Фаталната кражба на Световната купа

Фаталната кражба на Световната купа

 Всеки футболен фен много добре знае историята за кражбата на Световната купа преди Мондиала в Англия през 1966г. - как трофеят "Жул Риме" изчезва от Уестминстърския съвет, как седмица по-късно случаен гражданин, разхождащ кучето си в из южен Лондон, намира купата, увита в стар вестник и скрита в живия плет на собствената му къща. Това обаче не е единствената кражба в историята на този трофей.

 Както всички знаем, Световната купа е представена за пръв път на първото световно първенство по футбол в Уругвай през 1930г. Първоначално името й е било просто "Victory" (Победа), но през 1946г. купата е кръстена на основателя на Мондиала - французина Жул Риме в негова чест. По време на Втората Световна Война трофеят е трябвало да се намира в трезора на една от банките в Рим, тъй като италианците са действащите световни шампиони, но тогавашният вицепрезидент на ФИФА - италианецът Оторино Бараси, тайно изнася купата от трезора и я скрива под леглото в спалнята си, опакована в кутия от обувки. Бараси е знаел, че Адолф Хитлер ще поиска от Мусолини да му предаде трофея, защото тогава такава е била политиката на нацистите - да изземват всичко ценно, до което се докопат.

 След края на войната купата "Жул Риме" се появява отново на бял свят и с подновяването на Световното първенство през 1950г., тя отново влиза в употреба. Печелят я последователно Уругвай, Западна Германия, Бразилия на два пъти, Англия и отново Бразилия. Кариоките, като първия отбор, успял да спечели 3 пъти Световното първенство, получават правото да запазят трофея "Жул Риме" в тяхно владение завинаги. За Мондиала през 1974г. е представена новата Световна купа - тази, която се ползва и до ден днешен. А трофеят "Жул Риме" е бил изложен в сградата на Бразилската футболна конфедерация в Рио де Жанейро за вечни времена, за да показва надмощието на бразилците над останалия футболен свят. Да ама не!

 Купата е открадната отново през 1983г. Крадците са трима бразилци - банкерът и футболен агент Серджио Айрес (още известен като Серджио Пералта), бившият полицай Франсиско Ривера (също познат като Чико Барбудо) и бояджията Жозе Луиш Виейра (Луиш Бигоде). Айрес е бил главният инициатор на операцията, като той е вербувал другите двама да му помогнат. Всъщност се оказало, че Ривера и Виейра са тези, които са проникнали в сградата на Бразилската конфедерация и са отмъкнали не само купата "Жул Риме", но и още два трофея - Еквитатива и Журито. Айрес е вербувал и касоразбивача Антонио Сета (по прякор Броа), но Сета му отказал поради патриотични причини, а също така и защото брат му бил починал от инфаркт по време на победата на Бразилия на финала през 1970г. над Италия.

 Скоро след кражбата, Айрес, Ривера и Виейра са арестувани бързо-бързо, но по време на разпитите твърдяли, че трофеят е бил претопен на златни кюлчета от аржентинския търговец на злато Хуан Карлос Ернандес. Ернандес, разбира се, веднага отрекъл да е претопявал купата. Иззети са били проби от фабриката, където се твърди, че е претопен трофеят, но не е открито съответствие между златото, намерено там и материала, от който е направен "Жул Риме". В допълнение на това, разследващият инспектор Педро Бервагнер е писал в докладите си, че купата не била направена от масивно злато, така че не е имало как да се претопи в златни кюлчета, а и реално трофеят е бил много по-ценен непокътнат - нещо, което Айрес, Ривера и Виейра е нямало как да не са знаели.

 Тридесет и осем години по-късно, съдбата на крадците е следната: Ривера е бил разстрелян от 5 души в бар през 1989г. Сета (който също е сред обвиняемите, въпреки че в показанията си казал, че е отказал участие) е загинал в катастрофа през 1985г., като иронията е, че тъкмо е отивал да свидетелства по делото. Виейра е лежал в затвора до 1998г. Ернандес (в чиято фабрика уж била претопена купата) пък избягал във Франция и е бил арестуван чак през 1998г. на една автобусна спирка в Сао Пауло за трафик на наркотици. Главният инициатор Айрес пък също излежал присъдата си до 1998г., а през 2003г. е починал от инфаркт.

 И до ден днешен в сградата на Бразилската конфедерация е изложен дубликат на купата, направен през 1984г. Истинският трофей "Жул Риме" така и не е открит...


Гласували: 4, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига