Футболните трагедии, за които не знаем

Футболът... Игра, създадена да радва хората... Игра, която може да накара милиони да плачат от щастие или тъга... За съжаление обаче, във футбола също се случват инциденти - "Хилсбъро", "Хейзъл", "Айброкс". Това са най-известните трагедии, които са се получавали по време на мачове, но за огромно нещастие, не са единствените. Това са дванадесет футболни трагедии, за които голяма част от феновете не знят:

12) Бърндън Парк, 9.03.1946

Преди да се преместят на новия и лъскав "Рийбок Стейдиъм" през 1997г, Болтън Уондърърс домакинстват своите мачове в продължение на 102 години на стария "Бърндън парк". Съоръжението обаче става арена на една доста трагична случка през далечната 1946г, когато на 9 март "тротърс" домакинстват на Стоук Сити. Една от стените на "Бърндън Парк" се срутва и убива на място 33 души, а контузените са над 400. Въпреки капацитета си от 70 000 зрители, на срещата присъстват над 85 000, а още 20 000 са извън стадиона, като в даден момент решават да влязат. Под напора на тълпата една от стените не издържа и се срутва върху нищо неподозиращите зрители. В продължение на дълги години това е най-голямата трагедия в историята на Британския футбол, но през 1971г случката на "Айброкс" я задминава.

11) Оркни, 13.01.1991

Тази случка се развива в Южноафриканския миньорски град Оркни. По време на предсезонен мач между Кайзер Чийфс и Орландо Пайрътс (Орландо, Йоханесбург, не Орландо, Флорида), един от феновете на Пайрътс напада привържениците на Чийфс с нож, като намушква няколко души. В паниката си, останалите тръгват да бягат, като премазват до смърт общо 42-ма фена.

10) Елис Парк, 11.04.2001

Отново Южна Африка. Изминали са десет години от трагедията на Оркни, но южноафриканците не са си научили урока. Мачът е... о да! Отново Кайзер Чийфс и Орландо Пайрътс! Зрителите са около 60 000, но още над 30 000 се опитват да влязат. След като разбива вратата, тълпата премазва до смърт 43-ма души. Охранителите се опитват да въведат ред и изстрелват патрони със сълзотворен газ по нахлулите хора. Това прави ситуацията още по-лоша, тъй като въздухът не стига и много хора губят съзнание. В крайна сметка мачът е прекратен, а тълпата е разпръсната.

9) Кайзери Ататюрк Стейдиъм, 17.09.1968

Мачът е между местния Кайзери Ерчийеспор и гостуващия Сивасспор. На почивката на двубоя се разразява меле между фенове на домакини и гости. Привържениците на Кайзери използват факта, че техните любимци водят с 1:0 и провокират гостуващите фенове. Първо двете агитки се целят с камъни, а в последствие се сбиват и пред изходите на стадиона. Използват се оръжия като пистолети, ножове и бухалки. Това води до смъртта на 44 запалянковци, а тези размирици дават началото на едноседмичен бунт по улиците на град Сивас.

8) Брадфорд Сити, 11.05.1985

Отново се пренасяме в добрата стара Англия а мачът е между домакините от Брадфорд и гостуващия Линкълн. На този ден "петлите" трябва да празнуват завоюването на титлата на Трета Дивизия, но той се превръща в огромна трагедия. Пламва пожар, който отнема живота на 56 души. Предполага се, че огънят започва да се разпространява от изхвърлен незагасен фас в подножието на трибуните, където се запалва купчина боклук, образувала се в продължение на 20 години. Пет минути преди края на първото полувреме е забелязан пушек, като полицията започва незабавно да евакуира хората. Тъй като старите трибуни на стадиона "Валей Прайд Стейдиъм" са дървени, само в рамките на 3 минути пожарът обхваща голяма част от съоръжението. Съдията Дон Шоу забелязва това и прекратява мача. Само още две минути по-късно цялата главна трибуна е обхваната от пламъци. Някои от жертвите са починали заради обгазяване с токсичен пушек, а други са загинали поради разтапящия се покрив. Освен жертвите, още около 450 души са ранени вследствие от този пожар.

7) Лужники, 20.10.1982

Стадион "Ленин", както се казва "Лужники" преди промяната, е мястото на тази трагедия. Мачът е между местния Спартак Москва и холандския Хаарлем за КНК. Продадените билети за тази среща са сравнително малко, което кара домакините да отворят само източната трибуна за зрители и един изход, през който хората да влизат и излизат. Минути преди края на двубоя, при резултат 1:0 за Спартак, голяма част от привържениците започват да напускат трибуните, но точно тогава руснаците вкарват втори гол. Повечето от хората, които си тръгват, решават да се върнат и да празнуват гола, но те се сблъскват с другите, които искат да излязат. Мнозина са премазани до смърт, според официалните статистики жертвите са 66, но според други, загиналите са над 300. Разбира се, тогавашното комунистическо правителство първоначално се опитва да прикрие инцидента. Авторът на втория гол за Спартак - Сергей Швецов, научавайки за трагедията, казва, че би предпочел въобще да не е отбелязвал.

6) Пуерта 12, 23.06.1968

Арената на събитието е "Естадио Монументал" в Буенос Айрес, а мачът - Ривър Плейт срещу Бока Хуниорс. След края на мача, част от тълпата се насочва към изход, който е блокиран. Хората в предния край са премазани до смърт от тези отзад, които не знаят че вратите са заключени. Какво е довело до този инцидент все още не е ясно. След три дни разследване, аржентинското правителство категоризира трагедията като нещастен случай и приключва въпроса. На въпросния изход 12 живота си оставят между 71 и 74 души (статистиката е неясна), главно младежи и хора под 30 години.

5) Порт Саид, 1.02.2012

Тази трагедия се случва преди едва 8 години в Египет. Мачът е между отборите на Ал Масри и Ал-Ахли, които са върли врагове. Ал Масри печели с 3:1, а противно на логиката, техните фенове щурмуват гостуващите запалянковци, както и играчите на Ал-Ахли. Хулиганите използват каквито оръжия им попаднат - ножове, бутилки, бухалки, факли и дори мечове! Убитите са 79, а ранените са над 1000...

4) Гватемала, 16.10.1996

Не е ясно какво точно довежда до тази трагедия, но официалната версия на ФИФА е, че продадените билети за Световната квалификация между Гватемала и Коста Рика са доста повече, отколкото стадионът може да побере. В крайна сметка се стига до някакви безредици на трибуните, по време на които загиват 80 души, сред които и доста деца. Трагедията се случва един час преди началото на срещата. Предполагаемата версия е, че сбиване между фенове, някои от които пияни, е в основата на всичко. Трибуните, които побират 45 000 души, са препълнени с над 60 000 зрители. Оказва се тясно и натискът върху тези на предните редове е голям. Те се опитват да избягат, но не успяват да се изкатерят по оградата и са смазани до смърт.

3) Катманду, 12.03.1988

Тук не става дума за бой, мелета и пожари а за... градушка! Над 30 000 зрители наблюдават мач между непалски и бангладешки отбори, когато ледената стихия се извива над тях. В панически опити да се спасят от ледените късове, хората се хвърлят към едва осемте изхода на съоръжението, но само един от тях се оказва отворен. Общият брой на загиналите е 93 души, сред които и двама полицаи. Те са стъпкани и прегазени от тълпата, която се опитва да излезе и да се скрие от градушката.

2) Гана, 9.05.2001

Още една трагедия от "черния" континент. Мачът е между ганайските Хартс ъф Оук и Асанте Котоко. Домакините водят с 2:1, но феновете на гостите не могат да го понесат, тъй като съперничеството между двата тима е огромно! Те започват да чупят седалките на стадиона в Акра и да ги хвърлят по терена. В опити да се справи със ситуацията, полицията изстрелва сълзотворен газ в трибуните. Гостуващите фенове се опитват да напуснат обгазения сектор, но изходите са заключени. 126 души са премазани до смърт в суматохите.

1) Националния Стадион в Лима, 24.05.1964

До ден днешен това е най-ужасяващата трагедия, случвала се на футболен мач. Срещата е олимпийска квалификация и е между отборите на Перу и Аржентина. Съперничеството между двата тима е добре известно и когато "гаучосите" повеждат с 1:0, многохилядната тълпа по трибуните побеснява. Едва две минути преди края на срещата съдията отменя гол на Перу, което хвърля в амок зрителите и започват бунтове, мелета, боища и така нататък. В крайна сметка след края на всички тези събития, загиналите са 318, а контузените са над 500...

Гласували: 22, рейтинг: 4.8