи на "трите лъва" на това първенство. Освен това, те губят от Португалия на старта с 0:1 и правят 0:0 с отбора на Мароко, който пък печели групата. Така Англия продължава напред и елиминира Парагвай, за да мери сили с един от фаворитите Аржентина на четвъртфинала. "Гаучосите" от своя страна преминават комфортно през група А, като печелят срещу България с 2:0 и срещу Южна Корея с 3:1, а срещу Италия правят равенство 1:1. Следва изключително груб мач с Уругвай, като Марадона е спиран по всевъзможен начин, включващ всякакви бруталности от страна на "урусите". Аржентина печели с 1:0 и се класира напред. В двубоя срещу Англия, Марадона се проявява и в двата спектъра на дъгата. Първо се стига до най-скандалната ситуация в турнира, когато Дон Диего прави двойно подаване с Хорхе Валдано и излиза сам срещу Питър Шилтън, надскачайки го за високата топка, която пък спира в мрежата. Това, което убягва на главния съдия Али Бен Насер от Тунис е, че Марадона играе с ръка. Протестите на англичаните не са уважени и попадението е зачетено. Малко след това те са покосени от втори гол на Марадона, който пък остава в историята като един от най-великите въобще. В крайна сметка Аржентина печели с 2:1, като в последствие вдига и световната купа, а за англичаните остава огорчението от несправедливото отпадане.
И вие сте едни убавци. Защо не споменавате, че Богдан Дочев е страничният съдия на Божията ръка...
Отговори 1 0Нарочно. Човекът години наред е страдал заради това свое отсъждане.
Отговори 1 0от там дет са го превели, явно не се споменава. Все тая. За Мъртвите или добро или нищо!
Отговори 0 0