Какво изпуснахте през 2019г.?

След като 2019г. е вече зад гърба ни, решихме да направим обзор на най-интересните и вълнуващи моменти от футболният свят през изминалата година. Ето и какво изпуснахте през последната година на десетилетието:

5 март 2019 - Аякс напомни за себе си и за времената, в които доминираше европейския футбол, след като срази действащия носител на Шампионската Лига, Реал Мадрид, с 1:4 в мач-реванш от осминафиналната фаза на турнира.

6 март 2019 - Поредната изненада в Шампионската Лига дойде от двубоя между ПСЖ и Манчестър Юнайтед. След загуба с 0:2 в първия мач, „Червените дяволи“ се събраха за реванша и препарираха близо 50,000 души на „Парк де Пренс“, след като Маркъс Рашфорд отбеляза решителното попадение в срещата в 94-та минута от дузпа.

17 април 2019 - Фаворитът на букмейкърите за трофея в Шампионска Лига, Манчестър Сити, гонеше успех с разлика на „Етихад“ срещу Тотнъм в двубой-реванш от четвъртфиналите на турнира. В крайна сметка, станахме свидетели на уникално голово шоу, завършило при резултат 4:3, а драмата ни съпътстваше до самия край, след като попадението на Рахийм Стърлинг в 93-та минута беше отменено заради засада.

7 май 2019 - Ливърпул постигна знаменит обрат срещу Барселона, наваксвайки 3 гола пасив след първия мач на „Камп Ноу“. Двубоят завърши при резултат 4:0 за домакините, след устремно второ полувреме, наподобяващо онова отпреди 14 години в една европейска вечер в Истанбул.

8 май 2019 - Аякс водеше с 2:0 на почивката срещу Тотнъм и с общ резултат 3:0 тимът се виждаше с крак и половина на финала срещу Ливърпул. Уви. Драмата не пропусна и този двубой от Шампионска Лига. След полувремето „Шпорите“ сякаш бяха преродени, а Лукас Моура беше техния ангел-спасител, нанизвайки три безответни гола в противниковата врата.

12 май 2019 - Аякс си осигури титлата в Ередивизи, след като надигра Утрехт с 4:1. ПСВ пък загуби шансове да се бори за трофея след загуба от АЗ Алкмаар с 1:0 и така бе принуден да се задоволи с втората позиция. Фейенорд и АЗ Алкмаар допълниха топ 4, а Екселсиор, Де Граафшап и НАК Бреда загубиха мястото си в челния ешелон на Холандия.

12 май 2019 - Висша Лига

Манчестър Сити подпечата четвъртата си титла в Премиър Лийг след победа като гост на Брайтън с 4:1. Ливърпул, от своя страна, завърши на 2-ро място, като по този начин увеличи „сушата си“ без титла на 29 години. Челси и Тотнъм допълниха топ 4, а Арсенал, Манчестър Юнайтед и Уулвърхемптън бяха останалите тимове от „Острова“, осигурили си участие в Евротурнирите. Кардиф, Фулъм, и Хъдърсфийлд се сбогуваха с Висшата Лига.

15 май 2019 - Купа на България

В исторически финал за Купата на България, игран на националния стадион "Васил Левски", Локомотив Пловдив надделя над градския съперник Ботев Пловдив с минималното 1:0. В герой за "Смърфовете" се превърна Ален Ожболг, който прониза вратата на "жълто-черните" през 73-та минута, с което донесе първа титла на страната за Локомотив Пловдив.

18 май 2019 - Бундеслига

Байерн Мюнхен спечели 28-та си титла в Бундеслигата. Борусия Дортмунд пък останаха само на 2 точки от победител. Ред Бул Лайпциг и Байер Леверкузен пък бяха останалите отбори в топ 4. Борусия М’гладбах, Волфсбург и Айнтрахт Франкфурт придобиха правото на участие в Лига Европа. Отборите, които се сбогуваха с Бундеслигата, бяха Щутгарт, Хановер 96 и Нюрнберг.

18 май 2019 - След домакинска победа с 4:1 над Санта Клара, Бенфика си осигури 5-та титла в Португалия в последните шест сезона. На 2 точки зад тях остана вечният враг Порто. Спортинг Лисабон, Брага и Витория Гимараеш пък извоюваха правото да участват в Лига Европа наесен. Чавес, Насионал и Фейрензе завършиха ва последните три позиции и така отпаднаха от Примейра Лига.

19 май 2019 - Селтик спечели 8-та си поредна титла в шотландското първенство. Зад тях завършиха отборите на Рейнджърс, Килмарнък и Абърдийн. ФК Дънди пък отпаднаха в Чемпиъншип, след като завършиха на последното 12-то място.

22 май 2019 - Лудогорец вдигна осми пореден трофей в България, след като завърши кампанията на първо място със 76 точки от 35 мача. На второ място и на точка зад разградчани завърши тимът на ЦСКА-София. Верея (Стара Загора) и Септември (София) отпаднаха от първия ешелон на България, а на тяхно място влязоха Царско Село и Арда (Кърджали).

24 май 2019 - Лига 1

ПСЖ затвърди доминацията си в Лига 1, спечелвайки 8-та си титла в шампионата. Лил остана на второ място с 16 точки зад „Парижани“, докато Лион завърши на трета позиция. Сент-Етиен завършиха 4-ти, с което придобиха право да участват в Лига Европа наесен. Рен и Страсбург спечелиха съответно Купата на Франция и Купата на Лигата, с което също се добра до Евротурнирите. Каен и Гингам пък отпаднаха, а Дижон се спаси в последния момент, след като надиграха Ланс в директния плейоф за оставане.

26 май 2019 - С победата си в последния 38-ми кръг от Серия А, Аталанта постигна най-доброто си класиране в историята на тима. В люта битка за третото място бяха вкопчили сили четири тима – скромният отбор на Аталанта, както и грандовете Интер, Милан и Рома. В крайна сметка, „Бергамаските“ подпечатаха мястото си сред трите най-добри на „Ботуша“, след като надиграха Сасуоло с 3:1 на „Атлети Азури д’Италия“.

26 май 2019 - Серия А

Ювентус утвърди доминацията си в италианското „Калчо“, печелийки 35-та си титла в историята, като по този начин увеличи серията от поредни трофеи до осем. Наполи завърши на 2-ро място, а топ 4 се допълни от Аталанта и Интер. Милан се добра до петото място, но заради наказание нямаше да може да вземе участие в Евротурнирите наесен. Рома, Торино и Лацио станаха тимовете, придобили право да участват в Европа през следващия сезон. Емполи, Фрозиноне и Киево поеха по път към Серия Б, след като не успяха да се справят с конкуренцията.

26 май 2019 - Ла Лига

Барселона спечели „Примера Дивисион“ с 11 точки преднина пред Атлетико Мадрид. Реал Мадрид остана 3-ти на цели 19 точки зад „Каталунците“, след като претърпя един от най-слабите си сезони през десетилетието. Валенсия допълни топ 4, оставяйки отборите на Хетафе и Севия зад себе си. Еспаньол беше последният тим, който успя да се добере до участие в квалификационните кръгове в Лига Европа. Хирона, Уеска и Райо Вайекано отпаднаха от „Ла Лига“.

29 май 2019 - Челси срази Арсенал с 4:1 във финала на Лига Европа, игран в Баку, Азербайджан. В герой за „сините“ се превърна Еден Азар, отбелязал третия и четвъртия гол, с които подпечата успеха на тима, воден от Маурицио Сари.

1 юни 2019 - Ливърпул надделя над Тотнъм с 2:0 във финала на Шампионската Лига. По този начин „Мърсисайдци“ постигнаха 6-та титла в шампионата на най-големите, а за „Шпорите“ това беше първи европейски финал.

9 юни 2019 - Португалия надви Холандия с 1:0 във финала на първото издание на Лигата на нациите. Гонсало Гуедес се разписа в 60-та минута на двубоя, а „Лалетата“ така и не съумяха да намерят правилния път към вратата на Руй Патрисио.

7 юли 2019 - САЩ се справи с мощната Холандия във финала на Световното първенство по футбол при жените. Американките дублираха успеха си отпреди 4 години, като по този начин броят на титлите в колекцията им стана 4. За „Лалетата“ това беше първи финал на световен форум.

7 юли 2019 - Бразилия надигра Перу с 3:1 във финала на Копа Америка пред 70,000 души на Ещадио до Маракана в Рио. С бронзовите медали се окичи тимът на Аржентина, след като победи коравите чилийци с 2:1.

14 август 2019 - Ливърпул вдигна Суперкупата на Европа, печелийки рулетката при дузпите срещу Челси. Редовните 90 минути завършиха при равенство 1:1, в продълженията тимовете си размениха по още един гол, а при дузпите Тами Ейбрахам се сгромоляса под напрежението и изпусна решителната дузпа за „сините“.

14 октомври 2019 - България се замеси в расистки скандал в Евроквалификацията срещу Англия. Двубоят бе прекъсван на два пъти, а срещата, играна на националния стадион "Васил Левски", завърши при резултат 0:6 в полза на "Трите Лъва".

2 ноември 2019 - Юргорден спечели 12-та си титла в Швеция, след като успя да се пребори със съпротивата на Малмьо и Хамарби в ужесточен последен кръг. Юргорден се добра до равенството 2:2 срещу Норшьопинг в последния 30-ти кръг от „Алсвенскан“, след като изоставаше с 2:0 на полувремето.

23 ноември 2019 - Копа Либертадорес

Въпреки преимуществото си през целия двубой, Ривър Плейт рухна в последните минути срещу Фламенго във финала на Копа Либертадорес, игран на "Ещадио Монументал" в Лима, Перу. В герой за бразилците се превърна Габриел Барбоса, който прониза вратата на "Милионерите" в 89-та минута. Три минути по-късно Габигол увековечи името си в историята, след като отбеляза победния гол в срещата, пращайки цяла Бразилия в екстаз. Тези последни минути ни накараха да се върнем 20 години назад във времето, когато един клуб от Англия сътвори своето 120-секундно чудо във финала на Шампионската Лига.

25 ноември 2019 - Динамо Брест се добра до първото място в шампионата на Беларус, прекъсвайки серията на БАТЕ Борисов от 13 поредни титли в първенството на страната.

1 декември 2019 - Португалия вдигна трофея на Световното първенство по плажен футбол, надигравайки Италия в зрелищен финал, завършил при резултат 6:4. По този начин те станаха трикратни световни шампиони по плажен футбол.

2 декември 2019 - Церемония за Златната Топка

Лионел Меси грабна историческа шеста Златна Топка. В надпреварата за най-желаното индивидуално призвание във футболния свят той изпревари Върджил ван Дайк и Кристиано Роналдо.

18 декември 2019 - За пръв път от 17 години станахме свидетели на нулево равенство на "Ел Класико". И двата тима заложиха на по-предпазливата игра, която впоследствие се отплати с по 1 точка за Барселона и Реал Мадрид.

21 декември 2019 - Ливърпул спечели Световното клубно първенство, надигравайки във финала бразилския Фламенго с 1:0 след попадение на Роберто Фирмино в продължението на сблъсъка.

20 държави се класираха за Евро 2020 – Белгия, Италия, Русия, Полша, Украйна, Испания, Франция, Турция, Англия, Чехия, Финландия, Швеция, Хърватска, Австрия, Холандия, Германия, Португалия, Швейцария, Дания, Уелс

Футболисти, които прекратиха кариерата си през 2019г. - Шави Ернандес, Ариен Робен, Уесли Снайдер, Самюел Ето'о, Фернандо Торес, Петър Чех, Андреа Бардзали, Клаудио Маркизио, Робин ван Перси, Бастиан Швайнщайгер, Патрис Евра, Яя Туре, Джон О'Шей.

2020г. загатва да бъде една много вълнуваща година във футболно отношение. Новата Година ще ни даде отговор на много въпроси, като например: Ще успее ли Ливърпул да затвърди доминацията си както в Англия, така и в Европа? Има ли кой да се противопостави на хегемоните Лудогорец, ПСЖ, Селтик, Ювентус? Ще съумеят ли тимовете на Милан и Арсенал да успеят да излезнат от кризата, в която се намират? Ние единствено може да си пожелаем една още по-вълнуваща футболна 2020 година, изпълнена с множество драма, обрати и незабравими мигове с любимите ни отбори. Екипът на От Засада Ви пожелава много благоденствие през Новата Година, съпътствано с куп възможности и успехи във всяко Ваше начинание. Честита Нова Година!

Гласували: 1, рейтинг: 5.0