Интересни прякори на футболни отбори и техния произход

Интересни прякори на футболни отбори и техния произход

 Освен името, емблемата и екипите, друго, което придава идентичност на един клуб, е прякорът. Повечето прякори не се появяват още при създаването на самия отбор, а в последствие. Понякога възникват от мястото, в което е създаден самият тим, в други случаи пък произлизат от феновете, които подкрепят клуба. Има дори случаи, в които е вдъхновен от самите основатели. През годините някои прозвища излизат от употреба, появяват се нови, някои от които с интересни значение и произход. Днес ще разгледаме колоритните прозвища във футбола и техните истории.

 

Ювентус (“Старата госпожа”)

 Това прозвище е много популярно сред феновете по цял свят, но вероятно малцина знаят, че то e иронично. На латински думата “juventus” означава "младост". Съществува друга теория, според която прякорът произлиза от преобладаващата възраст на играчите в клуба през 30-те години на 20-ти век. Тогава отборът е разчитал основно на по-възрастни и опитни играчи. Предполага се, че “госпожа” идва от любовта на феновете, която била силна като тази към любимата жена.

Барселона (“Лос Кулес”)

 Гореспоменатият прякор датира още от 20-те години на 20-ти век. По онова време Барса играе своите мачове на малък стадион, намиращ се на улица “Де Ла Индустрия”. Многобройните фенове на каталунския гранд трудно се побирали в малкото съоръжение и често им се налагало да сядат върху самите стени, които го заобграждат. Най-честата гледка, която минувачите виждали, била тази на задните части на привържениците от стадиона и така влиза в употреба каталунската дума “Кулес”, която в превод означава “тези, които показват своите задни части”.

Киево Верона (“Летящите магарета”)

 Прозвището произлиза от градския съперник Елас Верона. Феновете на двата отбора не крият “топлите” си чувства едни към други. В годините, когато Киево изпитва затруднения (90-те години на 20-ти век), феновете на Верона започват да се подиграват със своите съграждани, твърдейки, че отборът им може да спечели промоция за Серия "А" само ако “магаретата могат да летят”. В крайна сметка се оказва, че магаретата могат да летят, тъй като през сезон 2000-2001 жълтосините завършват на трето място в Серия "Б" и стигат до елита на Италия за пръв път в историята си.

Милан (“Отвертките”)

 Този прякор е популярен главно сред италианските фенове на гранда и се е появил в следствие на враждата с градския противник Интер. В миналото “нерадзурите” са били клубът, представящ буржоазията в Милано, а “росонерите” получавали подкрепа от работническия клас в града, откъдето получават и прозвището “casciavid”, което в превод означава отвертка.

Нюпорт Каунти (“Изгнаниците”)

 Скромният отбор, подвизаващ се в четвъртото ниво на английския футбол, има дълга и пълна с премеждия история. Клубът спира да съществува февруари 1989 поради финансови проблеми, а три месеца по-късно фенове на Каунти създават нов тим, който носи името AФК Нюпорт. Нюпортският съвет отказва да им позволи да заиграят на стария си стадион "Съмъртън Парк" под предтекст, че този отбор е същият, но с различно име, което е сложено с цел да не се изплащат дълговете на закрития клуб. От футболната асоциация на Уелс пък не желаят да разрешат на AФК Нюпорт да играе мачовете си на територията на Уелс, защото нямало доказателство за връзката между новия и стария нюпортски клубове. Така те се превръщат в “изгнаници”, прогонени от собствения си стадион. 

Виляреал (“Жълтата подводница”)

 Този псевдоним е взаимстван от песента на Бийтълс “Yellow Submarine”, на която испанската група Los Mustangs правят кавър версия. Когато Виляреал печели промоция за третата дивизия в испанския футбол, градът празнува цял ден под мелодията на испанската версия на популярната песен. Заради съвпадението между цвета на екипите на испанския клуб и цвета на подводницата, феновете започват да използват “El Submarino Amarillo” като прякор на своя любим отбор.

Ипсуич Таун (“Трактористите”)

 Преди феновете основно се обръщали към своя любим отбор с прозвището “сините”, но това се променило, когато съставът на Ипсуич дебютирал в първото ниво на английския футбол. Бирмингам постигнал комфортна победа над Таун, а феновете на бирмингамци скандирали “без шум от трактористите”. След този двубой и самите фенове на Ипсуич започват да наричат себе си и отбора си “трактористи”, като по този начин шеговито показват своето положение спрямо по-големите от тях отбори.

Айнтрахт Франкфурт (“Дивата с променливите настроения”)

 Феновете наричат отбора си по този начин заради липсата на постоянна добра форма. Най-ранното използване на този псевдоним било през 90-те години на 20-ти век, когато немският клуб спокойно побеждавал най-силните отбори в Бундеслигата, но записвал основно загуби срещу най-слабите отбори в първенството.

Хартлипул Юнайтед (“Бесещите маймуни")

 Това прозвище произхожда от една меко казано комична случка. По време на Наполеоновите войни френски кораб се разбива на брега край градчето Хартлипул. Единственият оцелял е една малка маймуна, облечена във френска военна униформа. Жителите на градчето решават да подложат бозайника на разпит, тъй като не били виждали нито маймуна, нито французин досега и помислили, че се натъкват на френски шпионин. Самото животно няма как да отговори на въпросите от разпита и следователно бива обесено.

Ним (“Крокодилите”)

 Прякорът на този отбор произлиза от историческото минало на града, чието име носи. Eдно време Ним бил любимо място за отдих на римските войски, които превзели Египет.  Върху него са изобразени крокодил и палмово дърво. Крокодилът символизира Египет, а палмата символизира победата.

Арсенал (“Топчиитe”)

 Този прякор, а и емблемата на Арсенал са тясно свързани с историческото минало на клуба. Отборът е създаден от работници във фабриката на кралската артилерия в Уолуич. В тази фабрика се произвеждат основно оръжия и експлозиви. Прозвището е свързано и с емблемата на тима, върху която е изобразено оръдие.

Олимпик Лион (“Хлапетата”)

 Лионският университет е сред най-престижните във Франция, следователно много младежи желаят да получават своето образование там, което дава възможност на академията на Олимпик Лион да привлича много млади таланти, които отиват в града, за да учат. През годините школата успява да произведе много талантливи футболисти, които да подсилят мъжкия отбор. Прякорът на клуба е възникнал в следствие на изповядването на тази политика.

Атлетико Мадрид (“Дюшекчиите”)

 Феновете на Атлетико започват да се обръщат към отбора си по този начин, когато осъзнават, че екипите на любимия клуб много им напомнят на модел традиционни испански матраци.

Бонус: Разен Балшпорт Лайпциг

 Тук не става въпрос за прозвище, но историята отново е интересна. През 2009 година, когато отборът на Лайпциг бива създаден, от Бундеслигата не позволяват в името на клуба да се съдържа “Ред Бул” поради маркетингови причини. От компанията измислят компромисен вариант с името “Разен Балшпорт Лайпциг”. "Разен Балшпорт" буквално означава спорт с топка на трева. Целта на Ред Бул в случая е била да се запази поне абревиатурата, за да се вижда откъде все пак са дошли парите в клуба.


Гласували: 20, рейтинг: 4.1

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига