Фаталните индивидуални грешки, които костваха голям трофей

За жалост футболът е игра, в която винаги има победител и победен. Често всичко се решава за секунди и дори само една грешка може да се окаже фатална.

Тези злощастни моменти често оставят и дълготраен белег върху играчите. В днешната статия ще ви припомним точно такива индивидуални гафове, които костваха голям трофей.

Купа на лигата 2011 (Арсенал - Бирмингам Сити)

Бирмингамци са изненадващият финалист в турнира за Купата на лигата през 2011 и дори в края на сезона те изпадат от Висшата лига. Тимът се намира в ужасяваща форма и лондонският Арсенал е големият фаворит в последния двубой за купата на обновения стадион “Уембли”.

След 80 минути игра обаче резултатът е 1:1 и не изглежда, че някой от двата отбора ще успее да отбележи отново. Разбира се, ситуацията се променя рязко, благодарение на навременната намеса на дуото на “топчиите” Войчех Шченсни и Лоран Кошчелни. В 83-ата минута топката намира пътя си до наказателното поле на играчите на Венгер и без да са притеснявани от никого, двамата споменати футболисти се сблъскват в опит да изчистят.

Кълбото намира Обафени Мартинс, който не може да повярва на късмета си, но разбира се, не губи дори и секунда, за да разсъждава върху прищевките на съдбата, а вместо това бързо поразява празната мрежа на символичните домакини. Финалът завършва при резултат 2:1 за Бирмингам Сити и така те печелят трофей, въпреки че напускат елита.

Шампионска лига 2008 (Манчестър Юнайтед - Челси)

Финалът на най-престижния клубен турнир през 2008 г. е подобаващ завършек на сезон, в който двата английски гранда са в битка за всеки един наличен трофей. В крайна сметка Челси се оказват големите губещи за сезона. Те допускат загуба от манчестърци на дузпи в мача за Къмюнити Шийлд и губят финала за Купата на лигата от градския съперник Тотнъм с 1:2 с голове на Димитър Бербатов и Джонатан Уудгейт.

В първенството “сините” финишират само на 3т. от Манчестър Юнайтед, като дори имат с 2 загуби по-малко в актива си.

Така достигаме финала на Шампионската лига, който се оказва последен шанс за Челси да спечели злато през сезона. Там обаче “червените дяволи” се оказват изключително корав съперник. Те имат огнения Роналдо в редиците и именно той открива резултата в 26-ата минута. Лондончани връщат равенството, благодарение на Лампард в края на първото полувреме, а през второто резултатът се запазва 1:1, за да хвърли мача в продължения. Именно там Дидие Дрогба изпуска нервите си в едно спречкване между играчи на двата отбора и посяга да удари Неманя Видич. Агресивният изблик коства червен картон на африканския футболист и той напуска срещата преждевременно. По-късно става ясно, че именно Дидие е трябвало да изпълни финалната дузпа, която капитанът Джон Тери пропуска, за да остави Юнайтед в мача и да позволи на момчетата на Фърюгсън директно да отмъкнат още един трофей от лондонските си съперници.

Дрогба се реваншира четири години по-късно, когато бележи победната дузпа срещу Байерн Мюнхен, за да донесе първа Купа на европейските шампиони във витрината на Челси.

Шампионска лига 2018 (Реал Мадрид - Ливърпул)

В тази среща немският вратар на Ливърпул Лорис Кариус се превърна в големия грешник за отбора си. Стражът коства цели два гола на Ливърпул. Първо в 51-ата минута той хвърли топката право в краката на Карим Бензема и тя попадна в мрежата, а в 83-ата минута се провали в опит да отрази далечен удар на Гарет Бейл. Топката попадна право в ръцете на Лорис, но въпреки това опитът му за боксиране завърши с гол.

Пет дни по-късно, Кариус разбира, че е претърпял сътресение в сблъсък със Серхио Рамос само минути преди да направи подарък на Бензема и според лекарите, които го диагностицират, това може да е повлияло на представянето му.

“A” Група 2012/2013 (Левски София - Славия София)

Един от тези моменти, които нанасят колективна психологическа травма върху играчи и фенове. В края на сезон 2012/2013 Левски се нуждаят от задължителна победа над Славия за да си гарантират титлата. От БФС дори са докарали титлата на “Герена” за да я връчат на “сините” след края на мача.

Базил де Карвальо дава преднина на домакиние в 33-ата минута и тази преднина се запазва до последните 15 минути от срещата. Появилият се на смяна бивш японски национал Дайсуке Мацуй центрира от фаул отляво и в последвалото разбъркване пред Пламен Илиев, Димитър Везалов и Ромен Ели си попречват, като първият прави нескопосан опит да изчисти топката, но вместо това я праща в собствената си врата, подарявайки титлата на Лудогорец.

Висша лига 2013/2014 (Ливърпул - Челси)

Преди този мач “червените” се намират в серия от 11 поредни победи и им остават само три срещи - Челси, Кристъл Палас и Нюкясъл. Победи и в трите ще им гарантират титлата.

Но голямото бедствие идва още срещу Челси в края на първото полувреме. Иконата на клуба Стивън Джерард се подхлъзва в опит да овладее елементарен пас и топката намира Демба Ба, който се възползва от грешката, за да открие резултата.

През втората част момчетата на Брендан Роджърс така и не успяват да преодолеят защитата на Челси, които в типичен стил на завърналия се Жозе Моуриньо, играят изключително дефанзивно и структурирано в собствената си половина.

Допълнителен удар се оказва и следващият мач с Палас, в който “червените” изпускат преднина от 3:0 и печелят само точка от срещата, което им коства титлата.

Световно първенство 1994 (Бразилия - Италия)

Не сме сигурни дали пропуск от дузпа може да се нарече грешка, тъй като това може да се случи на всеки, но от играч като Роберто Баджо (Носител на “Златна топка” за 1993) се очаква поне да уцели вратата от 11 метра. За огромен ужас на цяла Италия, не това се случва в последното действие от финала на Световното първенство в САЩ през 1994 г.

Италианците някак са успели да осуетят всеки опит за гол на звездния отбор на Бразилия за цели 120 минути игра и всичко остава да се реши при рулетката на дузпите.

Марсио Сантос първи пропуска за страната от Южна Америка, но Франко Барези веднага връща услугата. Ромарио, Бранко и Дунга вкарват следващите дузпи за Бразилия, а Алебертини и Евани са точни за Италия, но Даниеле Масаро пропуска.

И така при резултат 3:2 Роберто Баджо застава  зад бялата точка и трябва да отбележи на всяка цена, за да остави надеждите на родината си живи. Засилката на италианеца с прическа тип “конска опашка” е внушителна. Той се изтегля извън наказателното поле, за да има достатъчно място за удара си. Следват няколко големи крачки и шут, който изпраща кълбото високо над гредата на Клаудио Тафарел. Баджо смирено навежда глава, докато играчите в златисто избухват от екстаз.

Гласували: 13, рейтинг: 5.0