Фортуна вместо футбол: Мачове, решени от чоп или монета

Фортуна вместо футбол: Мачове, решени от чоп или монета

 Въпреки че решаването на футболни срещи с нефутболни средства може да ви се струва примитивно, ще ви е интересно да научите, че най-скорошният такъв случай датира от 2015 г. В днешната статия ще разгледаме тази любопитна случка, както и други ситуаци, в които теглене на чоп или хвърляне на монета са решавали изхода на футболни срещи, след като играчите на терена са изчерпали всички други опции.

Турция - Испания (1954г.)

 Тази среща се състои далеч преди да се въведат правила за голова разлика, голове на чужд терен и други подобни хрумвания. Тя е част от квалификациите за Световното първенство и групата се състои едва два отбора - Турция и Испания.

 В първия сблъсък “Ла Роха” побеждава с 4:1, а на реванша в Истанбул турците надделяват с 1:0. Три дни по-късно е насрочен решаващ мач на неутрален терен - “Стадио Олимпико” в Рим.

 Мачът е вълнуващ и драматичен, но крайното 2:2 не удовлетворява никого. След края на продълженията е взето решението, че имената на двете нации ще бъдат написани на листчета и ще бъдат изтеглени от 14 годишния Луиджи Франко Гема, чийто баща е работник на стадиона.

 С вързани очи, малкият Луиджи избира листа, на който е написано “Турция.” Фортуна е на страната на турците и те се класират за Световното в Швейцария.

 Правилото за общ резултат от двете срещи е въведено през 1970 г. и ако то бе активно тогава, “Ла Роха” щеше да победи с 5:2.

 Що се отся до турците, те попадат в тежка група с Унгария, Западна Германия и Южна Корея и отпадат. Най-паметният им момент е разгромът над корейците със 7:0.

Ливърпул - Кьолн (1965)

 За тази среща сме отделили цяла статия, която може да прочетете тук. Сблъсъкът е за КЕШ и след три мача двата отбора не успяват да излъчат победител. Всичко се решава от хвърляне на монета и в крайна сметка англичаните продължават напред.

Италия - СССР (1968)

 Залогът за този мач е значителен - възможност за участие на финала на Евро 68’.

 Италия и СССР са отборите, които трябва да излъчат единия финалист. Срещата не е от най-интересните, тъй като момчетата на Феручио Валкареги са подредени добре в защита и повече се притесняват да не допуснат гол, отколкото да накажат стража на “сборная”.

 След 120 минути игра и нулево равенство всичко се решава в съблекалните на отбора. Ето как Джичинто Факети (защитник на Италия) описва развръзката:

 “В съблекалнята бяхме аз, руският капитан и двама администратори. Реферът извади стара монета и аз избрах тура. Това и се падна и Италия продължи на финала.”

 Там “скуадра адзура” надделява над Югославия и печели първа Европейска титла в историята си.

Холандия - Ирландия (1990)

 Група F от Световното първенство 1990 г. е една от най-странните и драматичните в историята на турнира. Тя включва отборите на Холандия, Англия, Ирландия и Египет.

 В никоя от срещите няма отбор, който успява да отбележи повече от веднъж. Англия побеждава Египет с 1:0 и тази минимална победа е достатъчна да им донесе класиране, макар и с нокът преднина пред останалите. Другите срещи се развиват както следва:

Холандия - Египет 1:1
Англия - Холандия 0:0
Ирландия - Египет 0:0
Ирландия - Холандия 1:1

 След целия този “вълнуващ” футбол англичаните се оказват на първо място, а Ирландия и Холандия са равни по всички показатели - 3 точки, 3 равенства, 2 вкарани гола, 2 допуснати, голова разлика 0.

 И двата отбора се класират от тази позиция, но тъй като няма как да се излъчи кой трябва да е втори и кой трети, се тегли жребий. Ирландците печелят и дори достигат 1/4-финалите на турнира.

Гвинея - Мали (2015)

 В изданието на Африканската купа на нациите от 2015 г. ситуацията между Мали и Гвинея е сходна с тази от Група F на Световното през 1990.

 Кот д’Ивоар са единственият тим, който записва победа (над Камерун), а всяка друга среща завършва при резултат 1:1. Мали и Гвинея се оказват с 3 равенства и еднаква голова разлика.

 В деня след на края всички срещи президентите на футболните асоциации на двете страни решават всичко с тегленето на топки от купа, в които пише на кое място в групата ще е отборът им.

 Бубакар Диара от Мали е първи. Той разбърква топките добре и избира една. Когато я отваря, в нея той намира изписано числото “3”. Мали отпада от турнира, а Гвинея продължава в елиминациите.

 Треньорите и на двата отбора са изключителни критични към този подход.

 


Гласували: 10, рейтинг: 4.8

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига