Из хрониките на съдиите

Из хрониките на съдиите

 Във футбола нерядко се случва в някой мач в главно действащо лице да се превърне съдията. След някоя скандална загуба, реферите често са обвинявани в корупция, пристрастност и какво ли още не, а понякога не и без основание. Особено по родните географски ширини има десетки случаи, в които някой съдия опорочава мач, а след това си посипва пепел на главата, извинявайки се за "неволните" си грешки.

 За момент обаче заставаме редом до реферите, за да погледнем играта от тяхната гледна точка. Както се казва, "мъжете в черно" на терена също са хора, така че грешките не са им чужди, особено когато действат под огромно напрежение и трябва да вземат решение за части от секундата. Е, няма как това винаги да води до благоприятна развръзка.



 Тук сме извадили някои наистина невероятни истории, в които главни герои са тъкмо реферите. Това е и един нагледен пример колко тежка може да бъде съдийската фланелка.

Смъртоносната самозащита
 Няма как да не сме споменавали за този уникален случай от първенството на Южна Африка. През 1999г. реферът Лебоганг Петрус Мокгети, на 34 години, се вижда принуден да отбранява живота си по особено краен начин, което води до фатални последствия. В мач между отборите на Хартбийсфонтейн Уалабайс и Трай Агейнс, домакините водят с 2:0. Когато обаче резултатът е намален до 1:2, побеснели фенове щурмуват терена. Футболист на Уалабайс за момент изчезва от игрището, след което се връща с нож в ръка и директно атакува главния съдия. Оказва се, че Мокгети се е подготвил и също е въоръжен, само че с пистолет, така че той прострелва смъртоносно нападащия го играч. В крайна сметка разследването показва, че двубоят е бил залаган на точен резултат от много хора, което е и причина за безредиците.

Опандизен за уреждане на мачове
 Честно казано, може би солидна бройка съдии трябва да споделят тази съдба, но малцина се замесват в толкова големи скандали, както немският арбитър Роберт Хойцер. През 2009г. той постъпва съвсем не по немски и е осъден на 29 месеца затвор от местните власти, тъй като в съда се доказва, че той умишлено манипулира крайния резултат в мача за Купата на Германия между Падерборн и Хамбургер. Решенията на Хойцер по време на срещата са наистина ужасно съмнителни, а в крайна сметка Падерборн печелят и извхърлят своя именит опонент от турнира. От Хамбургер, разбира се, не седят със скръстени ръце и веднага подават оплакване пред Немския футболен съюз. Разследването доказва участието на рефера в хърватски хазартен синдикат.

Да се самоизгониш
 И това присъства във фолклора на тази велика игра. Разбира се, става въпрос за двубой от аматьорските лиги, а не за професионална футболна среща. Името на този истински иноватор в съдийството е Анди Уейн, а арена на събитието - английската неделна лига. Когато отбор на име Роял Мейл (в който предполагаме, че се състезава дрийм-тийм от пощальони) вкарват гол, вратарят на опонента подивява и изисква от Уейн да отсъди засада или нарушение или каквото и да е. Анди обаче, под съопровода на тежки псувни по негов адрес, полудява. Той захвърля свирката си на земята, съблича тениската си и забива юмрук в лицето на разбеснелия се вратар. След това реферът сам си показва червен картон и напуска терена, като по този начин мачът е прекратен и не се доиграва.

Биещите се "братя"
 Когато легендата на Ливърпул Греъм Сунес поема тима на Нюкасъл, той едва ли си е представял, че ще стане свидетел на подобна гледка - двама от неговите футболисти да се сбият по между си и то по време на мач от английската Висша лига. Е, точно това се случи, когато играчите на "свраките" Кийрън Дайър и Лий Бойър се хванаха за гушите, след като техният тим губеше в резултата с 0:3 от Астън Вила и играта им явно изобщо не вървеше. Съдията в този мач Бари Найт по всяка вероятност взе най-правилното решение, след като разтърва боричкащите се съотборници, показвайки червени картони и на двамата.

Човекът с брадвата
 Отново става въпрос за сбиване, но този път то идва в мач на малки вратички между тимовете на английския ФК Ромарк и чешкия клуб Финчли. Как да разтървеш полудели 10 побойника? Лесно. Съдията надул свирката за да прекрати мача, но мелето продължило. Тогава реферът изтичал в съблекалнята и се завърнал, размахвайки огромна брадва над главата си. Логично, главните действащи лица в боя моментално избягали накъдето им видят очите.

Осъден посмъртно
 Понякога съдебните дела толкова много се проточват, че минават години преди истината най-накрая да възтържествува. Точно такъв е случаят и с обвинението в корупция срещу бившия международен рефер Емилио Муро, който води мач от Европейските клубни турнири между Нотингам Форест и Андерлехт през 1984г. От английския клуб подозират, че Муро е получил подкуп от противника, за да свири в негова полза, което в последствие е признато и от президента на белгийците. Двубоят завършва при резултат 3:0 за Андерлехт, а Муро така и не бива осъден. Причините? Делото се води цели 10 години след смъртта на въпросния съдия.

Когато честността ти коства живота
 Никога не е добра идея да отказваш услуга на колумбийските нарко-картели, особено пък щом са склонни да ти платят добре за нея. Местният съдия Алваро Ортега обаче явно е пропуснал този ценен урок, тъй като решава да не приеме подкупа преди срещата между Индепендиенте Меделин и Америка де Кали през 1989г. Излишно е да казваме, че легендарният нарко-барон Пабло Ескобар оперира тъкмо в Меделин, а освен това самият Пабло е огромен фен на футбола. Когато обаче Ортега, страничен съдия във въпросната среща, отказва да вземе пари и да удари едно рамо на домакините, той бива разстрелян показно.

Два жълти, но без червен
 Вероятно това е най-известната случка от всички. Връщаме се назад чак до Световното първенство през 2006г., където английските съдии отново се проявяват в целия си блясък. Едва няколко месеца, след като съдията Майк Райли е заклеймен от български футболен президент като "дис бритиш хомосекшуъл", неговият колега Греъм Пол също става за смях. В двубой между Австралия и Хърватска от груповата фаза на Мондиала, реферът показва цели 3 жълти картона на Йосип Симунич, преди най-накрая да го изгони от игра. Най-интересното е, че въпреки шумната реакция на публиката, Пол осъзнава грешката си чак след края на срещата.

Неустоимото предложение
 Тук никога няма да стане ясно кой е бил двубоят или пък как е името на съдията, участвал в него. Тъкмо според рефера обаче, той е получил крайно интересно предложение за подкуп преди мач за въпросната национална купа през 2000г. Вместо пари, от единия отбор му предложили една луда нощ на техни разноски, която трябвало да включва огромно изобилие от проститутки. Съдията обаче, който по обясними причини пожелал да остане анонимен след този разказ, събрал целия морал, който някой въобще може да има, и отказал.

Милостивият рефер
 Единствено и само трябва да адмирираме постъпката на белгийския съдия Марк Геверт. В мач между нискодивизионните тимове на ФК Вийтшат и Владсло, реферът показал нетипична за професията си човещина. Той дал последен съдийски сигнал още в 85-ата минута, за да спести още по-огромно унижение за тима на Вийтшат. Резултатът бил 16:0 в полза на Владсло, така че Геверт доста правилно решил да сложи край на тази гавра. Още повече, той бил забелязал, че играчите на губещия тим започнали да се изнервят зверски, така че ги предпазил от получаването на излишни червени картони, като по този начин пък също така спестил и сериозна доза болка и потенциални контузии за футболистите на Владсло. Евала, Марк!


Гласували: 6, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига